4

مختصری از زندگینامه علامه امینی

 

در سـال ۱۳۲۲ه.ق(۱۲۸۱ ه.ش)، در شهر تبریز فرزندی دیـده بـه جـهان گشود که پدرش وی را (عبدالحسین) نام نهاد.

پدر علامه امینى حجت الاسلام حاج میرزا احمد امینـى (متـوفـى ۱۳۷۹ ه.ق) خـود از افاضل و عالمان نامى و معروف منطقه بـود. نیاى علامه (مولى نجف على) مشهور به امیـن الشرع، متوفى ۱۳۴۰ه.ق، نیز از فاضلان و متقیان بوده و علاقه شدیدى به گردآورى کلمات ائمه اطهار(علیهم السلام) داشت که در این مقوله، مجموعه هایى گرد آورده بود. وى به فارسى و ترکى شعر مى سرود. نسبت این خاندان به امینى از همیـن لقب (امین الشرع) نیاى آنان بوده است.
 
او پـس از گـذرانـدن دوران کـودکـی وارد یـکی از مدارس تبریز شد و ادبـیـات را در آن جـا فرا گرفت. از اوان کودکی دارای استعدادی سـرشار بود به طوری که در مدتی کوتاه توانست به مقام والای علمی برسد و در محضر عالمان معروف عصر خویش: آیت الله حاج سید محمد، مـشـهـور بـه مولانا صاحب کتاب (مصباح السالکین)، حاج سید مرتضی خـسـروشـاهی مؤلف کتاب (اهدإ الحقیر در معنی حدیث غدیر) و شیخ حسین، نویسنده کتاب(هدیه الانام) کسب فیض کند.

علامه امینی در سال ۱۳۴۲ه.ق، رهسپار حوزه علمیه نجف اشرف شد. در حوزه علمیه نجف از وجود استادان بزرگوار آن زمان بهره ها جست و در جلسه درس سید ابوتراب خوانساری(متوفای ۱۳۴۶ه.ق) و سید محمد فیروزآبادی (متوفای ۱۳۴۵ه.ق) حاضر شـد و تلمّذ کرد.

علامه امینی در ابتدای جوانی با سعی و کوشش فراوان به مقام بلند و رفـیـع اجـتـهاد رسید و از سوی بسیاری از مراجع عظام از جمله آقـایـان: سـیـد ابـوالحسن اصفهانی، سید میرزا علی آقا شیرازی، مـیـرزا محمدحسین نائینی، شیخ عبدالکریم حائری یزدی (موسس حوزه عـلـمـیه قم)، شیخ محمدحسین کمپانی اصفهانی و شیخ علی قمی نجفی (رحمه الله علیهم اجمعین) اجازه اجتهاد گرفت.

تألیفات:
علامه‌ى امینى را غیر از الغدیر، تألیفات ارزشمند دیگرى است، همچون:
_ کامل الزیارات
_ سیرتنا و سنتنا
_ سیره نبینا
_ اعلام الانام فى معرفة الملک
_ شهداى راه فضیلت
_ تفسیر سوره حمد
_ ثمرات الاسفار
_ رساله در علـم درایه
_ رساله در نیت
_ ریاض الانـس
_ راه و روش ما راه و روش پیامبر ماست.

اما گل سر سبـد تألیفات علامه، حاصل زحمات ۴۰ ساله و مـوجب شهرت ایشان در اقطار ممالک اسلامـى، کتاب بـى ماننـد "الغدیر" است که بالغ بر بیست جلد مى باشد.

علامه غیر از تألیف کتب، به خدمات دیگرى نیز مـى پـرداخت ؛ از جمله کتابخانه (مکتبه الامام امـیر المؤمنیـن العامه) در نجف از بـاقیـات صـالحـات آن بزرگـوار بـوده و از نظر کیفیت در شمار با ارزش تریـن کتابخانه هاى علمى دنیاى اسلام است.

وی از "مولود کعبه" به عنوان محور امت اسلامی بعد از پیامبر یاد می‌کند. علامه امینی با تأسیس کتابخانه در نجف اشرف،  دانشگاه بزرگ عالم تشیع را تا حد امکان از کتاب بی‌نیاز کرد. او در صدد است عدل علی (علیه‌السلام) با به اجرا درآمدن اصول سیاسی اسلام، دیگر بار در جامعه انسانی آشکار گردد.
علامه امینی به همراه بزرگانی همچون سید شرف‌الدین عاملی، نهضت متن ‌گرایی را بنیان نهادند تا مبانی فلسفه‌ی سیاسی اسلام را با ارائه مدرک به امت اسلامی عرضه نمایند و به این وسیله در مقابل نهضت پیشین‌گرایی یا نهضت سلفیه، ایستادند. علامه‌ با جمع‌آوری اجتماجات پیشوایان شیعه، تمامی زمینه‌های شک و تردید را در باره‌ی حدیث غدیر از بین می‌برد.
روش علامه برای مبارزه با استعمار تدافعی نبود بلکه با مطرح کردن ولایت و امامت و بحث‌های عمیق علمی پیرامون آن به ولایت فقیه در عصر غیبت رسید.

علامه امینی، واقعه شکوهمند سال دهـم هجرت را در اذهان زنده کرد. او حـدیث مکرر تاریخ صـدر اسلام را بازگـو نمود که در بازگشت از حجة الـوداع پیامبـر اسلام (صل الله علیه وآله)، خطبه اى ایراد فرمود که در آن ولایت و رهبرى اسلام بعد از خویش را معیـن و مشخص ساخت.

تلاش بى وقفه معمار مدینه، غدیر را دچار فتور جسمانـى کـرد و بیمارش نمود. بیمارى، اندک اندک رو به فزونى گرفت تا اینکه آن پیر فرزانه و فقیه پرمایه در روز جمعه ۱۲ تیـرمـاه ۱۳۴۹ه.ش برابر با ۲۸ ربیع الثـانـى ۱۳۹۰ ه.ق، نزدیک اذان ظهر در آستانه ۷۰ سالگى به ملکوت اعلى پیـوست. روز بعد پیکر پاک وى در تهران تشییع و پـس از چنـد روز به نجف اشـرف حمل و در آنجا بعد از تشییع و طـواف بـر گرد مزار دوست در کتابخانه عمومى که خود تأسیـس کـرده بـود به خاک سپرده شد. او رفت ولى الغدیر وى چراغ خانه دلهاى با صفا و مشعل هدایت امت تا طلـوع خـورشید ولایت شد.

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا