4

مختصری از زندگی نامه خواص دارای ژن برتر از لقمه حلال؛ شهید محسن وزواییشهید محسن وزوایی، ۵ مرداد ماه سال ۱۳۳۹ در محله نظام آباد تهران، در دامان خانواده‌ای اصیل و مذهبی دیده به جهان گشود. وی دوره دبستان و متوسطه را با نمرات عالی سپری کرد و دوره دبیرستان را در مدرسه دکتر هشترودی تهران گذراند.
محسن وزوایی، در سال‌های نوجوانی با راهنمایی‌های مؤثر پدرش، مرحوم حاج حسین وزوایی که از هم‌رزمان مرحوم آیت اللّه کاشانی بود، قدم به وادی مبارزات ضد استبدادی گذاشت.
وی در سال ۱۳۵۵ در رشته شیمی دانشگاه صنعتی شریف مشغول به تحصیل شد. پس از ورود به دانشگاه، به جریان مکتبی انجمن‌های اسلامی دانشجویان پیوست و هم زمان با شرکت در فعالیت‌های سیاسی و جلسات عقیدتی، از سال ۱۳۵۶ مسئولیت هدایت و جهت دهی به مبارزات دانشجویی ضد دیکتاتوری را در سطح دانشگاه شریف عهده دار شد.
او از زمان تظاهرات ۱۷ شهریور ۱۳۵۷ تا ورود امام به ایران، همه جا به عنوان جلو دار و هدایت کننده تظاهرات و تشکل های دانشجوئی بود .همچنین در درگیری های مسلحانه و سرنوشت ساز ۱۹ تا ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، حضوری پر ثمر داشت و در تصرف دو پادگان مهم "جمشیدیه" و "عشرت آباد"، شهامت بالائی نشان داد.
وی از نخستین دانشجویان پیرو خط امام بود که در جریان راهپیمایی بر ضد سیاست‌های مداخله‌گرایانه آمریکا در ایران، در سالروز کشتار دانش‌آموزان به دست رژیم پهلوی و سالگرد تبعید امام خمینی (ره) عهده‌دار حرکتی شد که رهبر انقلاب، از آن با تعبیر بدیع «انقلابی بزرگ تر از انقلاب اول» یاد فرمودند.
او در تسخیر سفارت آمریکا در تهران مشارکت داشت و با داشتن تسلط به زبان انگلیسی، در نقش سخنگوی دانشجویان پیرو خط امام در دوران اشغال سفارت ظاهر شد.
با پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل جهاد سازندگی، شهید وزوائی به عضویت این جهاد در آمد و برای خدمت به مردم، راهی لرستان شد . وی پس از انقلاب علاوه بر جهاد در بیشتر ارگان ها ؛ از جمله کمیته ، بسیج و آموزش و پرورش خدمت کرد.
محسن وزوایی در سال ۱۳۵۸، همزمان با کار تبلیغاتی در جمع دانشجویان پیرو خط امام، بلافاصله با تشکیل سپاه پاسداران، به این ارگان نظامی پیوست و در دوره‌ای فشرده، آموزش‌های چریکی را در سپاه آموخت. او مدتی در سپاه به عنوان فرمانده مخابرات انجام وظیفه کرد، سپس سرپرستی واحد اطلاعات ـ عملیات را به عهده گرفت.
وی به دنبال تجاوز عراق، داوطلبانه به جبهه غرب عزیمت می کند که با ورودش به این منطقه تحولی در این محور پدید می آید . بطوریکه در عملیات سرنوشت ساز پارتیزانی به عنوان فرمانده گردان نهم، مسئولیت محور تنگ کورک تا حد فاصل تنگ حاجیان را به عهده می گیرد .
در اردیبهشت ۱۳۶۰، طرح آزاد سازی ارتفاعات بازی دراز در دستور کار قرار می گیرد . وزوائی نیز در تمام مراحل شناسائی این حمله حضور می یابد و در آنجا رابطه صمیمانه با خلبان شهید شیرودی پیدا می کند .
 محسن در این عملیات ایثاری جاودانه خلق می کند و موفق می شود با تعداد اندک نیرو، ۳۵۰نفر از نیروهای گردان کماندویی دشمن را به اسارت در آورد .
محسن در پایان عملیات از ناحیه فک و دست مجروح می شود و به بیمارستان منتقل می گردد . موقع عمل جراحی اجازه نمی دهد که او را بی هوش کنند و به دکتر می گوید : « من هرچه بیشتر درد می کشم ، بیشتر لذت می برم، حس می کنم از این طریق به خدا نزدیک می شوم . »
او پس از بهبودی نسبی ، قدم به معرکه‌ای گذاشت که فرجام آن، آزادسازی خرمشهر اشغال شده بود.
وزوایی در ۲۰ آذرماه ۱۳۶۰ در عملیات « مطلع الفجر » به عنوان فرمانده عملیات شرکت می کند و در آنجا نیز همچون بازی دراز حماسه می آفریند . بار دیگر در این عملیات زخمی شده و به تهران منتقل می گردد .
وقتی از جبهه به مرخصی می آمد به خانوا ده های شهدا و بچه های گردان سرکشی می کرد و مشکلات آنان را مرتفع می نمود .او با همه به احترام و ادب برخورد می کرد ، بویژه به پدر و مادرش احترام قائل بود . به قرائت قرآن مداومت داشت . به حضرت امام خمینی(ره) عشق می ورزید و اطاعت از معظم له را واجب می دانست .
در اسفند سال ۱۳۶۰، فرمانده گردان حبیب بن مظاهر و تیپ تازه تأسیس محمد رسول اللّه (صلی الله علیه و آله و سلم) گردید که در عملیات فتح المبین، این گردان نوک عملیات بود.
با تأسیس تیپ ۱۰ سیدالشهداء، فرمانده این تیپ شد. همین تیپ، در ۲۳ فروردین ماه ۱۳۶۱ وارد عملیات بیت المقدس شد و برای اجرای بهتر عملیات، با تیپ حضرت رسول (صلی الله علیه و آله) ادغام گردید و محسن وزوایی نیز فرماندهی محور اصلی را عهده‌دار شد.
شهید وزوایی، سرانجام در روز ۱۰ اردیبهشت ۱۳۶۰ در ۲۲ سالگی در عملیات « بیت المقدس »، هنگام هدایت نیروهای تحت امر خود، بر اثر اصابت گلوله و ترکش به فیض شهادت نایل آمد.

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
278110
15638
47928858

آی‌پی شما: 3.85.143.239
امروز: سه شنبه، 31 ارديبهشت 1398 - ساعت: 17:02:36

مطالب عمومی

مطالب جدید به ترتیب

اوقات شرعی

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا