4

مختصری از زندگینامه حاج شیخ یحیی انصاری شیرازیآيت‌الله حاج شيخ يحيی انصاری شيرازی در سال ۱۳۰۶ه.ش، در روستای نوادگان داراب متولد شد.
وی در سال ۱۳۲۰ برای ادامه تحصيل، راهی حوزه علميه شيراز و در محضر آيت‌الله سيد نورالدين حسينی هاشمی تلمذ نمود. شيخ يحيی پس از ۱۰ سال، يعنی در ۲۴ سالگی، برای آموختن دروس خارج، عازم قم شد و در حوزه علميه قم از محضر بزرگاني همچون علامه طباطبايی در درس فلسفه، کسب فيض کرد.
وی از شاگردان خصوصی امام خمينی (ره) و هم‌درس با حضرات آيات جوادی آملی ، مصباح يزدی و حسن‌زاده آملی بود.
تدريس در حوزه علميه، از سال ۱۳۴۰ و به صورت رسمی توسط شيخ يحيی انصاری آغاز شد و وی بيش از ۲۰ سال، کتاب منظومه ملا‌هادی سبزواری را تدريس کرد. وی پس از اين کتاب، تدريس «اسفار اربعه» ملاصدرا را آغاز کرد. کرسی تدريس اين استاد فلسفه غالباً در حسينيه ارک برگزار می شد.
از جمله تأليفات آيت‌الله انصاری شيرازی؛
 می‌توان به مجموعه چهار جلدی شرح منظومه و حکمت اشاره کرد.

 

آيت‌الله انصاری در کارنامه درخشان خود، سابقه مبارزه با رژيم ستمشاهی و بازداشت در زندان‌های ساواک را دارد. وی به مدت سه سال نيز در کوهدشت لرستان و نائين اصفهان در تبعيد بوده است. او پس‌ از حادثه‌ مدرسه‌ فیضیه، به‌ سخنرانی‌ پرداخت‌ و ضمن‌ افشای‌ ماهیت‌ پلید رژیم‌ شاه‌ بر عزم‌ امام‌ (ره) و ملت‌ برای‌ مبارزه‌ تا پیروزی‌ نهایی‌ تأکید کرد و به‌ دشمنان‌ مردم‌ هشدار داد که‌ دست‌ از اعمال‌ خود بردارند و به‌ محاصره‌ و زندان‌ امام‌ (ره) ادامه‌ ندهند، وگرنه‌ خشم‌ ملت‌ را نمی‌توانند خاموش‌ سازند.
سخنان‌ روشنگر این عالم برجسته در شهرهای‌ گوناگون‌ باعث‌ شد که‌ رژیم‌ به‌ تعقیب‌ و تهدید او دست‌ بزند و او را به‌ شهرهای‌ نائین‌ و کوهدشت‌ تبعید کند. اما این‌ مجاهد نستوه‌ در آنجا نیز دست‌ از مبارزه‌ برنداشت. صراحت‌ و راستگویی‌ او حتی‌ در بازجوییها نیز به‌ چشم‌ می‌خورد، به‌ گونه‌ای‌ که‌ در پاسخ‌ به‌ پرسشهای‌ ساواک‌ با صراحت‌ اعلام‌ می‌کرد که‌ بر ضد رژیم‌ سخن‌ گفته‌ و مردم‌ را شورانده‌ است. این‌ مسأله‌ بازجویان‌ را به‌ اعجاب‌ و شگفتی واداشته‌ بود.

بخشی‌ از مبارزه‌های‌ او به‌ همکاری‌ با جامعه‌ مدرسین‌ حوزه‌ علمیه‌ قم‌ مربوط‌ می‌شد؛ به‌ گونه‌ای‌ که‌ امضای‌ او در بسیاری‌ از اعلامیه‌ها، از جمله‌ نامه‌ اعلام‌ مرجعیت‌ امام‌ خمینی‌(ره) به‌ چشم‌ می‌خورد.
وی پس‌ از پیروزی‌ شکوهمند انقلاب‌ اسلامی‌ نیز همواره‌ مدافع‌ انقلاب‌ و آرمان های آن‌ بود و از حمایت‌ و پشتیبانی‌ امام‌ خمینی‌(ره) و رهبر معظم‌ انقلاب، حضرت‌ آیت‌ الله‌ خامنه‌ای‌ دریغ‌ نورزید و همواره‌ جوانان‌ را به‌ حراست‌ از راه‌ انقلاب‌ و مبارزه‌ با التقاط‌ و انحراف‌ دعوت‌ کرد.
زندگی‌ ساده‌ و طلبگی‌ وی زبانزد خاص و عام بوده و سطح‌ زندگی‌ او گاه‌ از سطح‌ زندگی‌ عموم‌ مردم‌ نیز پایین‌تر بود، ایشان از هر گونه‌ شهرت‌طلبی‌ و مشهور بودن‌ پرهیز داشت و حتی‌ از مصاحبه‌ درباره‌ علامه‌ طباطبایی‌(ره) که‌ خود شاگرد مشهور او بود ، سرباز زده‌‌ تا مبادا دچار هوای‌ نفس‌ و شهرت‌ خواهی‌ شود.
 برخی از اساتيد قم از آيت‌الله انصاری به دليل تسلط بر مباحث فلسفی، با عنوان «شيخ ا‌شراق» ياد می کنند.

انصاری شیرازی سحرگاه روز یکشنبه ۱۴ دی‌ماه ۱۳۹۳ ، مصادف با ۱۲ ربیع‌الاول ۱۴۳۶ در شهر قم درگذشت.
پیکر این عالم فقیه در روز دوشنبه ۱۵ دی ۱۳۹۳ ، در قم تشییع و پس از اقامه نماز میت توسط مکارم شیرازی در حرم فاطمه معصومه (سلام الله علیها)، به خاک سپرده شد.

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا