4

مختصری از زندگینامه محمد باقر صدر

 

تاریخ تولد: ۱۰ اسفند ۱۳۱۳شمسی
زادگاه: کاظمین
تاریخ وفات: ۱۹ فروردین ۱۳۵۹شمسی
محل دفن: ورودی شهر نجف
شهر وفات: نجف
محل تحصیل: کاظمین و نجف
فعالیت‌های اجتماعی-سیاسی:
_ همکاری در تأسیس حزب الدعوه
_ همکاری باجماعة العلماء فی النجف الاشرف
_ صدور فتوای حرمت عضویت مسلمانان در حزب بعث عراق
_ برپایی راهپیمایی و تظاهرات در شهرهای عراق
__________________________________________________________


سیدمحمدباقر صدر، در ۱۰ اسفند ۱۳۱۳شمسی (برابر ۲۵ ذی‌القعده۱۳۵۳ق)، در شهر کاظمین به دنیا آمد. پدرش سید حیدر صدرعاملی و مادرش دختر شیخ عبدالحسین آل‌ یاسین است. پدربزرگش سید اسماعیل صدر از مراجع تقلید شیعه در نیمه اول قرن چهارده قمری بود. تبار او از فرزندان امام کاظم(علیه السلام) و از عالمان دینی بوده‌اند که درایران، لبنان و عراق زندگی می‌کردند.

برادر بزرگ و معلم باقر صدر، سید اسماعیل نیز ازمجتهدان جوان نجف بود که سال ۱۳۸۸ه.ق در ۴۸ سالگی درگذشت. بنت الهدی صدر شاعر و نویسنده، خواهر شهید صدر بود که همراه او اعدام شد. محمد باقر در سه سالگی پدرش را از دست داد و زیر نظر مادر و برادرش سیداسماعیل صدر قرار گرفت.

شهید صدر، دوره ابتدایی را در مدت سه سال به پایان رساند و به فراگیری دروس حوزوی دینی پرداخت.او کتاب "المنطق" محمد رضا مظفر و "معالم الاصول" را نزد برادرش سید اسماعیل فراگرفت. وی کتاب‌های دوره سطح حوزه را در مدتی کوتاه به پایان رساند. اساتید دوره سطح او محمّد تقی جواهری، عبّاس شامی، سید باقر شخص، صدرا بادكوبی و سید محمد روحانی بودند. پس از آن در درس خارج فقه و اصول سید ابوالقاسم خویی و شیخ محمدرضا آل یاسین شرکت کرد.

صدر به جهت سابقه علمی، پرداختن به مباحث روز و حمایت آیت الله خویی، خیلی زود مورد توجه خواص و مردم عادی قرار گرفت. فعالیت‌های سیاسی و به‌ویژه تشکیل حزب «الدعوة الاسلامیة»، سبب شد رجوع مردم به او بیش از پیش شود. پس از رحلت آیت الله العظمی حکیم، در سال ۱۳۹۰ قمری، دوران مرجعیت "آیت الله صدر" آغاز شد و بسیاری از مردم عراق از او تقلید کردند.

* برخی از آثار و تألیفات:
- «فدک فی التاریخ»

- «غایة‌الفکر فی علم‌الاصول»

- «فلسفتنا»

- «اقتصادنا»

- «البنک‌اللاربوی فی الاسلام»

- «دورالائمة فی الحیاة‌الاسلامیة» و...

آیت الله محمدباقر صدر با شروع نهضت اسلامی در ایران در سال ۱۳۴۲ شمسی با موضع گیری قاطع به حمایت از حضرت امام (ره) پرداخت و پس از تبعید امام ، به نجف رفت.
به دنبال پیروزی نهضت اسلامی در ایران در ۲۲ بهمن ۱۳۵۷، رژیم بعث عراق ، فشارهای خود را بر ایشان بیشتر کرد اما شهید صدر با اعلام تبعیت از امام خمینی (ره) در برابر همه شداید مقاومت کرد.
مردم عراق به منظور اعلام همبستگی با ایشان به سوی نجف حرکت کردند اما رژیم بعث که از این قیام به وحشت افتاده بود با حمله به مردم ، حدود ۲۰ هزار زن و مرد را دستگیر و روانه زندان‌ها کرد.
آیت الله صدر روز ۱۶ رجب سال ۱۳۹۹ را اعتصاب عمومی اعلام کرد و به دنبال آن، مردم عراق دست از کار کشیده و مغازه‌ها را تعطیل کردند.
فردای آن روز عوامل رژیم بعث، آیت الله صدر را دستگیر کرده و در پی این دستگیری، خواهر ایشان، شهید بنت الهدی صدر، نقش رهبری را بر عهده گرفت.
با اوج گیری اعتراضات، رژیم بعث وی را موقتاً آزاد کرد اما پس از مدتی در ۱۶ فروردین سال ۱۳۵۹ با حمله به منزل ایشان مجدداً ایشان و خواهر گرامیشان را دستگیر و به بغداد منتقل کرد و پس از ۳ روز، این دو بزرگوار در زیر شدیدترین شکنجه‌های رژیم جنایتکار بعث به شهادت رسیدند.

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا