4

شیخ کلینی؛ حافظ راستین احادیث شیعه

 

مشهورترین دانشمند فقیه و محدث نامی شیعه، در نیمه اول سده چهارم هجری، ثقة الاسلام محمّد بن یعقوب بن اسحاق کلینی رازی، معروف به «کلینی» یا «شیخ کلینی» است.
کلینی اصالتاً ایرانی و از روستای «کلین» واقع در ۳۸ کیلومتری شهر ری و ناحیه جنوب غربی جاده قم - تهران، نزدیک حسن آباد کنونی است. به همین جهت، او را به لقب «رازی»، منسوب به «ری» هم می خوانند.
ثقة الاسلام کلینی در عصر امام حسن عسکری (علیه السلام) متولد شد، و با چهار سفیر و نماینده خاص امام زمان (علیه السلام) که در طول غیبت کوتاه آن حضرت، رابط بین شیعیان و امام زمان (علیه السلام) بودند، هم عصر بود.
با این که آن چهار تن، از فقها و محدثان بزرگ شیعه بودند و شیعیان آنها را به جلالت قدر می شناختند، ولی کلینی مشهورترین شخصیت عالی مقامی بود که در آن زمان، میان شیعه و سنی با احترام می زیست و به صورت آشکار به ترویج مذهب حق و نشر معارف و فضایل اهل بیت (علیهم السلام) همت می گماشت.
  عموم طبقات، او را به راستی گفتار و درستی کردار و احاطه کامل بر احادیث و اخبار می ستودند؛ به طوری که نوشته اند شیعه و سنی در اخذ فتوا به وی مراجعه می کردند و در این خصوص، مورد وثوق و اعتماد هر دو فرقه بود. به همین جهت ملقب به «ثقة الاسلام» گشت و او نخستین دانشمند اسلامی است که به این لقب خوانده شده.
  کلینی در امانت و عدالت، تقوا و فضیلت، حفظ و ضبط احادیث که همه از شرایط یک فرد محدث موثق جامع الشرایط بوده است، مانند نداشت.

به گفته علاّمه محمّد تقی مجلسی: وی در میان تمام دانشمندان ما، و آنها که از او روایت کرده اند، همچنین در نظم و ترتیب کتابش الکافی بی نظیر بوده، و این مزایا دلیل است که وی از جانب خداوند متعال تأییدات خاصی داشته است.


 الکافی وی اولین کتاب از کتب اربعه شیعه است و این کتاب که همچنان مؤلفش بسیار عظیم و افتخار آفرین است دارای ۱۵۱۷۶ حدیث می باشد.

* سایر تالیفات کلینی:
۱- کتاب تفسیر الرؤیا
۲- کتاب الرجال
۳- کتاب الرد علی القرامطة
۴- کتاب الرسائل (رسائل ائمه علیهم السلام)
۵- کتاب ما قیل فی الائمه من الشعر وفات
 
 سرانجام در سال ۳۲۸ یا ۳۲۹ق. که مصادف با مبدأ غیبت کبرای امام زمان (علیه السلام) بود، در همان شهر بغداد چشم از جهان فروبست و مرغ روح بلندپروازش به آشیان جنان پرواز کرد. آرامگاهش امروز در ناحیه شرقی نهر دجله، کنار جسر (پل) قدیم بغداد، معروف و زیارتگاه مسلمانان است.

نظرات   

 
0 #1 میلاد یارزمان 1396-05-25 15:22
متاسفم برای خودم که حتی یکبار کتاب این بزرگوار رو باز نکردم.
خدا رحمتش کنه.
استغفرلله ربی و اتوبو علیه
نقل قول
 

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
7966
26292
49922920

آی‌پی شما: 54.162.151.77
امروز: چهارشنبه، 02 مرداد 1398 - ساعت: 07:05:27

مطالب عمومی1

مطالب جدید به ترتیب

اوقات شرعی

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا