4

زندگی نامه علامه سید محمد حسین طباطبایی

 

* زندگانی علامه طباطبایی(ره)، را می توان به چهار دوره تقسیم کرد:
۱. دوره کودکی و نوجوانی که در تبریز سپری شد.
۲. دوره تحصیل در حوزه علمیه نجف
۳. دوره بازگشت به تبریز و شروع تبلیغ
۴. دوره هجرت به قم و تدریس و تألیف و نشر معارف دینی.

_____________________________________________________
* کودکی و نوجوانی:
سید محمد حسین طباطبایی (رحمة الله) که از دودمان سادات طباطبایی آذربایجان است، در سال ۱۲۸۱. ش ،در تبریز متولد شد. در پنج سالگی مادر و در نه سالگی پدر خود را از دست داد. وصی پدر و تنها برادرش، وی را برای تحصیل به مکتب فرستاد. تحصیلات ابتدایی شامل قرآن و کتب ادبیات فارسی را از سال ۱۲۹۰ تا سال ۱۲۹۶. ش ، فراگرفت و سپس از سال ۱۲۹۷ تا سال ۱۳۰۴. ش ،به تحصیل علوم دینی پرداخت و به تعبیر خود، «دروس متن در غیر فلسفه و عرفان» را به پایان رساند.


* تحصیل در حوزه علمیه نجف:
پس از مدتی، سید محمد حسین با خواندن کتابهایی در علوم صرف، نحو، معانی، بیان، بدیع، فقه، اصول، منطق، فلسفه و کلام، دروس مقدماتی و سطح را در این علوم فرا گرفت اما این علوم احساس نیاز شدید او را به فراگیری معارف دین برطرف نساخت. احساس کرد که برای رشد بیشتر، نیاز به کسب فیض از محضر اساتید فن و بزرگان زمان دارد.
از این رو، تصمیم گرفت تا از وطن خویش هجرت نماید و به نجف اشرف برود تا در جوار بارگاه ملکوتی حضرت علی (علیه السلام) و به مدد تفضلات بی کران آن امام عزیز، طریق معرفت و راه رستگاری را بهتر و بیشتر بپیماید.

با ورود به نجف اشرف، دری از درهای رحمت الهی به روی علامه باز شد و آن آشنایی با معلم اخلاق، مرحوم حاج میرزا علی آقای قاضی (ره) بود.
وی در مدت یازده سال اقامت در جوار مرقد مطهر حضرت علی (علیه السلام) و تحصیل در حوزه علمیه نجف، از فلسفه، فقه، اصول، ریاضیات، رجال و در نهایت از سرچشمه زلال عرفان بزرگان عرصه معرفت جرعه ها نوشید.


* بازگشت به تبریز و آغاز ارشاد و تبلیغ دینی:
علامه طباطبایی یازده سال پس از هجرت به نجف اشرف، در سال ۱۳۱۴ .ش ، به علت تغییر در وضع زندگی، ناچار می شود که به زادگاه خویش یعنی تبریز بازگردد.
در این دوره، علاّمه برای امرار معاش خود به کار کشاورزی اشتغال داشت؛ اما این اشتغال، وی را از درس و بحث و ارشاد و تبلیغ دینی غافل نمی ساخت؛ چرا که ایشان علاوه بر برپایی کلاس و درس و بحث، تحقیقات و تألیفاتی نیز در این دوران داشت. مهم تر از همه، با غور علامه در بحار الانوار، نهال مبارک «المیزان» در همین دوران کاشته شد.


* هجرت به قم:
مرحوم علامه، بعد از یک دهه اقامت در تبریز، تفأّلی به قرآن کریم می زند و با مشاهده آیه مبارکه «هُنالِکَ الوَلاَیَةُ ِللهِ الحَقِّ هُوَ خَیرٌ ثَوَابا وَ خَیرٌ عُقبا»، تصمیم می گیرد تا به قم عزیمت نماید. بالاخره این تصمیم خود را در سال ۱۳۲۵.ش ، عملی می کند و به سان چشمه ای جوشان در میان روحانیت قم جاری می شود تا تشنه کامان حقیقت را سیراب گرداند.


* ژرف نگری علامه:
ایشان با شناخت مقتضیات زمان، توجه به جهان اطراف و بررسی وضعیت حال و آینده، در دهه ۲۰ و ۳۰ نقش حساسی در هدایت جامعه ایفا کرد. ایشان به هنگام نفوذ شبهات گمراه کننده، آحاد ملت به خصوص نسل جوان را آگاه ساخت و به شاهراه هدایت رهنمون ساخت. ایشان، از سال ۱۳۲۵. ش، دروس تفسیر خود را در قم آغاز کرد و آنچه را که در آن جلسات می فرمود، مکتوب می ساخت تا اینکه نخستین مجلد المیزان درسال ۱۳۳۴. ش ،منتشر شد و نگارش کل آن حدود ۱۷ سال به طول انجامید.

بی شک، تفسیر قرآن برای علامه طباطبایی نه یک کار علمی، بلکه ایفای وظیفه و ادای تکلیف در عرصه تبلیغ عملی بود و امروزه المیزان یکی از مهم ترین منابع مبلغین در عرصه تبلیغ دینی می باشد.
"آیة الله جوادی آملی" درباره اخلاق نیکوی علامه طباطبایی (رحمة الله) می فرمایند: «اخلاق ایشان، اخلاقی قرآنی بود، گویا اخلاقش قرآن بود. هر آیه ای را که خداوند در قرآن، نصب العین انسان کامل می داند، ما در حد انسانی که بتواند مُبَیِّن و مفسر قرآن باشد، در این مرد بزرگ می یافتیم. مجلس ایشان، مجلس ادب اسلامی و خُلق الهی بود و ترک اولی در ایشان کم تر اتفاق می افتاد. نام کسی را به بدی نمی برد، بدی کسی را نمی خواست و سعی می کرد خیر و سعادت همگان را مسئلت کند.»


* علامه طباطبایی و شعر:
علامه طباطبایی در سرودن اشعار عرفانی و اخلاقی، ذوق سرشاری داشت و در این باره شعرهای ارزشمندی از ایشان به یادگار مانده است. یکی از سروده های زیبای ایشان این است:
مِهر خوبان، دل و دین از همه بی پروا برد
رُخ شطرنج نبرد آنچه رُخ زیبا برد  
تو مپندار که مجنون سر خود مجنون گشت
از سَمَک تا به سَمایش، کشش لیلی برد  
من به سرچشمه خورشید، نه خود بردم راه
ذرّه ای بودم و مهر تو مرا بالا برد... .

_____________________________________________________
تاریخ وفات: ۲۴ آبان ۱۳۶۰

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا