4

 

روح الله الموسوی الخمینی، بیستم جمادی الثانی ۱۳۲۰ هجری قمری ، مطابق با ۳۰ شهریور ۱۲۸۱ هجری شمسی (۲۴ سپتامبر ۱۹۰۲ میلادی) در شهرستان خمین از توابع استان مرکزی  در خانواده ای اهل علم و جهاد و در خاندانی از سلاله زهرای اطهر(سلام الله علیها) به دنیا آمد.

پدر بزرگوار امام خمینی، مرحوم آیة الله سید مصطفی موسوی ، از معاصرین مرحوم آیة الله العظمی میرزای شیرازی (رض)، پس از آنکه سالیانی چند در نجف اشرف علوم و معارف اسلامی را فرا گرفته و به درجه اجتهاد نایل آمده بود ، به ایران بازگشت و در خمین ملجاء مردم و هادی آنان در امور دینی بود. سید مصطفی در خمین با ایجاد جلسات معارف اسلامی به آگاه ساختن توده ی مردم، اقدام کرد و سرانجام در راه خمین و اراک به دست عده ای که به مردم ظلم می کردند و سید مخالف و مانع آنها بود، شهید شد.

امام (ره) در ۵ ماهگی یتیم شد و بعد از شهادت پدر، تحت سرپرستی عمه و مادر و دائی مهربانش پرورش یافت. امام تحصیلات مقدماتی را در خمین ، نزد میرزا محمود شروع کرد و در مکتب ملاابوالقاسم و مدرسه جدید التأسیس احمدیه آن دیار ادامه داد. در سن ۱۵ سالگی ، تحصیلات فارسی آن روز را به اتمام رسانید و نزد برادر بزرگش مرحوم آیة الله پسندیده، صرف و نحو و منطق را شروع کرد و تا سال ۱۳۳۸ ه. ق ، از محضر ایشان بهره ی کافی برد.

در سن ۱۹ سالگی ، هنگامی که ۱۴ سال از وفات مادرش می گذشت، به واسطه ی روح تشنه و جستجوگرش راهی حوزه علمیه اراک شد که از حوزه های بزرگ دینی به شمار می رفت و تحت زعامت و سرپرستی مؤسس حوزه علمیه قم ، مرحوم آیت الله العظمی حاج شیخ عبدالکریم حائری یزدی که از مجتهدین حوزه علمیه نجف اشرف و از شاگردان برجسته ی حوزه درس مرحوم میرزای شیرازی بود، اداره می شد.

در سال ۱۳۴۰ه.ق ، آیت الله حائری یزدی به درخواست علمای بزرگ شهر مذهبی قم ، از اراک به این شهر مهاجرت کرد. امام نیز به قم سفر کرد و در محضر آیت الله حائری یزدی،  پایه های علمی و مبانی فقهی و اصولی را تکمیل کرد و در محضر آیت الله شیخ علی اکبر یزدی (معروف به حکیم) در علم هیأت مهارت یافت.

امام (ره) از استاد و مراد خود ، آیت الله شاه آبادی متون مختلف عرفان، حکمت و فلسفه را فراگرفت و خود را در دریای علوم اسلامی غرق کرد. در سال ۱۳۴۵ ه. ق ، سطوح را به پایان رسانید و به درجه ی اجتهاد نایل شد و بدون نیاز علمی و فلسفی به حوزه های علمیه نجف، در زمره مجتهدین و نوابغ فقهی قرار گرفت.

در سال ۱۳۴۸ ه. ق ، با دخت مکرمه ی مرحوم آیت الله آقای حاج میرزا محمد ثقفی تهرانی ازدواج کرد و ثمره این ازدواج دو پسر و سه دختر بود.

امام (ره) در سال ۱۳۴۷ ه. ق ، در حالی که فقط ۲۷ سال داشت، تدریس فلسفه را آغاز کرد. سپس در سال ۱۳۶۴ ه. ق همزمان با ورود آیت الله بروجردی به قم ، به تدریس علوم منقول و خارج فقه و اصول پرداخت. قبل از آن ، مدتی به تدریس (سطوح) اشتغال داشت و کتابهای فقه و اصول را با بیانی شیوا و رسا برای طلاب و فضلا ، شرح و بسط  می داد.

 

* برخی از آثار و تألیفات امام خمینی:

1. شرح دعای سحر

2. شرح حدیث جنود عقل و جهل

3. شرح چهل حدیث

4. سرالصلوة : در بیان اسرار معنوی و عرفانی نماز

5. آداب نماز

6. جهاد اکبر یا مبارزه با نفس ( در اهمیت تهذیب نفس)

7. وصیت نامه سیاسی الهی ( خطاب به نسل حاضر و نسلهای آینده )

8. دوره ۲۲ جلدی « صحیفه نور».

 

امام خمینی (ره)، آراء و رهنمودهای سیاسی، اجتماعی و دینی خود را در ضمن صدها خطابه و پیام و حکم و نامه،  در طول سالهای مبارزه و سالهای پس از پیروزی انقلاب ارائه نموده است که این رهنمودها به صورتهای مختلف و در قالب دهها عنوان و اثر منتشر شده اند.

امام در پیروزی انقلاب اسلامی، نقش بزرگی را در رهبری مردم برعهده داشت و بالاخره در ۱۲ بهمن ۱۳۵۷ ، پس از سال ها تبعید به وطن بازگشت و تا سال ۱۳۶۸، هدایت جامعه را بر عهده داشت.

 

* روش‏هاى مبارزاتى امام خمینى (ره):

۱. اعتقاد به حرکت و بسیج مردمى: امام با اعتقاد راسخ به نقش کلیدى مردم در سرنگونى نظام شاهنشاهى، به طور مستقیم با آن‏ها سخن می ‏گفت و آنان را به مبارزه تا پیروزى فرا می ‏خواند.

 

۲. برخورد قاطع و اعتماد به نفس کامل: امام در جریان انقلاب، با قاطعیتى منحصر به فرد، بر نابودى رژیم و پدید آوردن نظامى مبتنى بر شعارهاى انقلاب تأکید می ‏ورزید، به گونه ‏اى که همگان باور داشتند وى به هیچ وجه و با هیچ فشارى کوتاه نمی ‏آید. این رفتار الگوى مردم‏ قرار گرفت و در تشکیل و تشدید روحیه انقلابى در آن‏ها سودمند افتاد.

 

امام پس از سالها مبارزه ، در راه حق و ستیز دائم با استکبار جهانی، در شامگاه ۱۳ خرداد به ملکوت اعلی پیوست. میلیونها نفر عزادار و شیفته ی امام (ره) در ۱۵ خرداد ، در مصلای بزرگ تهران گرد آمده و با پیر و مرشد خویش وداع کردند.

نوشتن دیدگاه

بلحاظ قانونی هر فرد مسئول محتوای نظر ارسالی خود است ،که که از طریق قانون با آی پی شناسایی می شود

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

© 1387/11/11 - 1398 az1400.ir  تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایت محفوظ است.
Template Design:Akin Group
کانال