4

سبک زندگی

بسم الله الرحمن الرحیم

سبک زندگی دینی در قبل وبعد از ظهور

تصویر ذهنی شما از سبک زنگی پس از ظهور با حاکمیت قرآن به مدیریت و رهبری عقل کُل و انسان کامل، خلیفة الله در اجتماع وجهانی عاری از ظلم و تعدی و بی عدالتی و فاقد ناهنجاری  های رفتاری  واخلاقی و فکری و فردی و خانوادگی و اجتماعی  و فاقد سوء استفاده های مالی و شغلی و تحصیلی ... و عاری از  آلودگی های زیست محیطی چیست ؟

تصور بفرمایید در دوران حاکمیت امام (انسان کامل و عقل کل و خلیفه الله ) که همان حاکمیت قرآن است وغالب مردم انسانهای متقی و دین باور وعاقل هستند و لذابا داشتن عقل سالم و معرفت به ثواب و عقاب اعمال و پلیدی گناه وحیاء در خلوت و جلوت ( بعضهم علی بعض) در حد عصمت پیش میروند، سبک زندگی چگونه خواهد بود !

وآن منتخبین و ممتحنین و منتجبین که اعرف و ازهد و اورع روزگارند و در دهه قبل از ظهور تحت تربیت مستقیم امام علیه السلام بوده و می باشند قبل از ظهور عام سبک زندگی شان چگونه می باشد ؟ و بطور کلی بعضی که نوادر روزگارند چگونه زندگی می نمایند که برای آنان شرایط  زندگی در قبل و بعد از ظهور  یکسان است !

در این مبحث به نقد سبک زندگی با مفهوم جدید  "لایف استایل" در غرب که اصالت آن  مصرف گرایی و لذت گرایی  و لا اُبالی گری و برهنگی  است، و تفکر و تمدن غرب را به نمایش گذاشته  ومتأسفانه بلوک شرق را هم تسخیر نموده  و سیمای ملی ما هم  آگاه یا نا آگاه با پخش برخی برنامه ها و سریالها یکی از اشا عه دهندگان و مروجین آن شده  نمی پردازیم  بلکه از سبک زندگی قرآنی سخن میگوییم  ، چون خدای متعال در قرآن کریم برای ما و درواقع برای همه ی بشر سبک زندگی الهی را تعریف و تبین فرموده ، و برای تمام شئونات زندگی بشر برنامه ای خاص ارائه فرموده که منطبق با ساختار خلقت بشر در جهت سلامت وارتقاء روح و روان و  رفتار های شخصی و اجتماعی مانند امور تربیتی ، ورفتارها مانند چگونگی پوشش، وحجاب ،تغذیه  ، ازدواج  ، معاملات ،ومعاشرت با یک دیگرمی باشد.

هرچند رسم و رسومات   زندگی بشر امروز در نژاد و قبایل وقومیت ها و ملیت ها متفاوت است و  تابع رسوم  زندگی  محلی و  قومی و قبیله ای و  منطقه ای خود هستند. بعنوان مثال، مراسم ازدواجی که در یک شهر و روستا مرسوم است  در منطقه ای دیگر مرسوم نیست. ویا سبک عزاداری نیز همین طور.اما سبک زندگی با رسم و رسومات وعادات متفاوت است.

چون سبک زندگی که ما از آن سخن میگوییم و انشا الله در حکومت امام عصر علیه السلام  با حاکمیت قرآن کریم شاهد آن خواهیم بود، فراتر از عادات و رسوم قومیت ها و نژاد ها و قبایل مختلف می باشد ،  بلکه  سبکی است که دین برای بشر تأسیس وتعریف وتبیین نموده که مثلاً در ساخت محل سکونت خود این موارد را به لحاظ نمایید تا حرمت و حریم عفت خانواده خود و  حقوق همسایه رادر نگرفتن آفتاب  خانه اش هنگام ساخت و ساز رعایت نموده باشید و یا این که پوشش تان اینگونه باشد و بازارتان این گونه باشد و یا  هر کاری را با نام خدا "بسم الله الرحمن الرحیم " آغاز نمایید و رو به قبله غذا بخوریدو هنگام  غذا خوردن بسم الله الرحمن الرحیم بگویید و ملاکتان در ازدواج و یا در رفاقت و معاشرت اینگونه باشد و یا با همسایه خود این گونه رفتار نمایید و در تربیت اولاد این موارد را رعایت و لحاظ نمایید، اینها را می گویند سبک های زندگی تأسیسی که دین برای بشر تبیین نموده و به نفع بشر است که به اینها عمل نماید . چرا که  به عنوان حلال و حرام و مکروه و مستحب از سوی خالق بشر امر به انجام آنها شده  ،خواه آن امر مولوی، امر وجوبی باشد یا امر استحبابی، امر وجوبی باشد باید انجام داد و امر استحبابی باشد، چون هم ثواب دارد و هم منافع دنیوی و اُخروی  دارد باید به آن عمل کرد.

 

ادامه دارد ....

Copyright © 1387/11/11 - 1397 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا