4

مختصری از زندگی نامه میرزا حبیب الله رشتی

 

دیگر نامها: حبیب الله جیلانی، حبیب الله رشتی نجفی
زادروز: ۱۱۹۷ ش/ ۱۲۳۴ هجری قمری
زادگاه: املش، ایران
تاریخ درگذشت: ۱۳۱۲هجری قمری
آرامگاه: حرم امیرالمؤمنین
____________________________________________________


میرزا حبیب الله رشتی فرزند میرزا محمد علی خان فرزند جهانگیرخان قوچانی گیلانی، از فقهای نامدار جهان تشیع در دوران خود بود. پدرانش در اصل ، اهل قوچان بودند که در سال‌های آغازین قرن یازدهم هجری قمری به گیلان فرستاده شده و از آن پس در گیلان ساکن شدند. وی در سال ۱۲۳۴ه.ق در املش به دنیا آمد.

حبیب الله در خانه، نخست به یادگیری قرآن پرداخت. آنگاه برای آموختن علوم دینی در دوازده سالگی به لنگرود و سپس رشت رفت. سپس برای تکمیل تحصیلات خود، به حوزه علمیه قزوین رهسپار شد و در درس فقه و اصول "شیخ عبدالکریم ایروانی"، حضور یافت. در ۲۵ سالگی به اجتهاد دست یافت. بعد از آن به مدت چهار سال مرجع امور دینی مردم املش شد. آنگاه در سال ۱۲۶۳ق، وارد نجف شد و به درس "محمد حسن نجفی" وارد شد. بعد از درگذشت نجفی، در سال ۱۲۶۶ق، به محفل درس "شیخ مرتضی انصاری" وارد شد.

"محقق رشتی" دیانت و سیاست را به هم سرشته بود. پس از رحلت شیخ انصاری، بسیاری از دانشمندان مردم را برای تقلید به میرزای رشتی ارجاع داده بودند. اما او با پیشنهادها مخالفت می‌كرد و نیك می‌دانست كه دنیای اسلام به مرجعی سیاستمدار نیازمند است. او میرزای شیرازی را مجتهدی آگاه به مسائل سیاسی و چهره‌ای سرشناس و محبوب یافته بود.

محقق رشتی بر آن بود تا مرجعیت میرزای شیرازی را به علمای نجف پیشنهاد كرده، از آن حمایت كند. این امر موجب شد تا توطئه‌ی دشمن برای لطمه زدن به وحدت شیعیان نقش بر آب شود. ژرف اندیشی سیاسی میرزای رشتی را در گفتارش می‌جوییم. وقتی پرسیدند:
 از چه كسی تقلید كنیم؟ در پاسخ گفت:
«از مرجعی تقلید كنید كه تقلیدش جایز باشد. امروز پرچم بر دوش عالم جلیل سید محمدحسن (شیرازی) است و همه پیرامون اویند كه پرچم ساقط نشود».

* برخی از آثار و تألیفات:
- « رساله فی الضد و اقتضاء الامر بشی ء النهی عنه و عدمه»

- « التعادل و التراجیح »

- «بدایع الافكار»

- « اجتماع الامر و النهی »

- « رساله فی مقدمه الواجب »

- « رساله فی المشتق » 

- « كتاب الطهاره »

- « الحاشیه علی المكاسب »

- « كتاب الزكاه »

- « كتاب الاجاره »

- « الالتقاط »

- « كتاب العضب »

- « كتاب القضاء و الشهادات »

- « الوقوف و الصدقات »

- « حاشیه علی منهج الرشاد »

- « رساله فی اللباس المشكوك »

سپاسگزاری او در حق پدر و مادر آموختنی و بی‌نظیر است و نشانه‌ی بالندگی او در مراحل عالی شكر به درگاه حضرت ربوبی است. درخشندگی معنوی او مدیون دعاهای پدر و مادر در روزگاران دور بود. نوشته‌اند او نمازهای پدر و مادر خود را سه بار خواند. یك بار به تقلید از مراجع آنان و دوبار به اجتهاد خودش و این مطلب درباره‌ی هیچ یك از علمای تاریخ ذكر نشده است.

شب پنج شنبه چهاردهم جمادی الثانی ۱۳۱۲ه.ق، محقق رشتی در نجف دار فانی را وداع گفت و جسد مطهر او در یکی از حجره های بیرون از صحن مطهر امام علی(علیه السلام)، دفن گردید.

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا