4

  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

ماه شعبان المعظم ورمضان الكريم با حضرت قران وحضرات معصومين

( عليهم السلام ) 

بسم الله الرحمن الرحيم

وصلى الله على محمدٍ وآل الطاهرين و صل على جميع الانبياء والمرسلين و الائمهٍ المعصومين المكرمين  وصل على ملائكه المقربين ،" جبريل امين ،ميكائيل،اسرافيل.عزرائيل" حافين من حول العرش ، كراماً كاتبين و صل على فاطمهً الزهراء (سلام الله عليها) سيدهٍ نساء العالمين

اين صلواتى است كه حقير هر روز صبح وظهر وشب ميفرستم والبته از نتايج بسيارارزشمند آن در ادامه خواهم نوشت،در آستانه ورودبه ماه شعبان المعظم و آماده شدن براى ضيافت الهى در ماه مبارك رمضان بعون الله تعالى وبه شرط حيات اگر عمرى باقى باشد(١) مطالبى خاص تقديم خواهد شدكه براى اين حقير وشما عزيزان مفيد فايده باشد اميد است كه قدرى ما را از اين كشش زمينى ومادى جدا و از بند نفس وخواهش هاى نفسانى و( دلم ميخواهد ها)  رها نمايد، تا بلكه اندكى  طعم ومعناى زندگى پاك و سبك زندگى اولياءالهى راتجربه نماييم ،ان شاء الله - س.م.ر

١-خيلى هم با بودن در اين نشئه موافق نيستم ومدتهاست عطش رفتن وشوق وصال را بيش از ماندن در اين قالب و حصار كوچك بدن  دوست دارم و اين خواسته را از خداى غافرالذنب وقابل التوب و ارحم الراحمين

تقاضاكرده ام،

بسوى ضيافت الهى

بسم الله الرحمن الرحيم

قبل ازاينكه در راستاى وعده فوق توصيه ومطلبى بنويسم براى تبرك اين پست واين تصميم بهتر ديدم كه توصيه اى از امام خمينى رضوان الله تعالى عليه تقديم نمايم وآن اين كه اين توصيه را امام راحل ره هنگامى به نجف تبعيد بودند در پاسخ به نامه يكى از دوستان خود نوشته بودند:

شما آقایان که نعمت جوانی‏‎ ‎‏را واجد هستید چیزی نمی گذرد که به پیری خواهید رسید، نگذارید جوانی از دست‏‎ ‎‏برود و کوشش کنید در خدمت به خالق و خلق و جلب رضای مولا ـ جلّت قدرته. 

در‏‎ ‎‏جوانی تهذیب نفْس بسیار اسهل است از ایام پیری و ضعف که قدرت از دست می رود و‏‎ ‎‏ریشۀ اخلاق فاسده که اصلش از حب دنیا و نفس است استحکام پیدا می کند و تصفیه و‏‎ ‎‏تهذیب بسیار مشکل می شود. مجهز کنید خودتان را برای تحمل ناملایمات و سختیها در‏‎ ‎‏راه خدای تعالی؛ ... 

کوشش کنید حب دنیا و شهرت و‏‎ ‎‏جاه را سرکوب کنید که این خطر در ایام پیری بزرگتر‏‏[‏‏ین‏‏]‏‏ مصایب است.‏

 نكات سازنده از سبك زندگى اولياء الهى

 

سیره آیت‌الله قاضی در بیان آیت‌الله کشمیری،

 آ سید علی قاضی با چه عملی به این مقام رسید؟

(با اظهار عشق وارادت به امام حسين عليه السلام وگريه بر مظلوميت وشهادت آن حضرت )

 اواخر عمر وقتی آب را می‌دید به یاد امام حسین (ع) گریه می‌کرد و آماده برای رفتن بود و با اشاره به روح خود می‌فرمود: دارد می‌رود!

آیت‌الله سید علی قاضی طباطبایی رحمه‌الله علیه یکی از عارفان کامل و بندگان مخلص خدا بود که عارفان و عالمان عبارت «فناء فی الله» را درباره او به کار می‌برند. کرامت‌های او تنها نمایش‌دهنده ذره‌ای از معرفت روحی و اعتلای معنوی او محسوب می‌شود و برای شناخت بیشتر سبک زندگی و زوایای شخصیتی این عارف وارسته لازم است به خاطرات و سخنان عالمانی رجوع شود که در محضر ایشان درس خوانده و شاگردی کرده‌اند.

مرور بخش‌هایی از سخنان ارزشمند آیت‌الله سید عبدالکریم کشمیری، یکی از شاگردان آیت الحق سید علی قاضی، به آشنایی بیشتر با این عارف کامل میپردازیم. لازم به توضیح است که این مطالب از جمله خاطرات شاگردان آیت‌الله کشمیری است که در کتاب‌های متعددی مانند کتاب صحبت جانان و روح و ریحان منتشر شده است.

گریه بر امام حسین علیه‌السلام

آقای قاضی روزهای جمعه منزل روضه داشتند و واعظی مقتل را از روی کتاب می‌خواند که مبادا در نسبت به امامان کم و زیاد شود و آقای قاضی گریه می‌کردند.

آیت‌الله کشمیری می‌فرمود: اواخر عمر، آقای قاضی وقتی آب را می‌دیدند به یاد حضرت ابی‌عبدالله علیه‌السلام گریه می‌کردند و آماده برای رفتن بودند و اشاره به روح خود می‌کرده و می‌فرمود: دارد می‌رود!

مقام آیت‌الله قاضی در مکاشفه

آیت‌الله کشمیری فرمود: بعد از وفاتش خواستم بفهمم مقام قاضی چقدر است، در رؤیا دیدم از قبر آقای قاضی تا به آسمان نور کشیده شده است، فهمیدم خیلی مقام والا دارد.

جنازه شریفش را در وادی‌السلام دفن کردند و وفاتش بسیار برایم ناگوار و سنگین بود.

حضرت آیت‌الله بهجت قدّس سرّه فرمود: شب قبل از وفات آقای قاضی کسی در خواب دید که تابوتی را می‌برند و رویش نوشته بود توفی ولی‌الله «ولی خدا وفات یافت»، فردا دیدند آقای قاضی وفات کرده است.

بیشتر بخوانید
سبک زندگی حضرت ام‌البنین(س)/ مادر حضرت عباس(ع) چگونه مبلغ پیام عاشورا شد؟

«ام‌البنین» از چه‌زمانی لقب مادر حضرت عباس(ع) شد؟

آموزه‌هایی از سبک زندگی در بیان آیت‌الله کشمیری/ راه‌هایی برای حل مشکلات و رفع بلاها

فقر در دنیا

مرحوم آقای قاضی با اینکه دارای عیالات متعدد و فرزندان بسیار بودند، اما از نظر مادی فقیر بودند. حضرت استاد می‌فرمودند: ایشان فقیر بود و آیت‌الله اصفهانی که سخاوتش زبانزد بود می‌گفت: هرگاه قصد می‌کنم برای آقای قاضی چیزی بدهم یادم می‌رود!

مرحوم آقا سید هاشم رضوی هندی، شاگرد دیگر آقای قاضی، نقل کرد که آقای قاضی می‌فرمود: برزخ من در دنیا فقر است که دیگر در برزخ مشکلی نخواهم داشت.

چه سوره‌هایی قبل از خواب می‌خواند؟

می‌فرمودند: آقای قاضی معمولاً شب‌ها قبل از خواب مُسَبّحات ستّ یعنی سوره‌هایی که با سبّح و یسبّح شروع می‌شود را می‌خواندند؛ شامل سوره‌های حدید، حشر، صف، جمعه، تغابن و اعلی.

البته در بعضی روایات مسبّحات خمس و بعضی سبع وارد شده و در اصول کافی ستّ وارد شده است.

پرسش و پاسخ‌هایی درباره آیت‌الله قاضی

سؤال: هر عارفی یک نقطه دگرگونی داشته است، شما چطور شد منقلب شدید؟!

جواب آیت‌الله کشمیری: رسیدن به محضر سید علی آقا قاضی رحمه‌الله علیه.

سؤال: چند سال محضر مرحوم آقای قاضی را درک کردید؟

جواب: پنج سال (1366 – 1361)

سؤال: آقای قاضی را چطور دیدید؟

جواب: ایشان انسان ملکوتی و الهی و فانی فی الله بود، شخص بزرگی بود.

سؤال: سید علی آقا قاضی با چه عملی به این مقام رسید؟

جواب: روزه زیاد می‌گرفت. ذکر یونسیه را ترک نمی‌کرد. منزوی از خلق بود و از مردم دوری می‌کرد. توکل او بر خدا قوی بود.

سؤال: آیا دستور ذکری از ایشان گرفتید؟

جواب: ذکر یونسیه به عدد 400 مرتبه را در سجده و ذکر یا حی یا قیوم را به من دادند.

و در جای دیگر فرمودند: سجده یونسیه حداقل 400 بار در سجده در سحر بهتر است و قرآن خواندن.

سؤال: از آثار نماز شب چیست؟

جواب: نورانیت و روحانیت؛ مرحوم آقای قاضی سفارش به نماز شب می‌کردند.

سؤال: از سید علی آقا قاضی و حالات ایشان بگویید.

جواب: او شخص ملکوتی بود. میان مردم نبود، فانی فی الله بود. وقتی جنازه سید علی آقا قاضی را تشییع کردند، عبادوزی که گاهی قاضی (به خاطر بعضی صفات پسندیده) در دکانش می‌نشست، دید خیلی در تشییع شرکت کردند. تعجب کرد و گفت: او گاهی دکانم می‌نشست ولی نمی‌دانستم آدم ملّایی هست. آقای قاضی خود را نشان نمی‌داد.

سؤال: از سید علی آقا قاضی کیمیا خواستید؟

جواب: بله، ایشان ذکر «اللهم اغننی بحلالک عن حرامک و بفضلک عمّن سواک» را فرمودند زیاد بگو. 

  

 

 

نوشتن دیدگاه


١- بلحاظ قانونی هر فرد مسئول محتوای نظر ارسالی خود است ،که از طریق قانون با آی پی شناسایی و پيگيرى می شود

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

© 1387/11/11 - 1403 islamicworld.ir  تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایتislamicworld.ir محفوظ است.
Template Design:Akin Group
کانال