4

واکنش مجلس خبرگان به خروج غیرقانونی آمریکا از برجام

بسم الله الرحمن الرحیم

« وَإِمَّا تَخَافَنَّ مِن قَوْمٍ خِيَانَةً فَانبِذْ إِلَيْهِمْ عَلَى سَوَاءٍ إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الْخَائِنِينَ » انفال/۵۸

بار دیگر مردم شریف ایران، نقض عهد و خیانت‌پیشگی جبهه استکبار را مشاهده کردند و توصیه قرآن کریم مبنی بر عدم اعتماد به دشمن را با همه وجود خود لمس نمودند. مقام معظم رهبری«مد ظله العالی» نیز با تکیه بر تعالیم قرآن کریم و تجربه ارزشمند سالیان مبارزه با استکبار، بارها بر غیر قابل اعتماد بودن دشمنان تأکید ورزیده بودند. ایشان بارها تأکید کردند که به نتیجه مذاکرات خوش‌ بین نبوده و صرفاً بجهت اصرار دولت محترم و به منظور ایجاد تجربه ای دیگر برای مردم شریف ایران با برجام موافقت نمودند.

دستگاه دیپلماسی کشور اگر چه در چند سال گذشته، تمام تلاش خود را برای انجام توافق موسوم به برجام به کار بست؛ لکن در مواردی خطوط قرمز مورد نظر مقام معظم رهبری در این توافق رعایت نگردید و در حالی که جمهوری اسلامی ایران تمامی تعهدات خود را بصورت کامل به اجرا گذاشت؛ اما تضمین لازم از طرف مقابل دریافت نگردید و زمینه را برای خروج آمریکا از برجام فراهم نمود.

در خصوص مسأله نقض عهد و خروج آمریکا از توافق برجام، نکات زیر به اطلاع مردم شریف ایران می ‌رسد.

  1. ۱. برجام یک پیمان جمعی بوده که در یک طرف ایران و در طرف مقابل، ۱+۵ قرار داشتند و رعایت این پیمان منوط به التزام هر همه کشورهای طرف قرارداد، به تعهدات بوده و خروج هر یک از طرفها از توافق، به معنای نقض پیمان است؛ خصوصاً در شرایطی که اکثر تعهدات طرف مقابل بر عهده طرف نقض عهدکننده یعنی آمریکا بوده و با خروج آمریکا از برجام، دیگر هیچ محدودیتی برای این کشور در جهت مانع تراشی بر سر راه ایران عزیز نخواهد بود. در شرایط کنونی، ماندن در این قرارداد بدون اخذ تضمین های صریح و روشن، بطور مسلم تضمین کننده منافع ملی ما نخواهد بود.
  2. ۲. طرفهای اروپایی برجام، سابقه خوبی در تعامل با جمهوری اسلامی نداشته و در سالهای گذشته از هیچ اقدامی بر خلاف منافع جمهوری اسلامی ایران فروگذار نکرده اند و اعتماد بر آنان در ادامه راه برجام، نادیده انگاشتن تجربیات گذشته است. در شرایط کنونی هم به نظر می رسد اختلاف ظاهری آمریکا و سه کشور اروپایی در واقع، نوعی تقسیم کار بین آنان است و بر همین اساس در ادامه مذاکرات با آنان لازم است در اسرع وقت و ضمن جلوگیری از اتلاف فرصت توسط دشمن، تضمین های جدی و محکمی برای ماندن در توافق اخذ شود. در غیر این صورت، خروج از برجام، تکلیف شرعی و قانونی دستگاه دیپلماسی خواهد بود.
  3. ۳. از نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی خواسته می شود هر چه سریعتر در خصوص نقض عهد آمریکا، تصمیمات لازم را اتخاذ نموده در خصوص قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی در اجرای برجام، پیگیری جدی را معمول دارند.
  4. ۴. از دولت محترم می خواهیم در خصوص شکایت از دولت ایالات متحده آمریکا بخاطر خسارتهایی که در طول سالیان گذشته بر کشور وارد شده است، اقدامات لازم را انجام داده، پیگیری حقوقی مناسبی را در مجامع حقوقی جهان آغاز نمایند.
  5. ۵. لازم است رئیس جمهور محترم، صادقانه و با صراحت، نسبت به خسارتهای وارده در برجام که بخاطر عدم رعایت خطوط قرمز ترسیمی توسط رهبر معظم انقلاب از جمله اخذ تضمین های لازم از 1+5 و نیز عدم رعایت اقدام متناظر و گام به گام، پدید آمد؛ از مردم عزیر ایران عذر خواهی کرده، تجربه توافق برجام را چراغ راه آینده قرار دهند.

 

                                                                    احمد جنتی

                                                       رئیس مجلس خبرگان رهبری

 

نظرات   

 
0 #4 ع.ر 1397-02-24 23:45
سلام علیکم
نظراتم را پیرامون ماه رمضان ارسال کنم
سلام علیکم
بله بفرمایید
البته مطالب وسخنانی در دیگران اثر گذار است که نویسنده یا گوینده خود عامل به آنها وبا سعی در عمل دارد
پس سعی نمایید بیاری خدا هرچه مینویسید به ان عمل نمایید تا موثر باشد
نقل قول
 
 
0 #3 کوثر تشنه 1397-02-24 19:30
سلام علیکم
این روزها سیاسیون کشور در آزمون بزرگی قرار گرفته اند
دشمنان نظام در حال یار کشی هستند و از هر حربه ای استفاده میکنند یکی را از جنگ میترسانند یکی را با پول میخرند یکی را با وعده ی اقایی بر مردم یکی را...
چقدر عجیب است. تاریخ را که ورق میزنی می بینی در دورانهای گذشته در همان زمانهایی که خلیفه الله در کنار مردم بود و با آنها زندگی میکردهمین آزمونها بود و همین سقوط ها و سعودها
شاید تلنگری لازم است تا حرها حر شوند تا وهب نصرانی ها مسلمان گردند تا...
این تلنگر ها چیست که گویی در بعضی ها یکباره کل بدی ها را از درونشان به بیرون پرتاب میکند و در عده ای دیگر اما فضای درونشان را گل آلود میکند همانهایی که چون جانباز جنگ صفین با همین تلنگر ها سقوط کردند
حکمت این دوگانگی شاید باز کردن روزنه های وجودمان است برای پذیرش خوبی ها و دور ریختن پلیدی ها
زلزله های درونی همه ی ما شروع شده خدا کند از پیش روزنه های وجودمان را باز کرده باشیم تا از همین روزنه ها نور حق بر دل و جانمان بتابد
نقل قول
 
 
0 #2 علی رضایی 1397-02-24 12:11
سلام
نام نویسنده نظر جدید مناسب نیست
نقل قول
 
 
0 #1 علی- ر 334 1397-02-24 09:20
سلام علیکم
این دولت وقتی به فرمایشات حکیمانه ودلسوزانه رهبری،توجه نمی کند،مطمینا به خبرگان رهبری هم توجه نخواهد کرد.
خدایا،شر این لیبرالهای کدخداپرست را از سر ملت اسلامی کم کن.
مرگ بر امریکا
مرگ بر نفوذی منافق
نقل قول
 

نوشتن نظر

چون در این سایت شناسایی پیام دهنده حتی با ایمیل و آی پی فرعی آسان است لذا عواقب قانونی ارسال پیام های حاوی توهین متوجه ارسال کننده می باشد!

Copyright © 1387/11/11 - 1397 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا