4

مختصری از زندگی نامه خواص دارای ژن برتر از لقمه حلال ، شهید محمود کاوهفرمانده لشکر ۱۵۵ ویژه شهدا، به سال ۱۳۴۰ در شهر مشهد به دنیا آمد. پدر محمود از کسبه مشهدی بود که در دوران ستمشاهی ؛ از جمله افرادی بود که در دوران شاهنشاهی مقلد سید روح‌الله خمینی بود و با روحانیونی همچون سید علی خامنه‌ای، سید عبدالکریم هاشمی‌نژاد ارتباط داشت. وی محمود را همراه خود به مجالس و محافل مذهبی و نماز جماعت می‌برد و از این راه، او را با مکتب اهل بیت و تعالیم انسان‌ساز اسلام آشنا کرد.

محمود پس از پایان دوران ابتدایی، وارد حوزه علمیه شد و همزمان، تحصیلات دوران راهنمایی و دبیرستان را نیز ادامه داد.

با اوج‌گیری انقلاب، او که جوانی با نشاط، فعال و مذهبی بود، با شرکت در محافل درس مساجد جوادالائمه و امام حسن مجتبی (علیهم السلام) که در آن زمان از مراکز تجمع نیروهای مبارز مشهد بود، از هدایت ها و تعالیم حضرت آیت الله خامنه‌ای، بهره‌های فراوانی برد.

در پخش اعلامیه‌های حضرت امام خمینی (ره) تلاش می نمود و فعالانه در راهپیمایی‌ها و درگیری های زمان انقلاب، شرکت داشت.

با پیروزی انقلاب اسلامی، به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در شهر مقدس مشهد پیوست و پس از گذراندن یک دوره آموزش شش ماهه چریکی، به آموزش نظامی برادران سپاه و بسیج پرداخت. پس از آن، به منظور حفاظت از بیت شریف حضرت امام خمینی، طی مأموریتی شش ماهه به تهران عزیمت کرد.

با شروع جنگ تحمیلی، به جبهه‌های جنوب اعزام شد ولیکن مدتی بعد به علت نیاز شدیدی که پادگان به مربی داشت، او را برای آماده‌سازی و آموزش نیروها به مشهد فراخواندند. اما روح پرتلاطم او به دنبال فرصتی بود تا در صحنه‌های كارزار از انقلاب و ارزشهای آن ، عملاً دفاع نماید. بنابراین در اولین فرصت با جلب رضایت فرمانده پادگان با شور و شوقی فراوان به دیار كردستان (كه در آن زمان توسط گروهكها و عناصر ضدانقلاب دچار مشكلات و آشوب شده بود)، عزیمت كرد.

شهید كاوه در این منطقه، برای مبارزه با ضدانقلاب – كه از حمایتهای خارجی برخوردار بود و با جنایاتی هولناك، توطئه شوم جدایی آن نقطه از میهن اسلامی را در ذهن می‌پروراند – شب و روز نداشت و به دلیل تلاش بسیار زیاد، جدیت و پشتكار، شجاعت و روحیه شجاعت‌طلبی كه داشت، در مدت كوتاهی به سمت فرماندهی عملیات سپاه سقز ، منصوب شد و در این زمان با ناباوری همگان، همراه تعداد كمی نیرو، عملیات
آزاد سازی منطقه مرزی بسطام را با شهامت غیر قابل وصفی طرح ریزی و ۴۵ كیلومتر جاده مرزی را طی یك مرحله و در عرض ۲۴ ساعت، در قلب منطقه تحت نفوذ ضد انقلاب، آزاد نمود .

شهید كاوه و همرزمانش با عملیات پی در پی، مزدوران استكبار را در منطقه منفعل و مستأصل نموده بودند تا جایی كه ضد انقلاب در اوج استیصال برای زنده یا مرده او جایزه تعیین كرده بود.

آزاد سازی سد بوكان و جاده ۴۷ كیلومتری آن ، آزاد سازی جاده صائبین دژ به تكاب ، پاكسازی منطقه كیلر واشتوزنگ ، آزاد سازی محور استراتژیك پیرانشهر به سردشت كه به عنوان مركزیت و نقطه ثقل ضد انقلاب به شمار می آمد و منجر به انهدام مركز رادیوئی آنها و‌ فتح ارتفاعات مهم مرزی منطقه آلواتان و آزادسازی زندان دوله تو، و كشتن بیش از ۷۵۰ نفر از ضد انقلاب گردید، از جمله نبردهای تهاجمی بود كه توسط شهید كاوه و همرز مانش در تیپ ویژه شهدا ، طرح ریزی و به اجرا گذاشته شد. تعداد عملیاتی كه به وسیله این شهید علیه ضد انقلاب فرماندهی شد ، آن قدر زیاد است كه ذكر نام تمامی آنها در این مختصر میسر نیست.

شهید كاوه ، در عین حال كه تمام اوقاتش را برای مبارزه به كار می‌بست، از پرداختن به تكالیف دینی و انجام مستحبات نیز غافل نبود. او از مروجین قرآن كریم بود و با عشق خالصانه به اسلام و مكتب، آیات جهاد را تلاوت می‌كرد و در صحنه جنگ و مقاتله با دشمنان، آن را در عمل تفسیر می‌نمود.

با وجودی كه در مقابل ضدانقلاب، سازش‌ناپذیر و جسور و با شهامت بود، اما در داخل تیپ با نیروهای تحت امر خود، برخوردی بسیار متواضعانه و باصفا و صمیمی داشت و همین تواضع او سبب شده بود كه محبوبیت خاصی در بین نیروها داشته باشد.

در بعد آمادگی جسمانی ، هیچ‌گاه از ورزش غافل نبود و با تشویق نیروها و حضور در مسابقات ورزشی، آمادگی رزمی نیروها را بالا می‌برد. همواره برای تشویق بچه‌ها می‌گفت: موفقیت من در كوههای بلند كردستان، مدیون ورزش است.

سرانجام شهید کاوه، به تاریخ ۱۰ شهریور ۱۳۶۵، در منطقه عمومی حاج عمران بر روی قله ۲۵۱۹، در حین عملیات کربلای ۲ ، مورد اصابت ترکش گلوله خمپاره قرار گرفت و درسن ۲۵ سالگی به شهادت رسید.

***************************************************************

گوشه  ای از وصیت نامه شهید محمود کاوه

دشمن باید بداند و این تجربه را كسب كرده باشد كه هر توطئه‌ای را كه علیه انقلاب طرح‌ریزی كند، امت بیدار و آگاه ، با پیروی از رهبر عزیز ، آن را خنثی خواهد كرد.
آینده جنگ هم كاملاً روشن است كه پیروزی نصیب رزمندگان اسلام خواهد شد و هیچ گاه ما نخواهیم گذاشت كه خون شهیدانمان هدر رود.

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
177646
15638
47828394

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398 - ساعت: 17:02:25

مطالب عمومی

مطالب جدید به ترتیب

اوقات شرعی

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا