4

مختصری از زندگی نامه خواص دارای ژن برتر از لقمه حلال ؛ شهید ولی الله فلاحی‌ (بنیانگذار ارتش جدید ایران با ویژگی های اسلامی)

شهید ولی‌الله فلاحی در سال ۱۳۱۰ در قریه کولج طالقان (استان تهران) به دنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در همانجا گذراند و برای ادامه تحصیل راهی تهران شد.
تحصیلات متوسطه را نیز با موفقیت در تهران سپری کرد و در سال ۱۳۲۷، جهت خدمت در ارتش،‌ وارد دبیرستان نظام شد. در سال ۱۳۳۰ وارد دانشکده افسری شد و پس از دریافت لیسانس در سال ۱۳۳۳، با درجه ستوان‌دومی در نیروی زمینی ارتش (لشکر ۹۲ زرهی) مشغول خدمت گردید.

طی سال‌های ۱۳۳۹ تا ۱۳۴۳، جهت گذراندن دوره عالی آجودانی به آمریکا اعزام شد و در بازگشت،‌ از جمله معدود افسرانی بود که جهت بنیانگذاری رسته آجودانی در ارتش انتخاب شد و با بنیانگذاری این رسته، به عنوان استاد در دانشکده آجودانی دانشگاه نظامی به تدریس پرداخت.

علاوه بر تدریس، به مدت هشت سال مدیریت آموزش دانشکده فرماندهی و ستاد را نیز عهده دار شد. از سال ۱۳۵۱ تا اواسط سال۱۳۵۳، با درجه سرهنگ دومی به همراه گروهی از افسران ایرانی به عنوان ناظر صلح سازمان ملل در آتش بس ویتنام، به آن کشور اعزام شد.

سرتیپ مسعود بختیاری که از همراهان شهید فلاحی در ویتنام بوده، ‌در مورد بینش مذهبی و سیاسی او می‌گوید:
«جدیت، متانت و علاقه وی (شهید فلاحی) به انجام وظیفه و کار، از ویژگی‌هایی بودند که در مرحله اول نظر مرا به خود جلب کرد و سپس پایبندی‌اش به ادای فرایض مذهبی، مانند نماز و روزه و دوری از منکرات، در یک کشور خارجی، از دیگر ویژگی‌های مشخص ایشان بود.»
 
شهید فلاحی پس از بازگشت، به کار تدریس در دانشکده فرماندهی و ستاد ادامه داد تا آنکه در ۱۲ مهر ماه ۱۳۵۷ ، به درجه سرتیپی ارتقاء یافت و در همان تاریخ به شیراز منتقل و به عنوان معاون فرماندهی مرکز پیاده شیراز ، مشغول به کار شد.

از جمله خصوصیات فلاحی، پایبندی و تعهد به فرامین دینی؛ مانند روزه و نماز اول وقت بود. از جنبه اخلاقی و تقوا نیز قابل احترام همه همکاران و حتی شاگردان خارجی بود. به علت رعایت جنبه‌های مذهبی و دینی، در آن سال‌ها، شغل فرماندهی به وی داده نشد،‌اما از دانش نظامی وی در بالاترین مراتب بهره برداری می‌شد.
شهید فلاحی فردی وطن‌دوست بود و جمله «حُبُّ الْوَطَنِ مِنَ‌الایمان» را تکرار و تأکید می‌کرد و همیشه می‌گفت خدمت به ملت و میهن، ‌عبادت است.

در هر حال ، حضور شهید فلاحی در شیراز، مقارن با اوج گرفتن مبارزات انقلابی مردم بر ضد حکومت پهلوی بود. پس از اعلام حکومت نظامی در بسیاری از شهرهای ایران، در اثر کوشش های او حکومت نظامی در شیراز لغو شد و نیروهای نظامی از خیابان ها جمع شدند و مسئولیت این حکم دولتی، به شهربانی محول شد.

چندی پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی، سرتیپ فلاحی به فرماندهی نیروی زمینی ارتش منصوب شد.
انتصاب او به این سمت، در شرایطی بود که نیروی زمینی و بلکه مجموعه ارتش، ‌دچار آشفتگی و هرج و مرج ناشی از انقلاب بود،‌ ولی شهید فلاحی که تلاش خود و دیگر افراد انقلابی را در راه پیروزی انقلاب اسلامی، به ثمر نشسته می‌دید، با شور و اشتیاق بیشتری به فعالیت پرداخت و همزمان با سر و سامان دادن یگان‌ها، با انجام مراسمی از قبیل رژه کارکنان نظامی در داخل شهرها، تلاش می‌کرد تا تزلزل روحیه نظامیان و نیز دیدگاه مردم نسبت به ارتش را ترمیم  کند و بین نظامیان و مردم، پیوند برقرار سازد.
در واقع شهید فلاحی، بنیانگذار ارتش جدید ایران با ویژگی‌های اسلامی بود.
 
هنوز مدت زمان زیادی از پیروزی انقلاب اسلامی و تشکیل ارتش جمهوری اسلامی ایران نگذشته بود که عناصر ضد انقلاب با حمایت کشورهای خارجی، در غرب و شمال غرب درگیری‌هایی را ایجاد کردند و شهید فلاحی جهت حفظ انقلاب و میهن اسلامی، به آن مناطق شتافت.

سپس با سامان دادن به اوضاع آن مناطق و فداکاری‌های متعدد،‌ در تاریخ ۲۹ خرداد ۱۳۵۹ ، از سوی رهبر کبیر انقلاب، به عنوان رئیس ستاد مشترک ارتش جمهوری اسلامی ایران برگزیده شد و مدتی نیز، پس از عزل بنی‌صدر از مقام جانشینی فرمانده کل قوا، طی حکمی از سوی حضرت امام خمینی(ره)، ‌اختیارات فرماندهی کل قوا را برعهده داشت.

و سرانجام با حضور در جبهه‌های جنگ با دشمن متجاوز عراقی و فرماندهی عملیات‌های متعدد،‌ در هفتم مهرماه ۱۳۶۰،‌ پس از عملیات غرورآفرین ثامن‌الائمه(شکست حصر آبادان)،‌ هنگامی که هواپیمای حامل ایشان و شهید فکوری، شهید کلاهدوز، نامجوی، جهان آرا و تعدادی از رزمندگان و مجروحان عملیات، به تهران باز می گشت، دچار سانحه شد و با یاران خود به شرف شهادت نایل آمد.

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
27762
429744
48108254

آی‌پی شما: 54.146.98.143
امروز: چهارشنبه، 01 خرداد 1398 - ساعت: 19:03:07

مطالب عمومی

مطالب جدید به ترتیب

اوقات شرعی

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا