4

« واقعه عاشورا »

 

«اَلسَّلامُ عَلَى الْحُسَیْنِ وَ عَلى عَلِىِّ بْنِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَوْلادِ الْحُسَیْنِ وَ عَلى اَصْحابِ الْحُسَیْنِ»

 


واقعه عاشورا :
نبرد و شهادت حسین بن علی(علیه السلام):
در روز دهم محرم سال ۶۱ ه.ق، حضرت اباعبدالله الحسین (علیه السلام) امام سوم شیعیان، به همراه ۷۲ تن از یارانش_که بهترین یاران بودند_ در مقابل لشکری از اهالی کوفه_ که برای یزید (لعنت الله) خلیفه دوم غاصب و شراب خوار اموی می‌جنگیدند_ قرار گرفتند و جنگیدند و به شهادت رسیدند.

واقعه کربلا، دلخراش‌ترین فاجعه تاریخ اسلام و حتی تاریخ بشر نزد مسلمانان، به ویژه شیعیان است. شیعیان همه ساله در سالروز آن، مراسم سوگواری بسیار گسترده‌ای برگزار می‌کنند.
___________________________________________________________
 این واقعه با مرگ معاویة بن اباسفیان (لعنت الله علیه) در ۱۵ رجب سال ۶۰ هجری قمری و شروع حاکمیت فرزندش یزید(لعنت الله) آغاز شد.

حاکم مدینه تلاش کرد از امام حسین (علیه السلام) برای یزید بیعت بگیرد. حسین بن علی (علیه السلام) برای گریز از بیعت، شبانه از مدینه به طرف مکه حرکت کرد. در این سفر خانواده امام، شماری از بنی هاشم و برخی از شیعیان، همراه امام حسین (علیه السلام ) بودند.

امام حسین(علیه السلام) حدود چهار ماه در مکه ماند.
در این مدت، دعوت‌نامه‌های اهالی کوفه به دست او می‌رسید. با توجه به احتمال کشته شدنش در مکه به دست عاملان یزید و نیز دعوت کوفیان، امام (علیه السلام) روز ۸ ذی‌الحجه راهی این شهر شد.


امام حسین (علیه السلام) که مسلم بن عقیل را برای آگاهی از شرایط کوفه به آن شهر فرستاده بود، پیش از رسیدن به کوفه، از شهادت مسلم و پیمان‌شکنی کوفیان باخبر شد و پس از آنکه حر بن یزید راه را بر ایشان بست، به سمت کربلا رفت و در آنجا با لشکر عمر بن سعد خبیث روبرو شد. عمر بن سعد از سوی عبیدالله بن زیاد (لعنت الله)  به فرماندهی منصوب شده بود.
دو سپاه در روز دهم محرم معروف به روز عاشورا با هم جنگیدند.
در این جنگ؛ امام حسین (علیه السلام)، برادرش عباس بن علی (علیه السلام)، فرزند شش ماهه‌اش علی اصغر (علیه السلام) و ۱۷ نفر از بنی‌هاشم و بیش از ۵۰ نفر از یارانش وفادارش شهید شدند.
برخی مقتل نویسان شمر بن ذی الجوشن(لعنت الله علیه) را قاتل امام حسین (علیه السلام) دانسته اند که سر امام (علیه السلام) را از قفا از بدن جدا کرد.
لشکریان عمر بن سعد، با اسب‌های خود بر بدن کشته‌شدگان تاختند.


عصر روز عاشورا سپاه یزید(لعنت الله) به خیمه‌های بازماندگان (آل الله) حمله کرد و خیمه‌ها را آتش زد. شیعیان این شب را "شام غریبان" می‌نامند.
امام سجاد(علیه السلام) به علت بیماری درگیر جنگ نشد و زنده ماند تا زمین از حجت خدا خالی نماند و به همراه حضرت زینب(سلام الله علیها) و سایر زنان و بچه‌ها، اسیر سپاه کوفه شد.
سپاهیان عمر بن سعد (لعنت الله)، سرهای شهیدان را به نیزه زدند و به همراه اسیران به کوفه نزد عبیدالله بن زیاد (لعنت الله) و از آنجا به شام، نزد یزید بردند.


 

نظرات   

 
0 #2 karim 1396-07-14 23:56
الهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها و سر مستودع فیها
 
 
0 #1 یارزمان 1396-06-15 02:34
السلام علی الحسین ع

دروود برا جوان انقلابی نهضت حسینی شهید محسن حججی
 

برای ثبت نظر اگر مایلید وارد سایت شده یا عضو شوید.

Copyright © 1387/11/11 - 1397 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا