4

مختصری از زندگی نامه ملا احمد نراقی

 

نام کامل: احمد بن محمد مهدی بن ابی ذر نراقی
لقب: فاضل نراقی، ملا احمد
تاریخ تولد: ‏۱۱۸۵ ق
زادگاه: نراق کاشان
تاریخ وفات: ۲۳ ربیع الثانی سال ۱۲۴۵ ق
محل دفن: حرم امیرالمؤمنین
شهر وفات: کاشان
___________________________________________________________


ملا احمد نراقی به سال ۱۱۸۵ هـ.ق، در نراق کاشان دیده به هستی گشود. و در زادگاه خویش در نزد پدر به فراگیری دانش پرداخت.
به سال ۱۲۰۵ در ۲۰ سالگی به همراه پدر راهی نجف شد و در آن جا به محضر کاشف الغطاء و وحید بهبهانی راه یافت و از دانش آن دو بهره برد.
ملا احمد نراقی فردی زاهد، متقی، و در اوصاف حمیده و اخلاق فاضله زبانزد خاص و عام بوده و در فخر و فضل او همین بس که استاد خاتم الفقها مرحوم «شیخ مرتضی انصاری» - اعلی الله مقامه الشریف - بوده است.
نراقی مجتهدی جامع بود و از اکثر علوم، بویژه اصول، فقه، ریاضی و نجوم بهره کامل و کافی داشت.

مرحوم نراقی از علمای طراز اول قرن سیزده هجری و سر آمد آنان بوده، و در عین داشتن ریاست و شهرت، در توجه به احوال اشخاص ناتوان و بی بضاعت، بسیار کوشا بوده و با شفقت و ملاطفت همواره ملجأ مراجعات بوده.

تلاش بی وقفه او در تحصیل علم و کمالات، و اخلاق وارسته او در ارشاد و هدایت، و اهتمام او به نگهداری از طلاب و اداره زندگی آنها نقشی بسزا در پیشرفت مذهب داشت.

آثار گرانبهای علمی او در زمینه های گوناگون، نشانه جامعیت اوست. و ویژگی دیگراو ، در پدیدآوردن این اثرهای ارزنده، پیروی و متابعت او از پدرش می باشد، زیرا با تلاش او، تصانیف پدرش به دنیای علمی معرفی شد.

پدرش مرحوم ملا مهدی نراقی در فقه ، کتاب «معتمد الشیعه» را تألیف نمود و او کتاب «مستند الشیعه» را. پدر، کتاب «مشکلات العلوم» را در فنون مختلف به رشته تحریردر آورد، و پسر، کتاب «خزائن» را در تکمیل آن. پدر در علم اخلاق، کتاب شریف «جامع السعادات» را بنگاشت، و پسر، کتاب «معراج السعادة» را. او همچنین بسیاری از آثارمرحوم پدر را شرح نموده و بدین وسیله، همواره نام و یاد او را در خاطره ها زنده نگه داشت، و به ادعای بسیاری، باعث شهرت پدر گردید.
پس از وفات پدر، مرجعیت را در موطن خویش عهده‌دار شد.

فاضل نراقی در جریان حمله روس‌ها به ایران و اشغال مناطقی از آن، با مردم همراه شد و سرپرستی آنان را در تظاهرات برعهده داشت.

 او در ۲۳ ربیع الثانی سال ۱۲۴۵ قمری، در اثر وبایی که نراق و کاشان و اطراف آن را فرا گرفته بود، چشم از جهان فرو بست. پیکر او را به نجف اشرف منتقل نموده و پشت سر مبارک امام علی بن ابی طالب(علیه السلام) و در کنار قبر پدرش به خاک سپردند.

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا