4

مختصری از زندگی نامه شیخ جعفر شوشتری

 

علامه شيخ جعفر شوشتری، در سال ۱۲۳۰هـ.ق در شهر شوشتر متولد شد.
 وی در اوایل جوانی، برای تحصیل علوم دینی، به همراه پدرش به نجف اشرف رفت و این درست در زمانی بود که شیخ مرتضی انصاری در رأس حوزه ی علمیّه ی نجف اشرف بود. آنگاه پس از پیمودن مدارج عالی علمی و خودسازی و تهذیب نفس به فقیه و سخنور بزرگ، آیت اللّه حاج شیخ جعفر شوشتری، شهرت یافت.
شیخ جعفر، که در اوایل جوانی برای تحصیل علوم و معارف دینی، به نجف اشرف رفته بود، در سال ۱۲۵۵ه.ق به شوشتر بازگشت و در همین سال بود که رساله ی عملیه ی «منهج الرشاد» را نوشت و حسینیه ای در شوشتر بنا نمود.
امّا شیخ در زادگاه خود باقی نماند و به سال ۱۲۹۱ه. ق دوباره به عتبات بازگشت و در سال ۱۳۰۲ یک سفر تاریخی به ایران داشت که از مسیر نجف، کربلا، بغداد به قصد زیارت علی بن موسی الرضا (علیه السلام) حرکت کرد و در حالی که سیزده روز از ماه رمضان باقی‌مانده بود به شهر ری در جوار مرقد "حضرت عبدالعظیم" وارد شد. پس از ورود به آنجا، عده‌ای از علمای بزرگ تهران و امنای ناصرالدین شاه قاجار و سایر طبقات مردم به دیدار ایشان رفتند و درخواست کردند که به تهران بیایند، ایشان هم قبول کردند. به تهران آمدند و در تهران در مسجد مروی به اقامه نماز جماعت و وعظ و ارشاد پرداختند.

پس از انجام رسالت دینی و ارشاد مردم در شهرهای مختلف ایران و زیارت هشتمین امام شیعیان، علی بن موسی الرضا (علیه السلام) در شور و شوق زیارت امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) دگرباره، راه عراق را در پیش گرفته بود، که در بین راه، در منطقه ی غرب کشور و شهر کرمانشاه به سختی بیمار شد و سرانجام در ۲۸ صفر سال ۱۳۰۳ه.ق وفات نمود و پیکر مطهرش را به نجف اشرف بردند و در مقبره دالان شمالی صحن شريف امیرالمؤمنین علی (علیه السلام) به خاک سپردند.

 * تأليفات:
۱- «منهج الرّشاد»
۲- « دمع العین»
۳- «الخصائص الحسينيه».
۴-«اصول دين» يا «الحدائق في اصول الدّين».
۵-«فوائد المشاهد در مواعظ و اندرز».
۶-«مجالس المواعظ» يا چهارده مجلس.
۷-«مجالس البكاء» يا پانزده مجلس.
۸-«لوائح اللواحین»
۹-«فیوضات مسعودیه»

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا