4

مختصری از زندگی نامه ؛ شهید حسین املاکی

*************************************************************************************

سردار شهيد حسين املاکی در شب عاشورا سال ۱۳۴۰، در روستای کولاک محله، شهرستان لنگرود در خانواده ای مذهبی و کشاورز ديده به جهان گشود .

او پس از گذراندن دوران تحصيلی خود در سال ۵۸ موفق به اخذ ديپلم در رشته بهداشت محيط شد . علاقه حسين به ورزش، ايشان را به سوی ورزش کاراته و کشتی سوق داد و در اين زمينه موفقيت هایی نيز کسب نمود .

روح ايمان و کفر ستيزی و انقلابی حسين آقا، انگيزه ای فراهم کرد تا به موج عظيم انقلاب بپيوندد و در اين عرصه فعاليت زيادی برای به زانو در آوردن نظام منحوس پهلوی در منطقه داشت و با به ثمر رسيدن نظام مقدس جمهوری اسلامی به سبز جامگان اين نهاد بر خواسته از متن امت اسلامی، سپاه پاسداران لنگرود پيوست و با تجاوز رژيم بعثی عراق به ايران اسلامی و تحميل جنگی نابرابر به انقلاب نوپای اسلامی، به همراه اولين گروه از نيروهای اعزامی گيلان، عازم جبهه های نبرد حق عليه باطل به ديار خونين سرپل ذهاب و قصر شيرين شتافت.

ايمان، شجاعت، خلاقيت، تدبير و توانمندی در وی چنان عالی بود که توانست در کوتاهترين زمان، توان رزمی خويش را تثبيت کند و مدتی بعد هم وارد تيپ ۲۵ کربلا شد .

از آنجا که حسين جوانی مؤمن و برومند و از استعداد و خلاقيت بارزی برخوردار بود، فلذا در مدت زمانی اندک توان رزمی خود را به منصه ظهور رساند و چون بر فرماندهان اين توانمندی عالی نظامی حسين محرز شد؛ در واحد اطلاعات و عمليات، مسئوليت فرماندهی محور يکم را بر عهده او گذاشتند و نقشی فوق العاده در اين سمت ايفا نمود .

خلاقيت حسين در ارائه شناسايی ها و طرح نظامی به قدری عالی و دقيق بود که گويا سالها در دانشکده ها، دروس علوم عالی نظامی و رزم، آموخته بود؛ ليکن دانشگاه او ايمان به خدا و کلاس او جبهه و ميادين نبرد با دشمنان اسلام و قرآن بود.

وی در سال ۶۱ بنا بر سنت پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم) ازدواج کرد اما هنوز بیش از دوازده روز از پیمان مقدس ازدواج وی نگذشته بود که بسوی جبهه  شتافت و ازدواج را هم عمل به تکلیف و حرمت نهادن به اصول و آرمانهای مکتب غنی اسلام و احکام الهی می دانست. حاصل این پیوند مقدس یک پسر و دو دختر است که از زندگی مشترک ایشان به یادگار ماند.

حسين پس از حضور در عملیات‌های متعددی چون والفجر مقدماتی، والفجر ۱، والفجر ۴، والفجر ۶، والفجر ۸، والفجر ۹ و عملیات بدر، در سال ۶۴ به تيپ قدس گيلان رفت ؛ واحد اطلاعات و عمليات تيپ را تقويت نمود و بهترين طرح عملياتی والفجر ۹ را با توجه به شناسايی هايش در منطقه سليمانيه ارائه و اجرا نمود و به موفقيت های بزرگی دست يافت .

سردار رشيد اسلام، حسين املاکی پس از انجام عمليات کربلای ۲ و کربلای ۴، در عمليات کربلای ۵ با حفظ سمت ، فرماندهی محور عملياتی را در جزيره بوارين بر عهده گرفت و به شايستگی درخشيد.

حسين املاکی، پس از طی رشادت و رزم بی امان مجروح گرديد و پس از بهبودی نسبی مجدد، سوی جبهه های نبرد شتافت و با توجه به اینکه از توانمندی نظامی عالی برخوردار بود، به عنوان فرمانده تيپ يکم لشکر قدس گيلان منصوب شد.

پس از انجام عمليات نصر ۴ ، سردار رشيد حسين املاکی به سمت قائم مقام لشکر ۱۶ قدس گيلان، مشغول به خدمتگزاری گرديد؛ فلذا واحدها و گردان های لشکر را مهيای نبردی ديگر ساخت و در مأموريتی آسيب شديدی ديد؛ بطوريکه ناچار با هلی کوپتر به بيمارستان انتقال يافت که طبق معمول با حاصل اندکی بهبودی مجدد، عازم جبهه های نبرد با خصم دون شد و دوشادوش فرماندهی محترم لشکر، رزمندگان شجاع اسلام را در عملياتها ياری نمود .

سرانجام اين دلاور شجاع اسلام، در ۹ فروردين سال ۶۷ در عمليات والفجر ۱۰، در منطقه عمومی سيد صادق ، شانه دری بر روی ارتفاعات (بانی بنوک) به همراه ياران و همرزمان در اثر حمله ناجوانمردانه(بمباران شيميايی) دشمنان بعثی، به آرزوی ديرينه ای که کسب مقام شهادت در راه حضرت دوست بود، نائل آمد و روح بلند و ملکوتی اش همنشين عرشيان گرديد و پيکر مطهر اين فرمانده شجاع اسلام در ميان انبوه آتش و حملات شيميايی دشمن بر روی ارتفاعات بانی بنوک مأوا گزيد .

* مقام معظم رهبری درباره این شهید بزرگوار فرمودند:
شهيد املاكی شما ، كه توی ميدان جنگ، شيميايی زدند ، و خودش هم آنجا در معرض شيميايی بود ، بسيجی بغلدستش ماسك نداشت، شهيد املاكی ماسك خودش را برداشت بست به صورت بسيجی همراهش ! قهرمان يعنی اين !

Copyright © 1387/11/11 - 1397 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا