4

مختصری از زندگینامه میرزا اسماعیل دولابی

 

محمد اسماعیل دولابی در روستای دولاب از توابع تهران زاده شد. در جوانی به شغل کشاورزی اشتغال داشت و در عین حال به صورت آزاد به دانش‌آموزی در جلسات علمای دینی معاصر، مانند: آیت‌الله سید محمد شریف شیرازی، آیت‌الله شاه‌آبادی، آیت‌الله تقی بافقی، شیخ غلامعلی قمی و شیخ محمدجواد انصاری پرداخت.

آن عارف بزرگ در اشاره اجمالی به سرگذشت سیرعرفانی خویش ، چنین می فرمود:
در ایام جوانی همراه پدرم به نجف اشرف مشرف شده بودم. در آن زمان به شدت تشنه علوم و معارف دینی بوده و با تمام وجود خواستار این بودم که در نجف بمانم و در حوزه تحصیل کنم ؛ ولی پدرم که مسن بود و به جز من ، پسر دیگری که بتواند در کارها به او کمک کند نداشت ، با ماندنم در نجف موافق نبود. در نتیجه نه التماس هایم به حضرت امیر کاری از پیش برد و نه متوسل شدنم به علماء ، مرا به خواسته ام رساند. تا اینکه با همان حال ملتهب ، همراه پدرم به کربلا مشرف شدیم. در حرم حضرت اباعبدالله (علیه السلام) در بالاسر ضریح حضرت ، همه چیز حل شد و هرچه را می خواستم به من عنایت کردند ، به طوری که هنگام مراجعت حتی جلوتر از پدرم بدون هرگونه ناراحتی به راه افتادم و به ایران بازگشتم .
در ایران اولین کسانی که برای دیدن من به عنوان زائر عتبات، به منزل ما آمدند،  دو نفر آقا سید بودند. آنها را به اتاق راهنمائی کردم و خودم برای آوردن وسائل پذیرائی رفتم. وقتی داشتم به اتاق بر می گشتم ، جلوی درب اتاق پرده ها کنار رفت و حالت مکاشفه ای به من دست داد و در حالیکه سفره به دستم بود، حدود بیست دقیقه در جای خود ثابت ماندم. دیدم بالای سر ضریح امام حسین(علیه السلام) هستم و به من حالی کردند که آنچه را می خواستی از حالا به بعد تحویل بگیر.
آن دو آقا سید هم با یکدیگر صحبت می کردند و می گفتند او در حال خلسه است. از همان جا شروع شد. آن اتاق شد بالای سر ضریح حضرت و تا سی سال عزاخانه اباعبدالله(علیه السلام) بود و اشخاصی که به آنجا می آمدند، بی آنکه لازم باشد کسی ذکر مصییبت بکند، می گریستند. در اثر عنایات حضرت ابا عبدالله(علیه السلام) کار به گونه ای بود که خیلی از بزرگان مثل مرحوم حاج ملا آقا جان، مرحوم آیت الله شیخ محمد تقی بافقی و مرحوم آیت الله شاه آبادی، بدون اینکه من به دنبال آنها بروم و از آنها التماس و درخواست کنم، با علاقه خودشان به آنجا می آمدند.
بعد از آن مکاشفه به ترتیب به چهار نفر برخوردم که مرا دست به دست به یکدیگر تحویل دادند. اولین فرد "آیت الله سید محمد شریف شیرازی" بود. همراه او بودم تا اینکه مرحوم شد. وقتی جنازه او را به حضرت عبدالعظیم بردیم "آیت الله شیخ محمد تقی بافقی" آمد و بر او نماز خواند. جذب او شدم، به گونه ای که حتی همراه جنازه به قم نرفتم.
خانه شیخ را پیدا کردم و از آن پس با "شیخ محمد تقی بافقی"، مرتبط بودم تا اینکه او هم مرا تحویل "آیت الله شیخ غلامعلی قمی"، ملقب به تنوماسی داد. من هم که او را قشنگ تر دیدم، از آن پس همراه وی بودم. در همین ایام با "آیت الله شاه آبادی" هم آشنا و دوست شدم و با وی نیز ارتباط داشتم.
تا اینکه بالاخره به نفر چهارم "آیت الله شیخ محمد جواد انصاری همدانی"، که شخص و طریق بود برخوردم. او با سایرین متفاوت بود. چنین کسی از پوسته بشری خارج شده و آزاد است و هر ساعتی در جائی از عالم است‌. او در وادی توحید به سر می برد. یک استوانه نور است که از عرش تا طبقات زمین امتداد دارد و نور همه اهل بیت (علیه السلام)، در آن میله نور، قابل وصول است .
اول اهل عبادت، مسجد رفتن، محراب ساختن و امام جماعت بردن بودم. بعد اهل توسل به اهل بیت (علیهم السلام) و گریه و عزاداری و اقامه مجالس ذکر اهل بیت(علیه السلام) شدم تا اینکه در پایان به شخصی برخوردم و به او دل دادم و از وادی توحید سر در آوردم.

خداوند لطف فرمود و در هر یک از این کلاسها، افراد برجسته و ممتاز آن کلاس را به من نشان داد؛ ولی کاری کرد که هیچ جا متوقف نشدم، بلکه تماشا کردم و بهره بردم و عبور کردم تا اینکه به وادی توحید رسیدم.

حاج اسماعیل دولابی در محافل پیرامون خود، نماینده ی درک متفاوت و فراگیری از دین، با تکیه بر مفاهیم محبت و زیبایی بود و این بیان جدید باعث جذب جوانان و قشر تحصیل‌کرده در جلسات هفتگی وعظ او بود.
روش و ابزار و اسلوب سلوک وی بیشتر بر پایه «محبت» استوار است!
 
از گفتارهای او کتابی موضوعی با نام «مصباح‌الهدی» توسط شاگرد وی، مهدی طیب گردآوری شده است و چهار جلد کتاب دیگر با عنوان «طوبای محبت» و کتابی دیگر با عنوان «طوبای کربلا» که همگی مجموعه ای از مواعظ و جلسات وی است، به چاپ رسیده‌است.

سرانجام، حاج اسماعیل دولابی در تاریخ ۹ بهمن ۱۳۸۱ درگذشت و در حرم حضرت معصومه ( سلام الله علیها) در قم به خاک سپرده شد.

برای نظر دادن وارد سایت شوید

Copyright © 1387/11/11 - 1398 zohoor.ir تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
بازگشت به بالا