4

نماز آیات

طریقه خواندن نماز آیات

پرسش :نماز آیات چگونه خوانده می شود؟

پاسخ :نماز آيات دو ركعت است و هر ركعت پنج ركوع دارد و مى‏توان آن را دو گونه به جا آورد:

۱- بعد از نيّت، تكبير بگويد و يك حمد و سوره تمام بخواند و به ركوع رود و سر از ركوع بردارد، دوباره يك حمد و يك سوره تمام بخواند، باز به ركوع رود، تا پنج بار اين كار را انجام دهد، بعد از بلند شدن از ركوع پنجم دو سجده نمايد و برخيزد و ركعت دوم را مانند ركعت اوّل به جا آورد و تشهد بخواند و سلام‏دهد.

۲- بعد از نيّت و تكبير و خواندن حمد، آيه ‏هاى يك سوره را پنج قسمت كند و يك قسمت از آن را بخواند و به ركوع رود، بعد سر بردارد و قسمت دوم از همان سوره را (بدون حمد) بخواند و به ركوع رود و همين طور تا پيش از ركوع پنجم سوره را تمام نمايد و بعد به ركوع رود و ركعت دوم را هم به همين صورت به جا آورد، مثلًا سوره «قُلْ هُوَ اللَّهُ احَدٌ» را به ترتيب زير تقسيم كند: قبل از ركوع اوّل: «بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمنِ الرَّحِيمِ» بگويد و به ركوع رود بعد بايستد و بگويد: «قُلْ هُوَ اللَّهُ احَدٌ» باز به ركوع رود و سربردارد و بگويد: «اللَّهُ الصَّمَدُ»، باز به ركوع رود و سر بردارد و بگويد: «لَمْ ‏يَلِدْ وَ لَمْ‏ يُولَدْ» و به ركوع رود و سر بردارد و بگويد: «وَ لَمْ ‏يَكُنْ لَهُ كُفُوَاً احَدٌ»، بعد به ركوع رود و بعد از سر برداشتن دو سجده كند و ركعت دوم را نيز مانند ركعت اوّل به‏ جا آورد و در آخر تشهد بخواند و سلام گويد.

نوشتن دیدگاه


١- بلحاظ قانونی هر فرد مسئول محتوای نظر ارسالی خود است ،که از طریق قانون با آی پی شناسایی و پيگيرى می شود

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #6 Guest 1402-09-04 20:12
سلام علیکم
در مورد حکمت زلزله ها به نظر میاد علتش این هست که زمین می خواد در دوران ظهور تغییراتی بکنه. علاوه بر زیاد شدن نعمت های زمین گویا علل دیگه ای هم هست. زلزله های شدید باعث میشه مرز عوالم و ابعاد دیگر این عالم به هم نزدیک بشه یعنی مخلوقات دیگر خداوند هم که ما نمی بینم مرئی بشن و دنیای ما به هم نزدیک بشه. حتی شاید فرشتگان الهی هم بعضاً دیده بشن. و یا آسمان دوران ظهور با آسمان ما فرق خواهد کرد.
البته زلزله ها باعث نابودی بعضی از مردم دنیا هم خواهد شد.
زلزله روز قیامت هم در همین راستا میشه تفسیر بشه. ظهور و رجعت و قیامت سه مرحله تکاملی عالم بشریت هستند.
درسته؟

سلام علیکم
فقط خط آخر درست است
نقل قول کردن
0 #5 Guest 1402-08-21 22:07
سلام علیکم
مشهد در این چند هفته اخیر چندین بار لرزید و ما همش نماز آیات میخوندیم.
نقل قول کردن
+2 #4 Guest 1402-08-21 10:43
سلام و خدا قوت در باب خواندن نماز آیات و در فقره حالت دوم آنچه از سایت مقام معظم رهبری و برخی دیگر از مراجع مشاهده می شود خواندن سوره توحید را به علت ایه نگرفتن بسم الله الرحمن الرحیم صحیح نمی دانند:
روش دوم که مختصر است و زمان کمتری را به خود اختصاص می‌دهد به این صورت است که در رکعت اول ابتدا یک سوره‌ی حمد قرائت می‌شود و سپس یک سوره را به پنج قسمت تقسیم می‌کنند؛ باتوجه به آنکه نظر رهبر معظم انقلاب این است که «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» را نمی‌توان به عنوان یک آیه به حساب آورد، بنابراین مقلدین ایشان اگر می‌خواهند نماز آیات را به این شیوه به جا بیاورند و سوره‌ی توحید را به پنج قسمت تقسیم کنند به این صورت باید عمل نمایند که ابتدا بعد از قرائت سوره‌ی حمد، «بسم‌الله‌الرحمن‌الرحیم» و «قل هوالله احد» را خوانده و به رکوع می‌روند، دوباره از رکوع بلند شده «الله ‌الصمد» را خوانده و به رکوع می‌روند، باز بلند شده و «لم یلد» را خوانده به رکوع می‌روند، باز از رکوع برخاسته و «و لم یولد» را خوانده به رکوع می‌روند و در نهایت «ولم یکن له کفواً احد» را خوانده و برای بار پنجم به رکوع رفته و بعد از آن به سجده می‌روند؛ رکعت دوم را نیز باید به همین صورت انجام دهند و سپس نماز را به پایان برسانند.
https://farsi.khamenei.ir/audio-content?id=18189
نقل قول کردن
0 #3 Guest 1402-08-20 23:32
سلام علیکم
حاج آقا نزدیک ماه جمادی الاول هستیم
العجب فالعجب بین الجمادی والرجب را منتظر باشیم
نقل قول کردن
0 #2 Guest 1402-08-20 23:29
سلام علیکم
حاج آقا بیان نحوه خواندن نماز آیات دلیل خاصی دارد یا صرفا یک یادآوری بود
نقل قول کردن
+2 #1 Guest 1402-08-20 08:34
سلام عليكم،
"اللهم عجل لوليك الفرج"
سيد جان خبر خاصي هست كه نحوه قرائت نماز آيات رو ذكر كردين؟
ا ل 606
نقل قول کردن
© 1387/11/11 - 1403 islamicworld.ir  تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایتislamicworld.ir محفوظ است.
Template Design:Akin Group
کانال