4

*********************************************************************************************

سرلشکر خلبان شهید ، مصطفی اردستانی در سال ۱۳۲۸ در روستای قاسم آباد از توابع شهرستان ورامین دیده به جهان گشود .
تحصیلات ابتدایی و متوسطه را در شهرستان ورامین گذراند . پس از اخذ دیپلم در سال ۱۳۴۸ به خدمت سربازی اعزام شد . خدمت سربازی را به عنوان سپاه دانش در یکی از روستاهای اسفراین انجام داد .
شرایط جغرافیایی منطقه در آن زمان برای کشت خشخاش مساعد بود و اهالی روستا به صورت فراگیر مبادرت به کشت آن می‌کردند . شهید اردستانی تا جایی که می توانست آنها را از این کار باز می‌داشت .
پس از انجام خدمت سربازی ، در سال ۱۳۵۰ وارد دانشکده خلبانی نیروی هوایی شد . پس از گذراندن مقدمات آموزش پرواز در ایران ، به منظور تکمیل دوره خلبانی به کشور آمریکا اعزام شد و پس از اخذ دانشنامه خلبانی، به ایران بازگشت و با درجه ستوان دومی در پایگاه چهارم شکاری دزفول به عنوان خلبان هواپیمای « اف ۵ » مشغول به خدمت شد .
با اوج گیری انقلاب شکوهمند اسلامی و حتی قبل از آن، جزء نخستین خلبانان حزب اللهی بود که در به ثمر رسیدن انقلاب اسلامی و آگاه کردن سایر قشرهای پرسنل نیروی هوایی، نقش بسزایی داشت .                                                                      

شهید اردستانی پس از انقلاب با جمعی از همکاران، اقدام به انتشار یک نشریه درون گروهی به نام « مخلصین » کرده بود که حاوی مطالب اعتقادی و فرهنگی بود و علی رغم تیراژ محدود ، بسیار جالب توجه و در آگاه سازی پرسنل مؤثر بود .
شهید اردستانی در سال ۱۳۵۹، به عنوان افسر خلبان شکاری در پایگاه شکاری تبریز مشغول به خدمت بود که جنگ تحمیلی عراق علیه ایران آغاز شد ، علی رغم اینکه در روز حمله‌هوایی دشمن به خاک میهن اسلامی در مرخصی به سر می‌برد ، ولی بلافاصله خود را به پایگاه مربوطه رساند و از روز بعد، پروازهای جنگی خود را شروع کرد .
وی در سال ۱۳۶۰ به عنوان فرمانده پایگاه پنجم شکاری (امیدیه) انتخاب و در این پایگاه مشغول خدمت شد . علاوه بر مسئولیت سخت فرماندهی ، خود نیز شخصاً در پروازهای جنگی شرکت می‌جست و نسبت به خدمات جانبی از جمله رسیدگی به امکانات زیستی و فضای سبز و … پایگاه پنجم همت می‌گمارد .
در سال ۱۳۶۳ به سمت معاون عملیاتی پایگاه دوم شکاری منصوب شد . پس از ۳ سال انجام وظیفه در این مسئولیت ، در سال ۱۳۶۶ به عنوان مدیریت آموزش عملیات نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران منصوب شد .
پس از شهادت سرلشکر خلبان عباس بابایی که معاونت عملیات نیروی هوایی را عهده دار بود ، شهید اردستانی به این سمت ( معاونت عملیات نیروی هوایی ) برگزیده شد و تا زمان شهادت (۱۳۷۳/۱۰/۱۵ ) عهده دار این مسئولیت مهم بود .
سرلشکر خلبان، شهید اردستانی، در طول جنگ تحمیلی ، همواره داوطلب مأموریت های مشکل بود و بارها اتفاق می‌افتاد که در یک روز ، هفت بار به خاک دشمن حمله می‌برد و بدون شک او با انجام دادن ۴۰۰ پرواز برون مرزی بر فراز خاک دشمن و ۱۷۲۴ ساعت پروازهای مختلف در خاک میهن اسلامی ، یکی از قهرمانان جنگ به حساب می‌آید که چندین بار تا مرز شهادت پیش رفت تا سرانجام در مورخه ۷۳/۱۰/۱۵ بر اثر سانحه‌هوایی ، به همراه فرمانده فقید نیروی هوایی ، سرلشکر شهید منصور ستاری و چند تن دیگر از همرزمانش ، به آروزی دیرینه‌اش رسید و به لقاء معبود پیوست .
شهید اردستانی به هنگام شهادت ۴۶ سال سن داشت و از وی دو فرزند پسر و دو فرزند دختر به یادگار مانده است .


روحش شاد و یادش گرامی باد

*********************************************************************

وصیت نامه بنده خدا مصطفی اردستانی

"اللهم اجعلنی من جندک فان جندک هم الغالبون و اجعلنی من حزبک فان حزبک هم المفلحون و اجعلنی من اولیائک فان اولیائک لاخوف علیهم و لا هم یحزنون.
اللهم انی اسئلک تجعل وفاتی قتلا فی سبیلک تحت رایت نبیک مع اولیائک و اسئلک ان تقتل بی اعدائک و اعداء رسولک و اسئلک ان تکرمنی بهوان من شئت من خلقک و لا تنهی بکرامه احد من اولیائک اللهم اجعل لی مع الرسول سبیلا حسبی الله ماشاءالله"

الهی از عمق جانم و با تمام وجودم شهادت می دهم به وحدانیت تو و رسالت رسول محمد(صلی الله علیه و آله و سلم) و امامت علی (علیه السلام) و اولاد طاهرین او و از تو می خواهم که به حق محمد و علی و فاطمه و حسن و حسین، پنج تن آل عبا که تمام جهان به خاطر آنها برپاست ، مرا از دوستان علی و اولاد علی قرار دهی.
به حق علی بن حسین زین العابدین، به من لذت عبادت و به حق باقرالعلوم ، لذت علم و به حق امام صادق ، لذت صداقت و به حق امام کاظم ، لذت فروبردن غضب و به حق امام رضا ، لذت رضایت از الله و به حق محمد بن علی ، لذت جود و ایثار و سخاوت و به حق علی بن محمد‌، لذت هدایت و به حق امام حسن عسکری ، لذت سرباز و رزمنده اسلام بودن و به حق امام مهدی ، لذت فرماندهی بر سپاه اسلام را عنایت کن.

* چند کلامی از خودم :
من برای همسر و فرزندانم شوهر خوبی نبودم؛ چون خودم را مدیون انقلاب و اسلام می دانستم ولی همه را دوست داشتم به خاطر خدا.
 اگر نتوانستم وقتم را صرف آنها بکنم به دلیل نیاز اسلام و ملت مسلمان بود. امیدوارم که مرا ببخشید و برایم دعا کنند. شاید خداوند از گناهان من بگذرد. بعد از من گریه و زاری نکنند و اگر دل شان می سوزد به حال محمد و آل محمد بسوزد.
و خواهش می کنم اصلاً عکس مرا چاپ نکنید و برای من تبلغ نکنید و برای محمد و آل محمد و اسلام تبلیغ کنید.
اگر از من جنازه ای ماند ، در بهشت زهرا در بین بسیجی‌ها دفن کنید. (البته این وصیت نامه پس از تدفین این شهید بزرگوار به دست آمد. لذا طبق خواسته خانواده ایشان ، محل دفنش در صحن حیاط امام زاده جعفر در شهرستان پیشوا از توابع ورامین که زادگاه وی نیز می باشد، بود.) و همه چیز مانند آنها باشد.
من حاضر نیستم کسی بعد از من در رنج بیفتد. در هیچ مورد. هر چه بنیاد برای یک بسیجی ساده انجام می دهد بدهد و در بقیه امور طبق قوانین اسلام.

والسلام، محتاج دعای همه

نوشتن دیدگاه


١- بلحاظ قانونی هر فرد مسئول محتوای نظر ارسالی خود است ،که از طریق قانون با آی پی شناسایی و پيگيرى می شود

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

© 1387/11/11 - 1403 islamicworld.ir  تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایتislamicworld.ir محفوظ است.
Template Design:Akin Group
کانال