4

مختصری از زندگینامه شیخ جعفر کاشف الغطا

 

نام کامل: جعفر بن خضر بن یحیی جناجی حلّی نجفی
لقب: کاشف الغطاء، شیخ جعفر کبیر
تاریخ تولد: ۱۱۵۴ه.ق
تاریخ وفات: ۱۲۲۷ه.ق
شهر وفات: نجف
___________________________________________________________


شـیـخ جـعـفر کاشف الغطاء، در سال ۱۱۵۴ هجری قمری در نجف اشرف چشم به جهان گشود و از همان اوان کودکی به تحصیل علوم دینی پرداخت.
در آغاز، مقدمات را نزد پدر خود آموخت و سپس از محضر بزرگانی نظیر: شیخ محمد مهدی فتونی و آقا محمد باقر وحید بهبهانی و سید مهدی بحرالعلوم کسب دانش کرد و به مرتبه والایی از علم و عمل نائل آمد.

کاشف الغطاء، در فقه نظریات دقیق و عمیقی داشته و دشواری های فقه را شکافت و کتاب او در فقه به نام «کشف الغطاء» است.
کـاشـف الـغـطـاء، دارای فضیلت های اخلاقی؛ مانند وارستگی، فروتنی، سخاوتمندی و... بود.

این عالم جلیل القدر، نـسـبت به مذهب شیعه، با تعصب بود و در برابر دشمنان حق، بی پروا می ایستاد و مقاومت مـی کرد. در سالهای آخر سدۀ ۱۲ق/۱۸م،  پیروان محمد بن عبدالوهاب(۱۱۱۱-۱۲۰۷ق) در عربستان سر به شورش برداشتند و با ادعای پیرایشگری دینی، با بسیاری از اعتقادات فرقه‌های مختلف اسلامی (و بیشتر شیعیان) مخالفت ورزیدند و در عمل ، تلاش گسترده‌ای را برای مبارزه با آنچه خود مظاهر غیردینی و شرک‌آلود می‌خواندند، آغاز کردند.
دامنۀ این طغیان از مرزهای عربستان و مکّه و مدینه گذشت و به عراق کشیده شد و دو شهر کربلا و نجف مورد هجوم وهابیان قرار گرفت. در حملۀ آنان به نجف، شیخ جعفر کاشف الغطاء به دفاع از شهر و مقدسات و مردم آن برخاست و خود مسلّح شد و دیگر عالمان و طلاب و مردم را نیز مسلح ساخت و با مهاجمان جنگید و سرانجام آنان را مجبور به فرار کرد. وی پس از آن دستور داد دیواری استوار بر گرد شهر نجف بکشند تا در هنگام تاخت و تاز وهابیان، شهر و مردم آن در امان باشند.

در صحنۀ مبارزۀ علمی نیز وی کتابی به نام «منهج الرّشاد لمن اراد السّداد» در نقد و ردّ آراء وهابیان نوشت که گویا نخستین کتاب در این زمینه بود.

یـکى از کارهاى مهم شیخ جعفر را نیز مى توان مقابله با میرزا محمد اخبارى، نام برد. این شخص از بزرگترین دشمنان مراجع اصولى بود که تهمت هاى ناروا و زشت به علما مى زد و در گوشه و کنار، فعالیت زیادى بر علیه آنان مى کرد. شیخ جعفر براى کوبیدن او ناچار به رى سفر کرده و به تبلیغ بر عـلـیه آن فرد اخبارى مشغول شد و در این زمینه، نامه ها و رساله هاى مفصلى در رد میرزا محمد اخـبارى و مذهب او نوشت و آن قدر کوشش کرد تا اینکه حرکت او را در نطفه خفه کرد و میرزاى اخبارى از ترس او پا به فرار گذاشت.

سرانجام شیخ جعفر کاشف الغطاء، پس از گذراندن عمری سرشار از خدمت به مکتب و امت اسلام، در روز چـهـارشـنبه، ۲۲ یا ۲۷ رجب سال ۱۲۲۷ هجری قمری، پس از هفتاد و چهار سال عمر پربرکت به لقای حق شتافت و در مقبره‌ای که خود آماده کرده بود (یکی از حجره‌های مدرسه خود)، در محله عماره نجف به خاک سپرده شد. گنبدی بر مقبره او ساخته‌اند. جمعی از اولاد و اعقاب او در همین مقبره دفن شده‌اند.

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا