4

مختصری از زندگی نامه شهید محمد علی جهان آرا


شهید محمد علی جهان آرا، در ۹ شهریور ماه سال ۱۳۳۳ در خرمشهر، چشم به جهان گشود.
سیزده ساله بود که پایش به فعالیتهای دینی مساجد و هیأت های مذهبی باز شد. در کلاس‌های آموزش و تفسیر قرآن شرکت می‌کرد و عضو ثابت جلسات هفتگی هیأت های مذهبی بود. او در همین سال‌ ها با یک گروه مبارز مخفی به نام «حزب‌الله» خرمشهر» آشنا شد. در سال ۴۸ و در سن ۱۵ سالگی، تحت تأثیر حرکت اسلامی به رهبری امام امت،  در بر پایی جلسات قرآن و تفسیر در مساجد و انجمن های اسلامی مدارس، شرکت فعال داشت و این آغاز زندگی سیاسی و اجتماعی محمد بود. در سال ۱۳۵۱، محمد توسط ساواک خرمشهر دستگیر شد که به علت سن کم به یک سال زندان محکوم شد و به زندان اهواز منتقل گردید.

در سال ۱۳۵۴، دیپلمش را گرفت. در کنکور دانشگاه قبول شد و برای ادامه‌ی تحصیل راهی مدرسه‌ی عالی بازرگانی تبریز شد.
در دانشگاه نیز فعالیتهای سیاسی او، همچنان ادامه داشت. او به همراه دوستانش، انجمن اسلامی مدرسه‌ی عالی بازرگانی را پایه‌گذاری کرد. اعلامیه‌های انقلابی و جزوه‌ها و بیانیه‌های ضد رژیم توسط این انجمن اسلامی میان دانشجویان توزیع می‌شد. در سال ۱۳۵۵، محمد به عضویت گروه «منصورون» که یک گروه مذهبی معتقد به مبارزه مسلحانه بود، پیوست.

 از آن پس، محمد فعالیتهای انقلابی خود را چه در زمینه‌ی مبارزه‌ی مسلحانه و چه در زمینه فعالیتهای تبلیغی و آگاه کننده،‌ گسترش داد. وقتی تظاهرات مردمی علیه رژیم شاه در روزهای بهار و تابستان ۱۳۵۷ اوج گرفت، محمد نیز به همراه دوستانش با فعالیتهای چریکی و مسلحانه به حرکت مردم، یاری می‌رساند.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، محمد پس از دو سال و نیم زندگی مخفی، به خرمشهر بازگشت. او و دوستانش در خرمشهر گروهی تشکیل دادند به نام «کانون فرهنگی نظامی انقلابیون خرمشهر»؛
هدف این کانون:
حراست از نظام نوپای انقلابی در برابر حملاتی بود که از طرف بازماندگان رژیم و یا طرفداران تجزیه خوزستان، به آن می شد.

محمد جهان آرادر سال ۱۳۵۸، ازدواج کرد.  در همان سال ها، فرماندهی سپاه خرمشهر را به عهده گرفت و همزمان، جهاد سازندگی خرمشهر را نیز پایه‌گذاری کرد.

با شروع جنگ، شهید جهان آرا به همراه دیگر برادران پاسدار در کنار نیروهای مسلح و نیروهای مردمی، ۴۵ روز در خرمشهر جاوید و سرافراز به مقاومت و ایستادگی پرداخت. وی پس از اشغال بخش غربی خرمشهر، باز هم از پای ننشست و در کنار دیگر مردان و زنان قهرمانی که می خواستند از شهر و خاک وطنشان دفاع کنند در آبادان به نبرد ادامه داد.

سردار شهید جهان آرا همزمان با کوشش فراوان و خستگی ناپذیر، در جنگ به تجدید سازماندهی سپاه خرمشهر و ترمیم و مرمت آن پرداخت؛ چرا که بر اثر ضربه های سختی که در جریان مقاومت خونین و شجاعانه خویش خورده بود، انسجام خود را از دست داده بود. سرانجام به علت تغییراتی که در جهت ارتقاء و انسجام تشکیلات سراسری سپاه صورت گرفت، به فرماندهی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی اهواز و سرپرستی ستاد منطقه ۸ منصوب گردید.

سرانجام، سردار رشید اسلام ، شهید سید محمد علی جهان آرا، در راه به ثمر رساندن اهداف متعالی خویش در تاریخ ۱۳۶۰/۰۷/۰۷، در مسیر هوایی اهواز به تهران ، بر اثر سانحه ی جانسوز هوایی سقوط هواپیمای C130 ارتش جمهوری اسلامی، در کهریزک تهران همراه  با عده ای دیگر از جان بر کفان رزمنده و ۴ تن از فرماندهان مخلص و شجاع ارتش و سپاه؛ یعنی امیر سرلشکر فلاحی، شهید سرتیپ نامجو، شهید سرتیپ فکوری و شهید کلاهدوز به درجه رفیع شهادت نایل شد و به لقاء حضرت حق پیوست.

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
27650
429744
48108142

آی‌پی شما: 54.146.98.143
امروز: چهارشنبه، 01 خرداد 1398 - ساعت: 19:03:34

مطالب عمومی

مطالب جدید به ترتیب

اوقات شرعی

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا