4نام کامل: محمد بن حسن بن علی بن محمد بن حسین
لقب: شیخ حُرّ عاملی
تاریخ تولد: ۸ رجب ۱۰۳۳ق
زادگاه: جبل عامل
محل زندگی: سوریه، عراق، ایران
تاریخ وفات:۲۱ رمضان ۱۱۰۴ ق
محل دفن: مشهد، حرم امام رضا
______________________________________________________


شیخ حر عاملی از برجسته‌ترین علمای شیعه در قرن یازدهم هجری به شمار می‌آید. او یکی از چهره‌های بزرگی است که مذهب شیعه را با روایات اهل بیت(علیه السلام) بیش از پیش غنی ساخت.

 شیخ حر در شب جمعه ۸ رجب سال ۱۰۳۳ هجری در روستای مشغره در منطقه جبل عامل لبنان دیده به جهان گشود. نسب وی با ۳۶ واسطه به حر بن یزید ریاحی می‌رسد. خاندان وی به «آل حر» شهرت داشتند.
شیخ حُرعاملى در وطن خود "جبل عامل" در طول زندگی خود، نزد اساتید بزرگى به فراگیرى علوم آل محمد (صلى الله علیهم اجمعین) پرداخت و از آنان بهره ‏هاى فراوانى برد كه اثر مهمى در رشد و نمو او داشت و او را آماده ساخت تا عالمى بزرگ و مجتهدى نام آور گردد.
از جمله:
۱.پدرش ، حسن بن على (درگذشت ۱۰۶۲ هجرى).
۲.عمویش ، شیخ محمد بن على حُر (درگذشت ۱۰۸۱ هجرى)
۳.جد مادریش ، شیخ عبدالسلام بن محمد حُر.
۴.شیخ زین الدین ، صاحب معالم و فرزند شهید ثانى.
۵.سید حسن حسینى عاملى.
۶.مولى محمد طاهر بن محمد حسین شیرازى نجفى قمى.
۷.شیخ على ، نوه شهید ثانى‏
۸.استاد محقق آقا حسین خوانسارى‏

* تألیفات‏ :
- «وسائل الشیعة»: این کتاب مجموعه ‌ای از روایات اهل بیت عصمت و طهارت (علیهم السلام)، درباره احکام شرعی در تمام ابواب فقه است که طی بیست سال به نگارش درآمده و شامل حدود ۳۶ هزار روایت درباره احکام شرعی، واجبات، محرمات، مستحبات و آداب است و روایات آن برگرفته از مجموعه های روایی معتبر شیعه و اصول اولیه قدمای اصحاب است.
در حال حاضر «وسائل الشیعه» از ارکان اصلی استنباط احکام شرعی و اجتهاد در حوزه های علمیه شیعه به شمار می آید.

 

از جمله دیگر تألیفات ایشان می توان به:
«الجواهر السنیة فی الأحادیث القدسیه»، «الصحیفة الثانیة من أدعیة علی بن الحسین علیه‏السلام»، «تفصیل وسائل الشیعة إلى تحصیل مسائل الشریعة»، «هدایة الأمة إلى أحكام الأئمة علیهم‏السلام»، «من لا یحضره الإمام»، «إثبات الهداة بالنصوص و المعجزات»، «رسالة فی الرد على الصوفیة»، و بسیاری کتاب ارزشمند دیگر اشاره نمود.

شیخ حر هنگامی که چهل ساله بود، در سال ۱۰۷۳قمری، برای زیارت عتبات عالیات از جبل عامل به عراق رفت و از آن جا برای زیارت امام رضا(علیه السلام) عازم مشهد گشت. او چون مشهد را جای مناسبی برای زندگی یافت، در آنجا ماندگار شد.
در سال ۱۰۸۷ و ۱۰۸۸ دو بار به سفر حج‌ رفت. در سال ۱۰۸۸ هجری در آخرین سفر حج؛ شیخ حُر عاملی، تُرک‌های تحت امر حکومت عثمانی، عده‌ای ایرانی را به جرم اهانت به خانه خدا ، قتل عام کردند و بی‌احترامی به خانه خدا را بهانه‌ای برای قتل عام شیعیان اهل بیت قرار دادند. در این واقعه شیخ حُر توسط سید موسی بن سلیمان، یکی از اشراف مکه و از سادات حسنی نجات یافت و از طریق یمن به عراق رفت.
او در این مدت دو بار برای زیارت عتبات به عراق رفت. در یکی از این سفرها، به اصفهان نیز رفت و در آنجا با علمای بزرگ اصفهان مانند علامه مجلسی، دیدار کرد. در این دیدار، وی به علامه مجلسی اجازه روایت داد و علامه نیز متقابلاً به شیخ حُر، اجازه روایت داد. در همین سفر، علمای اصفهان دیداری نیز از دربار شاه سلیمان صفوی برای او ترتیب دادند. شاه سلیمان صفوی، منصب قاضی‌القضاتی و شیخ‌الاسلامی خراسان را بدو سپرد.

شیخ حر عاملی در ۲۱ رمضان ۱۱۰۴قمری، در سن ۷۱ سالگی درمشهد درگذشت و در ایوان یکی از حجره‌های حرم امام رضا(علیه السلام) به خاک سپرده شد.(این حجره اکنون در صحن انقلاب قرار دارد.)

نوشتن دیدگاه

بلحاظ قانونی هر فرد مسئول محتوای نظر ارسالی خود است ،که که از طریق قانون با آی پی شناسایی می شود

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

© 1387/11/11 - 1399 az1400.ir  تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایتz1111.ir محفوظ است.
Template Design:Akin Group
کانال