4

مختصری از زندگی نامه خواص دارای ژن برتر از لقمه حلال ؛ شهید جواد فکوری(وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران)

****************************************************************************************

جواد فکوری در سال ۱۳۱۷ در محله چرنداپ تبریز به دنیا آمد. دوره تحصیلات ابتدایی را در مدرسه اقبال و تحصیلات متوسطه خود را در دبیرستان مروی تهران گذراند.

وی در سال ۱۳۳۷ مدرک دیپلم خود را با موفقیت کسب کرد و در سال ۱۳۳۸ در کنکور سراسری شرکت کرد و در رشته پزشکی پذیرفته شد ولی به خاطر علاقه زیادی که به خلبانی داشت، با انصراف دادن از تحصیل در دانشگاه، در مهر ماه همان سال وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد.

پس از گذراندن دوره مقدماتی پرواز در دانشگاه خلبانی، اولین پرواز مستقل خود را در سال ۱۳۳۹ با هواپیمای T-۳۳ بر فراز آسمان "دوشان تپه" در وضعیت‌های مختلف و به مدت یک ساعت و نیم با موفقیت انجام داد.

فکوری پس از گذراندن این دوره، برای تکمیل آموزش به آمریکا اعزام شد و پس از یک سال و نیم با ۲۶۳ ساعت آموزش پرواز، موفق به اخذ گواهینامه خلبانی هواپیمای شکاری بمب افکن اف ۴ شد و پس از بازگشت به ایران، با درجه ستوان‌دومی در پایگاه یکم شکاری مشغول به خدمت شد و پس از مدتی به پایگاه هوایی شیراز منتقل و در گردان تاکتیکی شکاری مشغول به خدمت شد.

جواد فکوری در سال ۱۳۴۳ ازدواج کرد که ثمره این ازدواج دو فرزند پسر و یک دختر می‌باشد.

در سالهای پیش از پیروزی انقلاب، او در پایگاه های مختلف نیروی هوایی، پایگاه یکم شکاری مهرآباد به مدت ۳ سال، پایگاه هوایی شاهرخی همدان (سوم شکاری) به مدت ۳ سال و به مدت ۸ سال در پایگاه شکاری شیراز، خدمت کرد. در دهه ۵۰ ، از جمله ناظران نظامی نیروی هوایی بود که به کشور ویتنام اعزام شد.

در هنگام پیروزی انقلاب اسلامی، او معاون پشتیبانی پایگاه دوم شکاری تبریز بود و بعد از پیروزی انقلاب اسلامی به فرماندهی این پایگاه منصوب شد.

به دنبال ناآرامی‌ها و شورش هواداران حزب خلق مسلمان در شهر تبریز، که شامل گروهی از پرسنل پایگاه دوم هم می‌شدند، او گروگان گرفته شد اما موفق به سرکوب شورش و بازگرداندن نظم به پایگاه دوم شکاری و شهر تبریز گردید.

به دنبال این موفقیت، وی به تهران احضار و به فرماندهی پایگاه یکم شکاری مهرآباد منصوب شد. سمت بعدی او در نیروی هوایی، معاونت عملیات نیروی هوایی بود و بعد از یک ماه انجام وظیفه در این سمت، جانشین تیمسار سرلشکر باقری در سمت فرماندهی نیروی هوایی شد.

در سال ۱۳۵۹ او و نیروی هوایی، بحران ناشی از کشف کودتای نوژه را از سر گذراندند و علیرغم پاکسازی‌های گسترده و سوءظن دولت انقلابی، سرهنگ فکوری موفق به احیای فعالیت روزمره و پروازهای عملیاتی نیروی هوایی شد.
به دنبال اولین انتخابات ریاست جمهوری و پس از تشکیل کابینه محمد علی رجایی، او با حفظ سمت، به عنوان وزیر دفاع برگزیده شد و به عضویت دولت درآمد.

به‌ دنبال حمله ارتش عراق به ایران در ۳۱ شهریورماه ۱۳۵۹، سرهنگ فکوری با موفقیت، عملیات البرز یا طرح کمان ۹۹ را که شامل حملهٔ سراسری به پایگاه‌های نیروی هوایی عراق و مراکز حساس نظامی و اقتصادی این کشور بود، به اجرا گذاشت.

در ماه‌های آغازین جنگ، نیروی هوایی تحت فرماندهی سرهنگ فکوری به مقابله با تهاجم زمینی ارتش عراق پرداخت و در بسیاری از موارد، به ‌ویژه حفظ شهر استراتژیک دزفول و پشتیبانی از مدافعان شهر آبادان، نقشی حیاتی را ایفا کرد.

سرهنگ فکوری، شخصاً در طراحی و اجرای عملیات اچ-۳، حمله به پایگاه‌های نیروی هوایی عراق در جوار مرز این کشور با اردن، شرکت داشت.
حمله به اچ -۳ در کنار کمان ۹۹، جزو موفق‌ترین عملیات‌های نظامی نیروهای هوایی مدرن هستند.

همچنین یکی از کارهای گرانقدر ایشان، اعزام ۱۴۰ هواپیمای جنگنده به سوی خاک عراق پس از اولین حمله هوایی ناگهانی مزدوران بعث بود.

سرانجام جواد فکوری در ۷ مهرماه سال ۶۰ در راه بازگشت از جبهه بر اثر سقوط پرواز هرکولس سی-۱۳۰ نیروی هوایی ارتش ایران ۱۳۶۰ به همراه جمعی از فرماندهان ارتش و سپاه، تیمسار سرلشکر فلاحی، سرهنگ نامجو، سرداران کلاهدوز و جهان آرا، به شهادت رسید.

پیکر پاک شهید سرلشکر جواد فکوری،  در «قطعه ۲۴ شهدا ردیف ۷۳ شماره ۲۵» بهشت زهرا در تهران به خاک سپرده شد.
************************************************************************************

بیان یک خاطره از زبان همسر شهید فکوری

آن موقع ها تیمسار ربیعی، جواد را در ماه رمضان برای صرف نوشیدنی دعوت کرد. می دانست او اهل روزه است. جواد هم نرفت.

- به او گفتم: امسال، سال درجه ات است با ربیعی ناسازگاری نکن.
اما او گفت : دینم را به درجه نمی فروشم.

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
27832
429744
48108324

آی‌پی شما: 54.146.98.143
امروز: چهارشنبه، 01 خرداد 1398 - ساعت: 19:03:28

مطالب عمومی

مطالب جدید به ترتیب

اوقات شرعی

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا