4

سبک زندگی

بسم الله الرحمن الرحیم

سبک زندگی دینی در قبل وبعد از ظهور

تصویر ذهنی شما از سبک زنگی پس از ظهور با حاکمیت قرآن به مدیریت و رهبری عقل کُل و انسان کامل، خلیفة الله در اجتماع وجهانی عاری از ظلم و تعدی و بی عدالتی و فاقد ناهنجاری  های رفتاری  واخلاقی و فکری و فردی و خانوادگی و اجتماعی  و فاقد سوء استفاده های مالی و شغلی و تحصیلی ... و عاری از  آلودگی های زیست محیطی چیست ؟

تصور بفرمایید در دوران حاکمیت امام (انسان کامل و عقل کل و خلیفه الله ) که همان حاکمیت قرآن است وغالب مردم انسانهای متقی و دین باور وعاقل هستند و لذابا داشتن عقل سالم و معرفت به ثواب و عقاب اعمال و پلیدی گناه وحیاء در خلوت و جلوت ( بعضهم علی بعض) در حد عصمت پیش میروند، سبک زندگی چگونه خواهد بود !

وآن منتخبین و ممتحنین و منتجبین که اعرف و ازهد و اورع روزگارند و در دهه قبل از ظهور تحت تربیت مستقیم امام علیه السلام بوده و می باشند قبل از ظهور عام سبک زندگی شان چگونه می باشد ؟ و بطور کلی بعضی که نوادر روزگارند چگونه زندگی می نمایند که برای آنان شرایط  زندگی در قبل و بعد از ظهور  یکسان است !

در این مبحث به نقد سبک زندگی با مفهوم جدید  "لایف استایل" در غرب که اصالت آن  مصرف گرایی و لذت گرایی  و لا اُبالی گری و برهنگی  است، و تفکر و تمدن غرب را به نمایش گذاشته  ومتأسفانه بلوک شرق را هم تسخیر نموده  و سیمای ملی ما هم  آگاه یا نا آگاه با پخش برخی برنامه ها و سریالها یکی از اشا عه دهندگان و مروجین آن شده  نمی پردازیم  بلکه از سبک زندگی قرآنی سخن میگوییم  ، چون خدای متعال در قرآن کریم برای ما و درواقع برای همه ی بشر سبک زندگی الهی را تعریف و تبین فرموده ، و برای تمام شئونات زندگی بشر برنامه ای خاص ارائه فرموده که منطبق با ساختار خلقت بشر در جهت سلامت وارتقاء روح و روان و  رفتار های شخصی و اجتماعی مانند امور تربیتی ، ورفتارها مانند چگونگی پوشش، وحجاب ،تغذیه  ، ازدواج  ، معاملات ،ومعاشرت با یک دیگرمی باشد.

هرچند رسم و رسومات   زندگی بشر امروز در نژاد و قبایل وقومیت ها و ملیت ها متفاوت است و  تابع رسوم  زندگی  محلی و  قومی و قبیله ای و  منطقه ای خود هستند. بعنوان مثال، مراسم ازدواجی که در یک شهر و روستا مرسوم است  در منطقه ای دیگر مرسوم نیست. ویا سبک عزاداری نیز همین طور.اما سبک زندگی با رسم و رسومات وعادات متفاوت است.

چون سبک زندگی که ما از آن سخن میگوییم و انشا الله در حکومت امام عصر علیه السلام  با حاکمیت قرآن کریم شاهد آن خواهیم بود، فراتر از عادات و رسوم قومیت ها و نژاد ها و قبایل مختلف می باشد ،  بلکه  سبکی است که دین برای بشر تأسیس وتعریف وتبیین نموده که مثلاً در ساخت محل سکونت خود این موارد را به لحاظ نمایید تا حرمت و حریم عفت خانواده خود و  حقوق همسایه رادر نگرفتن آفتاب  خانه اش هنگام ساخت و ساز رعایت نموده باشید و یا این که پوشش تان اینگونه باشد و بازارتان این گونه باشد و یا  هر کاری را با نام خدا "بسم الله الرحمن الرحیم " آغاز نمایید و رو به قبله غذا بخوریدو هنگام  غذا خوردن بسم الله الرحمن الرحیم بگویید و ملاکتان در ازدواج و یا در رفاقت و معاشرت اینگونه باشد و یا با همسایه خود این گونه رفتار نمایید و در تربیت اولاد این موارد را رعایت و لحاظ نمایید، اینها را می گویند سبک های زندگی تأسیسی که دین برای بشر تبیین نموده و به نفع بشر است که به اینها عمل نماید . چرا که  به عنوان حلال و حرام و مکروه و مستحب از سوی خالق بشر امر به انجام آنها شده  ،خواه آن امر مولوی، امر وجوبی باشد یا امر استحبابی، امر وجوبی باشد باید انجام داد و امر استحبابی باشد، چون هم ثواب دارد و هم منافع دنیوی و اُخروی  دارد باید به آن عمل کرد.

 

ادامه دارد ....

نوشتن نظر

چون در این سایت شناسایی پیام دهنده حتی با ایمیل و آی پی فرعی آسان است لذا عواقب قانونی ارسال پیام های حاوی توهین متوجه ارسال کننده می باشد!


تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
19964
32480
31456906

آی‌پی شما: 54.198.134.32
امروز: دوشنبه، 29 آبان 1396 - ساعت: 11:08:30
Copyright © 1387/11/11 - 1396 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا