4

مختصری از زندگینامه شیخ مرتضی انصاریدیگر نامها : شیخ انصاری
 محل اقامت : دزفول
نام پدر : شیخ محمد امین
تاریخ وفات : ۱۲۸۱ قمری
آثار : رسائل، المكاسب، الصلاة، الطهارة
_____________________________________________________


شیخ مرتضی انصاری (رحمة الله)، در هجدهم ذی الحجه سال ۱۲۱۴ ه. ق، در روز عید سعید غدیر، در شهر دزفول و در خانواده ای از اهل فضل و ادب تولد یافت.

شیخ و خاندان وی به «جابربن عبدالله انصاری» صحابی معروف پیامبر که از علما و زُهّاد صدر اسلام به شمار می آید، منتسب می باشند.
جابر همان فردی است که عمری طولانی و با برکت داشت و سلام رسول اکرم (صلی الله علیه و آله) را به حضرت امام محمد باقر (علیه السلام) رسانید. جد خاندان انصاری دزفولی، ابوطالب نام دارد که به جابر صغیر معروف است و نوه ارشد جابربن عبدالله می باشد. مدفن وی، در جاده شوش، در دو فرسنگی جنوب دزفول، قرار گرفته است.

شیخ مرتضی ، ادبیات عرب و مقدمات را نزد پدرش و فضلای دزفول خواند و فقه و اصول دوره سطح را نزد عموی خود شیخ انصاری _که از فقهای درجه اول دزفول بود_تحصیل کرد و سپس به همراه پدرش برای تکمیل تحصیلات به عتبات، کربلا و نجف رفت و پس از مدتی به دزفول بازگشت اما بیش از یكسال نتوانست در دزفول بماند. شوق تحصیل او را در سال ۱۲۳۷ قمری، بار دیگر به عتبات كشاند.

شیخ مرتضی انصاری پس از شیخ علی کاشف الغطاء و برادرش شیخ حسن کاشف الغطاء و هم چنین شیخ محمدحسن صاحب جواهر، ریاست و اداره حوزه علمیه نجف را از سال ۱۲۶۶ تا ۱۲۸۱ ق، به مدت ۱۵ سال به عهده داشت.

او از محضر استادان بزرگواری همچون شیخ حسین انصاری دزفولی، شریف العلمای مازندرانی، شیخ موسی کاشف الغطاء، و حاج ملااحمد نراقی بهره ها جست تا توانست به مقام عظمای مرجعیت و زعامت دینی شیعیان نایل گردد.
در سال ۱۲۶۶ قمری، آیت الله شیخ محمدحسن صاحب جواهر در لحظات آخر حیاتش در جمع علما و بزرگان شیعه ـ که برای تعیین تکلیف مرجعیت و زعامت دینی به حضورش رسیده بودند ـ پرسید:
 بقیه علمای محترم کجا هستند؟
به عرض رسید که علمای حوزه، همگی در خدمت شما هستند.
نگاهی دیگر همراه با تبسّم کرد و فرمود:
آری هستند اما عالمی در این شهر (نجف) هست که در جمع نیست.
 مجدداً به عرض رسید که؛
- خیر آقا همگی خدمت شما هستند.

آن گاه فرمود:
پس ملاّمرتضی کجاست؟
عدّه ای به جست وجوی وی پرداختند. پس از مدتی او را در حرم امیرالمؤمنین (علیه السلام) یافتند که مشغول دعا برای بهبود صاحب جواهر بود. ماجرا را به عرض شیخ انصاری رساندند و به حضور صاحب جواهر رسیدند.
_ صاحب جواهر نفس عمیقی کشید و رو به حضّار نمود و فرمود:
_«هذا مَرجِعُکُم مِنْ بَعْدی»؛«این مرجع شما بعد از من است.»

* تألیفات شیخ انصاری:
۱. كتاب رسائل : این كتاب در علم اصول فقه است.
۲. كتاب المكاسب: این اثر در خصوص مسائل كسب و تجارت است.
۳. كتاب الصلاة: این اثر گرانسنگ - كه در مورد مسائل نماز است.
۴. كتاب الطهارة


شیخ انصاری پس از سال ها خدمت به معارف اهل بیت (علیه السلام) ، سرانجام در هیجدهم جمادی الثانی ۱۲۸۱ ق، چشم از جهان فانی فروبست. پیکر مطهرش پس از تشییع کم نظیر، در حجره ای متصل به باب قبله صحن مجلل امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) به خاک سپرده شد.

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا