4

مختصری از زندگینامه خواص دارای ژن برتر از لقمه حلال ، شهید سید محمدرضا دستوارهمحمدرضا به سال ۱۳۳۸ در یك خانواده با تقوا و مذهبی و در عین حال مستضعف ، در جنوب تهران زاده شد . دوره دبیرستان را در مدسه ای به نام "باغ آذری" تمام كرد . به خاطر تربیت مذهبی ، گرایش و علاقه فراوانی که به قرآن و علوم دینی داشت، انس با قرآن ، در رفتار و اخلاقش به وضوح نمایان بود و در میان بستگان و همسایگانش ، به عنوان روحانی كوچك خانواده شان معروف بود .

با اوج گیری موج انقلاب اسلامی ، در تظاهرات و راهپیمایی ها فعالانه شركت می كند؛ بطوریكه چند بار توسط عوامل رژیم شاه دستگیر می گردد . در سال ۱۳۵۷ وقتی سال آخر دبیرستان بود ، دوستان و همسالان خود را برای مبارزه علیه رژیم ستمشاهی ترغیب می نماید . روز ۱۴ آبان ۱۳۵۷ در حالی كه با مزدوران رژیم درگیر بود ، توسط عمال ساواك در دانشگاه تهران دستگیر و زندانی می شود .

پس از پیروزی انقلاب به مدت ۴ ماه در کمیته انقلاب اسلامی مشغول خدمت شد و پس از آن به عضویت رسمی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد.
به دنبال تحرکات گروهک‌های ضد انقلاب در کردستان همراه فرماندهانی چون چراغی، حاج احمد متوسلیان و دیگر رزمندگان راهی کردستان شد.
   
وی  و دیگر همرزمانش در آزادسازی مریوان مردانه می‌رزمند و پیروز مندانه وارد شهر می شوند . از آن جا كه این شهر پس از اشغال ضد انقلاب ، همیشه تعطیل و با مشكلات مختلف مواجه بود ، به دستور حاج احمد ، نیروهای سپاه در مراكز مختلف اداری مستقر می شوند . مسئوولیت تهیه و تامین كالاهای ضروری شهر به عهده دستواره واگذار می گردد.او در كنار انجام این مأموریت، سلاح به دست می گیرد و در قله های مریوان با ضد انقلاب و دشمن بعثی می جنگد و توانمندی خود را به نمایش می گذارد . از این رو ، مدتی بعد به فرماندهی "پاسگاه شهدا" در محور مریوان منصوب می شود.

هنگامی که حاج احمد متوسلیان مأموریت می‌یابد تیپ ۲۷ محمدرسول‌الله (صلی الله علیه و آله و سلم) را تشکیل دهد ، دستواره نیز از مریوان به جبهه‌های جنوب می رود و مأمور تشکیل واحد پرسنلی تیپ می‌شود و در کنار این مسئولیت، در هر عملیاتی که تیپ وارد عمل می‌شود، در کنار فرماندهان گردان می‌جنگد و بعدها با عنوان فرمانده تیپ سوم ابوذر در نبردهای رمضان و مسلم‌بن عقیل حماسه‌ آفرینی می‌کند.

شهید دستواره ، اواخر خرداد ماه ۱۳۶۱ ، پس از انجام حماسی "عملیات بیت المقدس" ، همراه حاج احمد متوسلیان برای كمك به مردم مسلمان در لبنان ، فعالیت های چشمگیری انجام می دهد . به دنبال فرمان حضرت امام (ره) كه فرمودند: «راه قدس از كربلا می گذرد ، همراه دیگر فرماندهان و رزمندگان به كشور باز می گردد.»

پس از بازگشت از لبنان به عنوان فرمانده تیپ سوم ابوذر منصوب می شود و در نبردهای پر حماسه "رمضان" و "مسلم بن عقیل" نیروهای تحت امرش را هدایت می كند و بار دیگر ، توانمندی بالای نظامی از خود نشان می دهد .

در عملیات "خیبر"، پس از شهادت حاج همت ، فرمانده دلاور لشگر محمد رسول الله (صلی الله علیه و آله وسلم) و واگذاری فرماندهی به "حاج عباس كریمی" ، سید به عنوان "قائم مقام لشگر" برگزیده می شود و در این مسئوولیت خطیر نیز به نحو احسن ، رسالت خود را انجام می دهد .

پس از شهادت حاج عباس كریمی در عملیات "بدر"، شهید دستواره به عنوان سرپرست لشگر به نحو مطلوب لشگر را در عملیاتها هدایت می كند، كه پس از انتصاب فرمانده جدید لشگر ، سید همچنان به عنوان قائم مقام لشگر در خدمت جنگ، انجام وظیفه می نماید .

مناطق اشغالی كردستان ، جبهه های مختلف جنوب ، بویژه منطقه "والفجر ۸" و جاده ام القصر  شاهد رشادتها و ایثارگری های عاشقانه سید می باشد .

دستواره در ۵ اردیبهشت ۱۳۶۲ زندگی مشترک خود را  شروع کرد و پسرش در ۲۱ فروردین ۱۳۶۳ به دنیا آمد.

تا هنگام شهادت ۱۱ بار مجروح شد ولی هرگز از پای ننشست . در عملیات کربلای ۱،  که برادرش حسین در خط پدافندی شهید شد – جهت شرکت در مراسم تشییع و تدفین او به تهران رفت . ولی بیش از سه روز در تهران نماند و به منطقه بازگشت .
وقتی به وی گفته می شود که خوب بود لااقل تا شب هفت برادرت می ماندی و بعد بر می گشتی ، در جواب به آن‌ها گفت کنار قبر حسین قبری را برای من خالی نگهدارید .

بیش از ۱۰ روز از شهادت برادرش نگذشته بود که در عملیات کربلای ۱، «روز آزادسازی شهر مهران» از چنگال دشمن بعثی؛ در ۱۳ تیر ۱۳۶۵، مظلومانه به شهادت رسید و در گلزار شهدای بهشت زهرا(سلام الله علیها) تهران، قطعه ۲۶ ، به خاک سپرده شد.

 

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
30058
429744
48110550

آی‌پی شما: 54.146.98.143
امروز: چهارشنبه، 01 خرداد 1398 - ساعت: 20:03:39

مطالب عمومی

مطالب جدید به ترتیب

اوقات شرعی

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا