4

مختصری از زندگینامه خواص دارای ژن برتر از لقمه حلال ، شهید سید مجتبی هاشمینام: سید مجتبی
نام خانوادگی: هاشمی قندی
نام پدر: سیدمحمد
تاریخ تولد: ۱۳ آبان۱۳۱۹
محل تولد: شهر تهران ، محله وحدت اسلامی
تحصیلات: گذراندن دوره متوسط وحوزوی


فعالیتهای قبل از انقلاب:
- پیوستن به ارتش و حضور در نیروی ویژه، اقدام به آتش زدن يك خودروي ارتشي و مضروب نمودن عوامل رژيم پهلوی
- سال۱۳۴۲: آغاز فعالیتهای انقلابی به همراه شهید اندرزگو، عضویت در کمیته استقبال امام خمینی(ره)


فعالیت های بعد از انقلاب:
- تشکیل کمیته مرکزی انقلاب اسلامی در منطقه ۹
* سال۱۳۵۸:
- حضور در کردستان برای مهار غائله آن منطقه
- حضور داوطلبانه درخط مقدم جبهه
- تأسیس گروه شبه نظامیان فدائیان اسلام در هتل کاروانسرای آبادان
- حضور درانواع عملیاتهای دفاع مقدس به عنوان نیروی مستقل یا کمکی مانند ثامن الائمه و طریق القدس


فرماندهی: فرمانده نیروی جنگ های نامنظم به همراه شهیدچمران
سمت: فرمانده گروه فدائیان اسلام، ایشان عضو هیچ رسته یا نیروی نظامی همچون سپاه یا ارتش نبودند.


***************************************************************************

شهید سید مجتبی هاشمی پس از طی دوران تحصیلات متوسطه به ارتش پیوست و به دلیل اندام ورزیده و قدرت بدنی قابل توجهی که داشت عضو نیروهای ویژه کلاه سبز شد، اما پس از مدت کوتاهی با مشاهده جو حاکم بر ارتش و آگاهی بیشتر از ماهیت رژیم طاغوت از ارتش شاهنشاهی خارج و اقدام به تهیه و توزیع اعلامیه و نوار های سخنرانی و تصاویر حضرت امام می نمود و در پوششهای گوناگون، فعالیتهای خود را در تمامی شهرهای استان تهران و حتی استانهای همجوار گسترش داد. او در این ایام کالاهای نایاب را، با قیمت پایین در اختیار مردم می گذاشت.
او در تاریخ ۱۵ خرداد سال ۴۲ به همراه دوستانش یک خودروی ارتش را به آتش کشید و به مدت ۳ ماه تحت تعقیب مأموران رژیم قرار گرفت. اما بدون توجه به تهدیدهای مأمورین همدوش با دیگر مردم ایران به مبارزه علیه رژیم پرداخت.


پس از ورود امام (ره) به ایران، عضو کمیته استقبال از امام گشت و نیروهای انقلابی و پر شور منطقه ۹ را سازماندهی کرده و کمیته انقلاب اسلامی منطقه ۹ را تشکیل داد.
یکی از همرزمان شهید می گوید:
بچه های این منطقه اشخاصی نبودند که به راحتی قابل مهار باشند و حقیقتاً سازماندهی آنها بعید به نظر می رسید. هر کدام برای خود مرعی بودند، در آن شر و شور انقلاب هم که قدرتی نبود تا اینها را مجاب کند برای شکل پیدا کردن، اما سید مجتبی با آن روح بلند و اعتباری که بین خاص و عام آن محل داشت، با سرعت و موقعیت کامل این بچه ها را دور هم جمع کرد و اینها که همه از سید مجتبی حساب می بردند و حرفش را می خواندند و به این ترتیب یکی از قویترین کمیته های تهران را تشکیل داد و با دستگیری و مجازات عده زیادی از فراری ها و ایجاد نظم در آن منطقه متشنج، خدمت بزرگی به انقلاب کرد.


با شروع غائله کردستان، شهید هاشمی به همراه عده ای از افراد کمیته منطقه ۹ ، در پی فرمان بسیج عمومی حضرت امام(ره)، عازم غرب کشور شد و در آزادی و پاکسازی آن منطقه شرکت نمود.


هنوز چند روز از آغاز تجاوز عراق به خاک کشورمان نگذشته بود که سید مجتبی، به همراه عده ای از دوستان و همرزمانش به صورت داوطلبانه و مستقل عازم جنوب کشور شد و در مدرسه فداییان اسلام، واقع در شهر آبادان مستقر شد و بدین ترتیب اولین نیروی انتظامی نامنظم برای مقابله با تهاجمان بعثیون در آبادان و خرمشهر بوجود آمد که به گروه فداییان اسلام معروف شد.
ایشان پس از مدتی، ستاد فداییان اسلام را به هتل کارونسرا منتقل کرد و تا مدت‌ها تنها مرکز اعزام به خط مقدم و آموزش فعالیت‌های رزمی، این هتل بود. در آن زمان به دلیل کمبود اسلحه سید مجتبی با آقای خامنه‌ای تماس گرفت و از طریق ایشان اقدام به تهیه اسلحه نمود، و با هزینه شخصی، مایحتاج عمومی را تهیه کرد. طرح هوشمندانه او منجر به آزادسازی میدان تیر آبادان از اسارت بعثیون عراقی شد.

سید مجتبی متأهل، دارای دو فرزند و در تهران سکونت داشت.او بعد از مدتی از جبهه‌ها برگشت و مغازه لباس‌فروشی‌اش را دوباره دایر کرد.
هاشمی، در زمانی که در عملیات ثامن‌الائمه یا شکست حصر آبادان حضور داشت، مورد هدف چندین عملیات تروریستی ناکام از سوی مجاهدین خلق قرار گرفت. بعد از پخش اعلامیه‌هایی که در آن نام سید مجتبی و چند تن دیگر از اعضای فداییان اسلام به نام افرادی که توسط مجاهدین خلق اعدام خواهند شد، ذکر شده بود، عاقبت در آستانه ماه رمضان سال ۱۳۶۴ سید مجتبی هاشمی، از پشت سر هدف گلوله تیم‌های ترور مجاهدین خلق قرار گرفت و به شهادت رسید.
شهید مصطفی چمران و شهید مجتبی هاشمی، تنها فرماندهان جنگ‌های نامنظم در ایران بودند.

 

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
201278
15638
47852026

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398 - ساعت: 17:02:44

مطالب عمومی

مطالب جدید به ترتیب

اوقات شرعی

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا