4

مختصری از زندگینامه خواص دارای ژن برتر از لقمه حلال ، جاوید الاثر حاج کاظم اخوان


کاظم اخوان در سال ۱۳۳۸ در خانواده‌ مذهبی در یكی از محلات قدیمی اطراف حرم امام رضا(علیه السلام) در مشهد مقدس متولد شد.

اخوان پس از پیروزی انقلاب با شور و نشاط در سنگرهای مختلف به خدمت پرداخت و با آغاز جنگ تحمیلی آرام و قرار نداشت. در این هنگام وی خود را از مشهد به اهواز رساند و به ستاد جنگ های نامنظم پیوست و با حضور در این گروه كه نقش بسیار ارزنده ای در دفاع از میهن اسلامی داشت، در كنار شهید چمران در بیش از ۷۰ عملیات و نبرد خطرناك، با دوربین عكاسی و فیلمبرداری در گرماگرم نبرد حضور ‌یافت.

او كه در بیشتر مأموریت های جنگی در كنار چمران بود و ارتباط بسیار صمیمی با او داشت و شدیداً مورد توجه او بود، در نبرد همیشه پیشتاز بود و علاوه بر اسلحه، وسایل دوربین عكاسی و فیلمبرداری را نیز با خود حمل می‌كرد و هر زمان كه در هر یك از خطوط، ارتباط قطع می‌شد، اخوان با شهامت و ورزیدگی به سرعت ارتباط را برقرار می‌كرد.

او یك رزمنده بسیجی هنرمند بود كه هنر عكاسی در وی با جنگ تحمیلی متولد ‌شد و با تشویق و تحسین شهید چمران و عشق و ایمان، به ثبت لحظات ناب ایثار رشد ‌كرده و تبلور یافت و می توان گفت اخوان تبدیل به یكی از پدیده های عكاسی جنگ شد.

با اینکه تعداد عکسهای او تا شهادت چمران چندان نیست ولی عکسهایش بی نظیر و بسیار قابل اهمیت است چون عکس از سالهای اول جنگ، بسیار نادر است.

با شهادت دکتر چمران، کاظم نیز برای شهادت بی تابی می کند و در حمله کرخه جزو بچه های خط شکن گروه شهید مائینی که از بچه های بوشهر است، شرکت می کند . در این زمان خبرگزاری پارس که بعداً خبرگزاری جمهوری اسلامی شد، عکسهای کاظم را مورد بررسی قرار می دهند و از او دعوت به همکاری می کنند.
عکس شهید گمنام که در اولین نمایشگاه جنگ در تهران برگزار می شود، مابین ۷۴ عکاس حرفه ای جایزه عکاسی را می برد و در کتاب «دفاع علیه تعرض»، بیشترین عکسها مربوط به کاظم اخوان است.

جنگی را كه كاظم عكاسی كرد با همه جنگ ها متفاوت بود. چون با نگاهی به عكس های این هنرمند متعهد، می‌توان دریافت ایمان و علاقه به مهارت و تخصص او را در تهیه عكس ها، یاری كرده است. عكس های اخوان بیانگر عشقی سرشار است.

نگاه او ، تنها نگاه یك عكاس نیست و به عنوان یك رزمنده از منظری متعالی مشاهده‌گر وقایع بود و همین نگاه به عكس های او، خیره‌كنندگی خاصی بخشیده است. خاطره‌های جانبازی و ایثارگری‌ها و شهامت های خود وی نیز همواره زبانزد همرزمانش بود و دوستانش او را «رزمنده عكاس» می نامیدند.

وی پس از ثبت لحظات تاریخی و حساس فتح خرمشهر، به دنبال محاصره سفارت ایران در لبنان در ۱۴ تیر ۱۳۶۱، به همراه احمد متوسلیان فرمانده لشکر ۲۷ محمد رسول الله، تقی رستگار مقدم و سید محسن موسوی؛ کاردار سفارت جمهوری اسلامی ایران در لبنان، داوطلبانه عازم لبنان شد. آنها در پست بازرسی برباره توسط عناصر شبه نظامی متحد اسرائیل، موسوم به نیروهای لبنانی فالانژیست‌ها، دستگیر و اسیر شدند و چهار سال بعد به اسرائیل انتقال داده می شوند که از سرنوشت آنان تا کنون اطلاعی در دست نیست.

نوشتن نظر

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

آمار بازدیدکنندگان سایت

بازدید امروز
بازدید دیروز
بازدید کل
8834
26292
49923788

آی‌پی شما: 54.162.151.77
امروز: چهارشنبه، 02 مرداد 1398 - ساعت: 07:05:06

مطالب عمومی1

مطالب جدید به ترتیب

اوقات شرعی

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا