4

طوفان شن یقه آمریکا را در "طبس" گرفت؛ «شرح عملیات طبس»

 

از ۲۲ بهمن ۵۷ و پس از پیروزی انقلاب اسلامی، ایالات متحده آمریکا که از حکومت محمدرضا و رضا شاه پهلوی استفاده‌های زیادی برد، نمی‌توانست پیروزی انقلاب را تحمل کند و از همه پتانسیل‌های اقتصادی، فرهنگی و مالی خود استفاده کرد تا به نظام جمهوری اسلامی ایران ضربه بزند.
لذا، از اویل انقلاب تا کنون انواع توطئه‌‌ها را به کار گرفت تا به ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی ضربه بزند که یکی از این اقدامات حمله نظامی به "طبس" بود.

در چهارم اردیبهشت ماه سال ۱۳۵۹، نیروهای امریکایی، در عملیاتی به نام عملیات «پنجه عقاب» یا «عملیات طبس»، عملیاتی نظامی توسط نیروی دلتا و با هدف آزاد کردن گروگان های این کشور که در لانه جاسوسی امریکا در تهران، مراقبت می شدند، در صحرای طبس مستقر شدند.
این نیروها که افسران حکومت پهلوی و افراد وابسته به ساواک نیز در میانشان بودند، قصد داشتند از طبس با بالگرد به سوی تهران حرکت کنند و در ورزشگاه امجدیه (شهید شیرودی) فرود آیند. سپس با لباس مبدّل، به سفارت امریکا در تهران حمله و جاسوسان خود را آزاد کنند.
بنا بر این نقشه، آنان پس از پایان فعالیتشان، از همین راه به طبس می رفتند و از آنجا با هواپیما از ایران خارج می شدند. نیروهای امریکایی برای انجام دادن این عملیات، در فورتبرگ امریکا ، آموزش نظامی دیده و این عملیات را به صورت نمایشی در فرودگاه کارولینای شمالی اجرا کرده بودند. آنها پیش از شروع عملیات نیز به پایگاه هایی در مصر و عمان منتقل شدند.
سرانجام عملیات حمله نظامی امریکا به طبس آغاز شد. نیروهای امریکایی با هواپیما و بالگردهای خود وارد خاک طبس شدند. در این میان، دو بالگرد از کار افتاد و عملیات متوقف شد و امریکایی ها قصد بازگشت کردند که ناگهان با توفانی از شن روبه رو شدند. به علت نبود دید کافی، یکی از بالگردها هنگام جابه جایی، با یکی از هواپیماها برخورد کرد و هر دو وسیله آتش گرفت و در نتیجه ی آن، هشت نفر از نظامیان در شعله های آتش سوختند.
سرانجام، رئیس جمهوری وقت امریکا، شکست این عملیات مداخله جویانه را پذیرفت و توفان شن، به قدرت خداوند، اهداف پشت پرده امریکا را به رسوایی کشاند.

آنچه امام خمینی پس از شکست حمله نظامی امریکا بیان فرمود، هم جواب این هدف واقعی امریکا و هم پاسخی برای مطالب ادعایی مبنی بر نجات گروگان هاست:
«کارتر گمان می کند با دست زدن به این مانورهای احمقانه، می تواند ملت ایران را که برای آزادی و استقلال خویش و برای اسلام عزیز از هیچ فداکاری روگردان نیستند، از راه خودش که راه خدا و انسانیت است منصرف کند، کارتر باز احساس کرده با چه ملتی روبه روست و با چه مکتبی بازی می کند. ملت ما ملت خون و مکتب ما [مکتب] جهاد است.
کارتر باید بداند که اگر این گروه به مرکز جاسوسی امریکا در تهران حمله کرده بودند، اکنون هیچ یک از آنها و از پنجاه نفر جاسوس محبوس در لانه جاسوسی، چیزی نبود و همه رهسپار جهنم شده بودند.
کارتر باید بداند که حمله به ایران، حمله به تمام بلاد مسلمین است و مسلمین جهان در این امر بی تفاوت نیستند.
کارتر باید بداند که این عمل احمقانه او در ملت امریکا چنان اثری خواهد گذاشت که طرفداران او را ، مخالفان او خواهد کرد.

واقعه طبس از معجزات الهی و از امداد های غیبی حضرت حق بود. خداوند در سوره محمد(صلی الله علیه وآله و سلم) آیه ۷ می فرماید:

«یا أَیهَا الَّذینَ آمَنُوا إِنْ تَنْصُرُوا اللَّهَ ینْصُرْکُمْ وَ یثَبِّتْ أَقْدامَکُم »؛
ای کسانی که ایمان آورده اید! اگر خدا را یاری کنید، خدا نیز شما را یاری کرده و ثابت قدمتان می گرداند.»


امروز اگر بخواهیم الطاف الهی شامل حال ما و انقلابمان شود، بایستی همچون نسل های گذشته در راه رسیدن به آرمان های اسلام و انقلاب فداکاری ها کنیم تا زمینه امداد الهی همچنان در جریان باشد.

حضرت امام(ره) در روز چهاردهم خرداد همان سال، یعنی حدود یک ماه بعد از حادثه طبس، طی سخنانی ماندگار فرمودند:
«کی این هلیکوپترهای آقای کارتر را که می خواستند به ایران بیایند ساقط کرد؟ ما ساقط کردیم؟ شن ها ساقط کردند. شن ها مأمور خدا بودند. باد مأمور خداست. قوم عاد را باد از بین برد. این باد مأمور خداست. این شن ها همه مأمورند. تجربه بکنند باز.»

Copyright © 1387/11/11 - 1397 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا