4

سیره حضرت فاطمه(سلام الله علیها)

 

نام: فاطمه  
القاب: زهرا، بتول، صدیقه، طاهره و ...  
کنیه: ام ابیها، ام الائمه، ام الحسن، ام الحسین، ام المحسن  
پدر: حضرت محمد (صلی الله علیه و آله)
مادر: ام المؤمنین خدیجه کبری (سلام الله علیها)  
ولادت: بیستم ماه جمادی الاخر، پنج سال پس از بعثت   
زادگاه: مکه مکرمه   
مدت عمر: ۱۸ سال  
تاریخ شهادت: ۳ جمادی الثانی سال ۱۱ق.  
علت شهادت: وارد شدن ضربه به پهلوی حضرت در حمله به خانه ایشان  
قاتل: توسط مهاجمان به خانه ایشان  
مدفن: مدینه منوره
_____________________________________________________

 

* گوشه هایی از سبک زندگی سراسر نور سیدة النساء العالمین:

* احترام محبت آمیز به والدین:
حضرت فاطمه (سلام الله علیها) هشت سال در مکه پا به پای پدر در اعتلا و پیشرفت اسلام کوشید و در آزار کفار و منافقان، یار و مددکار پدر بود. در دره و شعب ابوطالب، سه سال در کنار پدر تحمل کرد و زمانی که مشرکان، پیامبر(صلی الله و علیه و آله و سلم) را آزار و اذیت و زخمی و یا جسارتی می کردند، پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) را دلداری می داد و زخم هایش را مداوا می کرد؛ این گونه بود که پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) ایشان را «ام ابیها»(مادر پدرش) نامید.

* پیمان عشق و محبت:
ازدواج آن حضرت بسیار ساده برگزار شد.جهیزیه ساده و اندکی فراهم و نزد پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) آوردند. پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) چون سادگی بیش از حد اشیاء را نگریست دست به دعا بلند کرده و فرمود: خدا به اهل بیت برکت دهد و البته خدا نیز چنین کرد؛ چرا که آیه ی «انما یریدالله لیذهب عنکم الرجس اهل البیت و یطهرکم تطهیرا» در حق هیچ کسی به جز این خاندان نازل نشد!


*ساده زیستی و زهد:
پرهیز از تجمل از نکات بارز زندگی حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) است. مهریه کم، جهیزیه مختصر، اکتفا به غذای اندک و معاش کم، استفاده از حداقل امکانات برای زندگی و... از خصوصیات آشکار سیده زنان عالم است.

* همسر و مادری نمونه:
حضرت علی(علیه السلام) می فرمایند: «جهاد زن، خوب شوهرداری است». حضرت علی(علیه السلام) می فرمایند: «سوگند به خدا! من، زهرا(سلام الله علیها) را تا آن زمان که خداوند او را به سوی خود برد، خشمگین نساختم و در هیچ کاری موجب ناخشنودی او نشدم. او نیز هیچ گاه مرا خشمگین نکرد و عملی از او سر نزد تا باعث ناخشنودی من شود.»
احترام به همسر و رعایت حقوق همسر و همسردوستی و فرزند دوستی و سخت کوشی در امور خانه و تبدیل خانه به مدرسه و تبدیل بخشی از خانه به مسجد و عبادت گاه و برنامه ریزی در کار خانه و رعایت حق خدمتکار و آموزش قرآن و اخلاق به خدمتکار از ویژگی های حضرت زهرا(سلام الله علیها) بود؛ چنانکه تبدیل خانه به سنگر جهاد و مبارزه بر علیه ستمگران و دفاع از ولایت را در راستای وظایف خویش می دانست. همچنین توجه به دعا در حق همسایه و قانع بودن به خانه اجاره ای در اول زندگی و ایجاد روحیه عبادت و انفاق گروهی و خانوادگی در بین اعضا و رعایت تفاهم با همسر و قبول مسئولیت شخصی در تربیت فرزندان و تقسیم کار در امور خانه و مشورت در امور و بردباری و تحمل فقر خانوادگی و مشکلات خانوادگی و فرمان پذیری از همسر،  از اخلاق و روحیات خاص حضرت زهرا(سلام الله علیها) بود.
* تربیت و رفتار با فرزندان:
حضرت زهرا (سلام الله علیها) فرزندان خود را همیشه برای یادگیری و تعلیم و تزکیه آماده می کرد؛ به عنوان مثال به فرزندش حسن(علیه السلام) می فرمود: «به مسجد برو، آنچه را از پیامبر شنیدی فراگیر و نزد من بیا و برای من بازگو کن».
آن حضرت در شب بیست و سوم ماه مبارک رمضان ، کودکان خود را به بیداری فرا می خواند. در روز بچه ها را می خواباند تا استراحت کنند و غذای کمتری به آنان می داد تا بدین گونه زمینه و موقعیت بهتری برای شب زنده داری داشته باشند. ایشان نمی گذاشت احدی از اهل خانه، خوابش ببرد و می فرمود: محروم است کسی که از برکات شب قدر، محروم بماند.

* حجاب و عفاف و حضور سیاسی و اجتماعی:
 حتی الامکان از ظاهر شدن در انظار عمومی اجتناب می کرد، به پوشش خویش و درمعرض نامحرم قرار نگرفتن اهمیت می داد اما این بدان معنی نبود که در مواقع حساس و لازم از انجام وظیفه خود، شانه خالی کند.


از مهم ترین و بارزترین قله های زندگی بانوی بزرگ اسلام حضرت فاطمه زهرا(سلام الله علیها) دفاع ایشان از حریم ولایت، امیرمؤمنان علی(علیه السلام) و خطبه فدکیه آن حضرت است.

 
سرانجام آن حضرت در راه دفاع از ولایت مجروح شده، نوزادش محسن(علیه السلام) را سقط کرده و به شهادت رسید.

Copyright © 1387/11/11 - 1397 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا