4

مختصری از زندگی نامه علامه محمد باقر مجلسی

 

علّامه محمد باقر مجلسى به سال ۱۳۰۷ه.ق به دنیا آمد. پدرش ملا محمد تقى از شاگردان بزرگ شیخ بهایى و در علوم اسلامى از سرآمدان روزگار خود به شمار می‌رفت. وى داراى تألیفات بسیارى از جمله «احیاء الاحادیث فى شرح تهذیب الحدیث» است. مادرش دختر « صدرالدین محمد عاشوری » است كه خود از پرورش یافتگان خاندان علم و فضیلت بود.
درس و بحث را در چهار سالگی نزد پدر آغاز کرد. نبوغ سرشار او به حدی بود که در چهارده سالگی از فیلسوف بزرگ اسلام، ملاصدرا اجازه روایت گرفت. وی در اندک زمانی بر دانشهای صرف و نحو، معانی و بیان ، لغت و ریاضی ، تاریخ و فلسفه، حدیث و رجال، درایه و اصول و فقه و کلام ، احاطه کامل پیدا کرد.
علامه مجلسی که در مدرسه ملاعبدالله به اقامه نماز و تدریس اشتغال داشت ، بعد از رحلت پدر بزرگوارش، در مسجد جامع اصفهان به اقامه نماز و درس دادن مشغول گشت.
علامه در مسیر احیای علوم اهل بیت (علیه السلام) راه استادش فیض را در پیش گرفت و با رها کردن علوم عقلی با کوله باری از تعبد به سوی نوری که از قله بلند روایات و احادیث می تابید ، شتافت و در اولین قدم کتب اربعه را به صحنه درس و بحث کشاند.
ضمن نگاشتن شرح بر اصول کافی و تهذیب، علامه شاگردانش را به نوشتن شرح استبصار تشویق نمود.
وی طلاب را که مدتها از روایات و احادیث جدا بودند به مطالعه و تحقیق در روایات تشویق کرد و برای حفظ و نگهداری "کتب اربعه" از گزند حوادث روزگار و تحویل دادن آنها به نسل فردا بدون هیچ گونه کم و کاستی و تحریف اعلام کرد؛
اگر هر یک از طلاب "کتب اربعه" را بنویسد، به دریافت یک اجازه از او نایل خواهند شد. طلاب با شوق تمام به نوشتن "کتب اربعه" پرداختند و نسخه ها را نزد علامه می بردند و او با خط خود در پشت نسخه های آنها، اجازه آنان را می نوشت. او در این تلاش وسیع، نفیس ترین کتابخانه تشیع را گرد آورد.
علامه در ادامه کارهای فکری - فرهنگی خود بسیاری از کتب گذشتگان را که علما در مسائل گوناگون نگاشته بودند، احیا کرد و طلاب را به نسخه برداری از آنها تشویق و ترغیب نمود و کتابهایی که غبار غربت آنها را فرا گرفته و کسی آن را نمی شناخت و مطالعه نمی کرد با دستخط مبارکش در زیر آن می نوشت که این کتاب غریب مانده و کسی آن را نمی خواند.


* بحارالانوار:
علامه مجلسی به منظور جلوگیری از فراموشی مجدد و نابودی احادیث اهل بیت(علیه السلام)، شروع به نگارش این دائرة المعارف بزرگ تشیع کرد. در این کتاب پربار، نزدیک به ۳۰۰۰ باب ، طی ۴۸ کتاب علمی خواهید یافت که شامل هزاران حدیث است.
 علامه پس از فوت مرحوم "ملا محمد باقر سبزواری" در سال ۱۰۹۰ هجری به منصب "شیخ الاسلامی" دست یافت و در این مسند خدمات بسیاری را در مقوله های گوناگون سیاسی و اجتماعی به ایران و تشیع نمود.
علامه، علاوه بر مبارزه با صوفیان، با کشیشان دربارو بیگانگان، نمایندگان مؤسسات و شرکتهای غربی به مبارزه با بت پرستان پرداخت. روزی به علامه مجلسی خبر دادند که بت پرستان در شهر اصفهان در خانه ای بتی قرار داده اند و برای نیایش و پرستش آن بت به آن خانه می روند. علامه فتوای خراب کردن آن را صادر کرد.
سلطان حسین در وقت تاج گذاری به صوفیان اجازه نداد چنانچه مرسوم بود، شمشیر را به کمر او ببندد و علامه مجلسی را پیش خواند و درخواست کرد که این تشریفات را او انجام دهد.علامه مجلسی این مراسم را انجام داد.
_ شاه به علامه گفت:
_ به ازای این خدمت چه تقاضایی داری؟
_ گفت : تقاضا دارم شاه فرمانی صادر کند و نوشیدن مسکرات، جنگ میان تفرقه ها، همچنین کبوتربازی را نهی فرماید.
شاه فوری فرمانی را به همان مضمون صادر کرد.
علامه همچنین او را ترغیب کرد که فرمانی دیگر برای طرد صوفیان از شهر، امضا کند.
این پیروزی بزرگی برای علامه و نجات ایران در آن وضعیت حساس بود که در غرب عثمانیها، در شرق ازبکها، در جنوب شرقی گورکانی ها و در شمال روسها و در جنوب شرکتهای هلندی و هند شرقی چشم طمع به آن دوخته بودند.
اما در این میان با توطئه مریم بیگم (عمه شاه)، شاه را به دامان می خوارگی و لذت جویی سوق دادند و عملاً قدرت را از علامه مجلسی گرفتند و کشور رو به ضعف نهاد.
نکته مهمی که در سیاست علامه مجلسی در دربار به چشم می خورد این است که در زمان علامه مجلسی هیچ برخوردی بین ایران و همسایگان اهل تسنن ایران از سوی شیعیان صورت نگرفت و ایران در کمال آرامش به سر برد.
اما هنگامی که علامه مجلسی در ۲۷ رمضان ۱۱۱۱ ق ، چشم از جهان فرو بست، سقوط دولت صفویه آغاز شد و در همان سال ، ولایت قندهار سقوط کرد.
پیکر پاک علامه مجلسی در کنار مسجد جامع اصفهان و جنب مدفن پدر فرزانه اش محمد تقی مجلسی به خاک سپرده شد و زیارتگاه شیعیان جهان شد.

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا