4

بمناسبت مبعث نبى مكرّم اسلام. حضرت ختمى مرتبت(صلي الله عليه وآله وسلم)

  توصیف نماز های پیامبر صلی الله عليه وآله وسلم 
چگونه می توان عالیترین عبادت بنده را از جانب برترین بنده خدا که شکوه و زیبایی خضوع و خشوعش زبانزد کائنات است، توصیف کرد؟ امام محمد باقر علیه السلام در توصیف نماز پیامبر صلوات الله می فرمایند: «رسول الله، از آغاز روز تا زوال خورشید هیچ نماز نمی گزارد و هنگام زوال، هشت رکعت نماز می خواند که همانا نماز توابین (توبه کنندگان) است. در این هنگام از شبانه روز درهای آسمان به روی بندگان گشوده می شود و دعا پذیرفته می شود، خداوند به نظر رحمت به بندگانش می نگرد و نسیم رحمت الهی بر آنان می وزد. پس هنگامی که سایه به اندازه یک ذراع (تقریبا دو وجب معادل چهل و پنج سانتیمتر) باز می گشت، چهار رکعت نماز ظهر را اقامه می کردند و سپس دو رکعت و دو رکعت دیگر نافله به جای می آوردند. و هنگامی که سایه به اندازه یک ذراع دیگر باز می گشت چهار رکعت نماز عصر را اقامه می کردند و بعد از مغرب چهار رکعت نماز می خواند و پس از آن نمازی می خواند تا هنگامی که شفق فرو رود و پس از آن نماز عشا را به جای می آورد. سپس به بستر می رفت  و می خوابید تا شب از نیمه می گذشت. آنگاه برخاسته و هشت رکعت نماز شب می خواند و در پاره چهارم شب، سه رکعت نماز وتر و شفع را اقامه می کرد و با خدا سخن می گفت وحاجاتش را مطلبید و طلب استغفار می کرد. سپس دو رکعت نماز نافله صبح را به هنگام سپیده فجر می خواند و پس از آن دو رکعت نماز صبح را به هنگام گسترانیده شدن سپیده صبح بر زمین می خواند. این رسم نماز گزاردن رسول خدا حضرت محمد صلی الله علیه و آله و سلم بود تا هنگام وفات.» 

اهمیت نماز در سیره و سخن پیامبر اکرم(ص)

نحوه خواندن نمازهای فرادی و نمازهای جماعت
توجه به همه ی جوانب در هنگام نماز جماعت از ویژگیهای بارز پیامبر اکرم صلی الله بود. رعایت حال بیماران و اشخاص ناتوان و مادرانی که طفل صغیر داشتند و … در نماز های جماعت باعث میشد که ایشان نمازهای جماعت را کوتاه بخوانند و به یاران و اصحاب خود نیز سفارش می کردند که: «هرگاه خواستید با مردم نماز جماعت برپا کنید، نماز را کوتاه کنید، چرا که در میان مردم اشخاص ناتوان و کهنسال و بیمار نیز هست. اما هر گاه خواستید به تنهایی نماز بخوانید، می توانید هر قدر که مایلید نمازتان را طولانی نمایید» 

سیره پیامبر صلوات الله در نحوه نماز خواندن، اینگونه بود که در نهایت آرامش، اوج کمال و صحت قرائت و بیان، به احوالات مأمومین واقف بود و حال ضعیف ترین آنها را رعایت می کرد. انس بن مالک روایت می کند که: «ما صلیت وراء امام قط اخف صلاتا و لا اتم من النبی صلی الله علیه»: هرگز پشت سر هیچ امام جماعتی نماز نخواندم که نمازش کوتاه تر و کامل تر از نماز پیامبر صلوات الله باشد.

در حدیث دیگری آمده که: « وَ کَانَ مُعَاذٌ یَؤُمُّ فِی مَسْجِدٍ عَلَی عَهْدِ رَسُولِ اللَّهِ (ص) وَ یُطِیلُ الْقِرَاءَهَ وَ إِنَّهُ مَرَّ بِهِ رَجُلٌ فَافْتَتَحَ سُورَهً طَوِیلَهً فَقَرَأَ الرَّجُلُ لِنَفْسِهِ وَ صَلَّی ثُمَّ رَکِبَ رَاحِلَتَهُ فَبَلَغَ ذَلِکَ رَسُولَ اللَّهِ ص فَبَعَثَ إِلَی مُعَاذٍ فَقَالَ یَا مُعَاذُ إِیَّاکَ أَنْ تَکُونَ فَتَّاناً عَلَیْکَ بِالشَّمْسِ وَ ضُحَاهَا وَ ذَوَاتِهَا.»: معاذ بن جبل (یکی از صحابه پیامبر و از انصار) که در یکی از مساجد مدینه امام جماعت بود، روزی در نماز جماعت سوره‌ ای طولانی را قرائت کرد. وی نماز را آنقدر طول داد، که مردی (پیرمردی) که در آن نماز جماعت شرکت کرده بود، در اثر خستگی و ناتوانی طاقت نیاورد، و نتوانست نماز خود را به جماعت و همراه معاذ به پایان برساند. از این رو، وی در میانه ی  نماز قصد فرادی نمود، سپس نماز خود را تمام کرد، سوار اسبش شد و به سراغ کار خود رفت. وقتی خبر این ماجرا و طولانی کردن نماز جماعت توسط معاذ، به اطلاع پیامبر گرامی اسلام صلوات الله رسید، آن حضرت دستور دادند معاذ را احضار کنند. آن‌گاه پیامبر اکرم صلی الله به او فرمودند: ای معاذ دیگر این طور نباشد که مردم را از نماز جماعت فراری بدهی، بلکه در نماز جماعت سوره‌های کوتاه مثل سوره شمس و ضحی را قرائت کن و حال ضعیف ترین مأموم خود را در نظر بگیر»

حالات پیامبر به هنگام نماز
اشتیاق وصف ناپذیر پیامبر اکرم صلوات الله برای نماز و منجات با خدا، حال ایشان را دگرگون می کرد. به حدی که وقتی برای نماز مهیا می شد، از شدت ترس از خدا، رنگ از چهره اش می پرید و از شدت خضوع و خاکساری، به سان جامه ای به کنار افتاده! می شد  در عین اینکه معصوم و بری از گناه بود، از ترس خدا، چنان می گریست که نمازگاهش بر اثر اشک، تر می گشت.

  پس از نزول سوره مزمل و آیات: «یا ایها المزمل، قم الیل الا قلیلا»:

 ای جامه به خود پیچیده! برای عبادت برخیز مگر اندکی از شب، تمام شب را به عبادت برمی خاست تا طلوع فجر. به حدی که پاهایشان ورم می کرد. از آن پس جبرئیل بر ایشان نازل شد و آیات اول سوره طه را بر ایشان تقدیم کرد: «طه، ما انزلنا علیک القرآن لتشقی»: طه! ما قرآن را بر تو نازل نکردیم که از کثرت عبادت خدا و جهد و کوشش در هدایت خلق خویشتن را به رنج بیافکنی.

پاداش نماز مؤمن از زبان رسول الله
پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله و سلم در حالى که تبسمى بر لب داشتند، آسمان را نگاه مى کردند. یکی از اصحاب علت را جویا شد. پیامبر اکرم صلوات الله فرمودند: «به آسمان نگاه می کردم، دیدم دو ملک به زمین آمدند تا پاداش عبادت های مستمر بنده مؤمنی را که هر روز در محل نماز خود، به عبادت و نماز و راز و نیاز با خدا مشغول مى شد، بنویسند. اما او را در محل نماز همیشگی خود نیافتند، بلکه او را در بستر بیمارى یافتند . آن دو ملک به سوى آسمان بالا رفتند و به خداوند عرضه داشتند: ما به عادت معمول،  براى ثبت و کتابت پاداش عبادت آن بنده باایمان و با تقوا، به محل  همیشگی نماز او رفتیم، ولى او را در محل نمازش نیافتیم، چرا که او بیمار شده بود و در بستر بیماری افتاده بود. خداوند به آن دو ملک فرمود:

تا زمانی که او در بستر بیمارى است، همان پاداشی را که هر روز براى او، به هنگام نماز و عبادت که در محل نماز و عبادت مى نوشتید، بنویسید، زیرا بر من است که پاداش او را تا آن هنگام که از بستر بیماری بر نخاسته است، برایش بنویسم. 

تأثیر نماز بر زدودن گناهان
امام على علیه السلام فرمودند: با رسول خدا حضرت محمد صلى الله علیه و آله و سلم در مسجد نشسته بودیم و منتظر رسیدن وقت نماز بودیم، در این زمان، مردى برخاست و گفت: یا رسول الله! من مرتکب گناهی شده ام، براى اینکه آمرزیده شوم چه باید بکنم؟ پیامبر اکرم صلى الله علیه و آله از او روى برگرداند. پس از اینکه نماز تمام شد، همان مرد برخاست و پرسش خود را تکرار کرد. پیامبر خدا صلى الله علیه و آله در پاسخ او اینگونه فرمود: آیا اکنون به همراه ما نماز نگزاردى ، و براى اقامه آن به خوبى وضو نگرفته بودی؟ پاسخ داد: آری یا رسول الله، چنین کردم. پیامبرفرمود: همین نماز، کفاره و سبب آمرزش گناه تو خواهد بود 

نماز به هنگام سفر
حضرت محمد صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم، حتی به هنگام سفر نیز از اقامه نماز اول وقت و حتی اقامه نماز مستحبی غافل نبود. در این باب اینگونه نقل شده که آن حضرت از منزلی به منزل دیگر عزیمت نمی‌کردند، جز آنکه در آن منزل دو رکعت نماز می خواندند و می‌فرمود: «می‌خواهم این مکان برایم به نماز خواندن شهادت دهد 

امام علی علیه‌السّلام در این باره می‌فرمود: «شبِ روز بدر، همه خواب بودند، مگر رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله‌وسلّم که در زیر درختی نماز می‌گزارد و تا صبح گریه می‌کرد.» 

پیامبرگرامی اسلام صلی الله علیه و اله در جای دیگری درباره نماز سفر فرمودند: بهترین سرمایه ای که شخص مسافر برای خانواده و اهل خود به جا می گذارد این است که به هنگام خروج از خانه و قبل از عزیمت، دو رکعت نماز به جای آورد و برای اهل بیت خود دعا کند، چرا که حتما خداوند دعای او را مستجاب می کند.

دعایی که پیامبر اکرم توصیه کرده اند بعد از این نماز خوانده شود، چنین است:

«اللَّهُمَّ اِنِّی اَسْتَوْدِعُک نَفْسِی وَ اَهْلِی وَ مَالِی وَ ذُرِّیتِی وَ دُنْیای وَ اخِرَتِی وَ اَمَانَتِی وَ خَاتِمَهَ عَمَلِی»: خدایا، من خودم و خانواده ام و مال و فرزندان و دنیا و آخرت و عاقبت امرم را به تو می سپارم و تو از آن ها مواظبت و نگهداری بفرما 

در کتاب عوارف المعارف نوشته شهاب الدین عمر سهروردی اینگونه روایت شده است: چون رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم از سفر مراجعت می فرمودند، قبل از هر کاری داخل مسجد می شدند و دو رکعت نماز می خواندند، سپس به سمت خانه تشریف می بردند 

پی نوشت ها

حر عاملی، وسایل الشیعه، انتشارات ال البیت، ج۸، ص۴۲۰
سید بن طاووس، علی بن موسی، فلاح السائل، ص۱۶۲
محدث نوری، حسین، مستدرک الوسایل، ج۴، ص۹۳
علامه مجلسی، محمد باقر، بحار الانوار، ج۱۷، ص۲۹۳
سوره مزمل، آیات۱و۲
سوره طه، آیات۱و۲
فروع کافی، ج۱، ص۳۱
بحار الانوار، ج۸۲، ص۳۱۹
محدث نوری، حسین، مستدرک الوسایل، ج۸، ص۲۴۵
ابن حبان، محمد، صحیح ابن حبان، ج۶، ص۳۳
مکارم الاخلاق، ص۲۴۵
سنن النبی، ملحقات سفر، ص۱۱۸

 

 

 

نوشتن دیدگاه


١- بلحاظ قانونی هر فرد مسئول محتوای نظر ارسالی خود است ،که از طریق قانون با آی پی شناسایی و پيگيرى می شود

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #10 Guest 1402-12-09 21:03
سلام علیکم
حقیر نمی دونم به چه کسی در مشهد رای بدم؟ نتونستم تحقیق کنم.
شما می تونید کمک کنید؟
سال های قبل بعضا لیستی رو معرفی می کردید که امسال معرفی نکردین

سلام عليكم
حجت الاسلام حسنعلی اخلاقی امیری 2.حجت الاسلام پژمانفر 3.فاطمه رحمانی 4.محمد اسماعیل‌نیا 5.مجتبی بذرافشان مقدم

خبرگان
سيد عليرضا صدر
علم الهدى
سيدمحمد رضا مدرسى
سيداحمد حسينى
حسن عالمى
سيدمجتبى حسينى
نقل قول کردن
0 #9 Guest 1402-12-09 19:02
سلااام حاج اقا من اصلا نمی دونم به کودوم لیست رای بدم خواهشا یه لییست مورد اعتماد رو معرفی کنید شما باز از ما بهتر میدونید من نمیدونم از کجا تحقیق کنم ..شما بهتر از همه ما میدونید خواهشا راهنمایی بدید


سلام عليكم

لیست مجلس

سعيد مهدوى كنى
مهدی کوچک زاده
حمید رسایی
لاله افتخارى
سيد محمد جواد جلالى
حسین نجابت
سيدمهدى رفيعى راد
مجتبی زارعی
بابک نگاهداری
الهه عطایی
میلاد میرزایی (شهرری)
مجتبی رحماندوست
اقبال شاکری
محمدحسین حسین‌زاده بحرینی
مرتضی آقاتهرانی
فاطمه حائری شیرازی
زهره سادات لاجوردی
اسماعیل کوثری
حجت الاسلام علیرضا سلیمی
حسن خجسته باقرزاده
حسین نجابت
رضا تقی پور
عبدالحسین روح الامینی
محمدسعید احدیان
مالک شریعتی نیاسر
حجت الاسلام محمود نبویان
علی خضریان
مجتبی زارعی
مهدی شریفیان(اسلامشهر)


لیست مجلس

سعيد مهدوى كنى
مهدی کوچک زاده
حمید رسایی
لاله افتخارى
سيد محمد جواد جلالى
حسین نجابت
سيدمهدى رفيعى راد
مجتبی زارعی
بابک نگاهداری
الهه عطایی
میلاد میرزایی (شهرری)
مجتبی رحماندوست
اقبال شاکری
محمدحسین حسین‌زاده بحرینی
مرتضی آقاتهرانی
فاطمه حائری شیرازی
زهره سادات لاجوردی
اسماعیل کوثری
حجت الاسلام علیرضا سلیمی
حسن خجسته باقرزاده
حسین نجابت
رضا تقی پور
عبدالحسین روح الامینی
محمدسعید احدیان
مالک شریعتی نیاسر
حجت الاسلام محمود نبویان
علی خضریان
مجتبی زارعی
مهدی شریفیان(اسلامشهر)

خبرگان

عبدالجواد ابراهیمی فر، علیرضا اعرافی، احمد دانش زنده مؤمن، قربانعلی دری نجف‌آبادی، محمود رجبی، حسینعلی سعدی، غلامعلی صفایی، سعید صلح میرزایی، محسن قمی، محمود محمدی عراقی‌، غلامرضا مصباحی‌مقدم، محمدعلی موحدی‌کرمانی، سیدمحمد علی موسوی جزایری، علی مؤمن پور، محمدرضا ناصری کوچه بیوک، غلامعلی نعیم آبادی

خبرگان
سلام عليكم

لیست مجلس

سعيد مهدوى كنى
مهدی کوچک زاده
حمید رسایی
لاله افتخارى
سيد محمد جواد جلالى
حسین نجابت
سيدمهدى رفيعى راد
مجتبی زارعی
بابک نگاهداری
الهه عطایی
میلاد میرزایی (شهرری)
مجتبی رحماندوست
اقبال شاکری
محمدحسین حسین‌زاده بحرینی
مرتضی آقاتهرانی
فاطمه حائری شیرازی
زهره سادات لاجوردی
اسماعیل کوثری
حجت الاسلام علیرضا سلیمی
حسن خجسته باقرزاده
حسین نجابت
رضا تقی پور
عبدالحسین روح الامینی
محمدسعید احدیان
مالک شریعتی نیاسر
حجت الاسلام محمود نبویان
علی خضریان
مجتبی زارعی
مهدی شریفیان(اسلامشهر)
نقل قول کردن
0 #8 Guest 1402-12-06 00:27
سلام و عرض ادب و تبریک میلاد موفورالسرور امام مهدی عج الله تعالی فرجه
حقیر چن روزی دیگر بهمراه خانواده مشرف ب زیارت امام رئوف حضرت رضا هستیم لطفا برای بهره مندی بیشتر از عنایات حضرت توصیه ای برای حقیر بفرمایید
دعاگویتان هستم
نقل قول کردن
+1 #7 Guest 1402-12-05 20:26
ای جذبه‌ی ذی الحجه و شور رمضانم
در شادی شعبان تو غرق‌ست جهانم

تقدير مرا نور نگاه تو رقم زد
بايد که شب چشم تو را قدر بدانم

روی تو و خورشيد، نه، روشن تر از آنی
چشم من و آيينه، نه، حيران تر از آنم

باسلام و احترام
عید باسعادت ونورانی میلاد امام زمان(عج)را
محضرشریفتان تبریک وتهنیت عرض می کنم.
دراین شب قدر ما راهم دعا بفرمایید.
نقل قول کردن
+1 #6 Guest 1402-12-04 06:44
سلام علیکم
صباح الخیر
حاج آقا مگر دوست داشتن کاندیداها، ملاک اصلح بودن آنهاست،
می شود خواهش کنیم شماکه شناختتان از افراد، بیشترهست
دراین زمینه راهنمایی بفرمایید،که به چه کسانی رأی بدهیم، هم
مجلس نمایندگان هم مجلس خبرگان....
دوره های قبل دراین زمینه راهنمایی می فرمودید.

به شورای ائتلاف و جبهۀ پایداری که به یک لیسن واحد رسیدندو
تیم دکترچمران هستندرأی بدهیم؟؟

سلام عليكم
التبريكات
در انتخاب نماينده اصلح نكات مورد نظر حضرت آقا را مد نظر قرار دهيد
نقل قول کردن
+5 #5 Guest 1402-11-26 16:22
سلام علیکم
در مورد مطلبی که فرمودید که نمی خواین در این دنیا باشید می خواستم عرض کنم خدمتتون که ما در روایات نداریم که از خداوند بخواهید که زودتر از دنیا برید حتی با شهادت. آنچه ما در ادعیه داریم و ائمه درخواست می کردن طول عمر برای مومن هست چون تنها سرمایه ما همین عمر ماست که باید از اون در راه رسیدن به دوست استفاده کنیم و هر چه بیشتر استفاده کنیم باز هم کم هست مگر اینکه به نهایت درجه از کمال رسیده باشیم که لو کشف الغطاء ماازددت یقینا برای ما هم صادق باشه. شهادت هم باشه برای انتهای عمر.
به خصوص در مورد آخرالزمان که روایت داریم از امام باقر علیه السلام که فرمودند من اگر این دوران رو درک می کردم خودم رو برای امام زمان باقی می گذاشتم تا حضرت رو درک کنم.
ان شاء الله شما و ما هم دوران پر از سرور ظهور رو درک کنیم. التماس دعا

سلام عليكم
خيلى جدى نگيريد
بنده از روى اينكه ديگر عرضه هيچ خدمت و عبادتى ندارم و يك نان خور اضافه براى صاحب عالم هستم عرض كردم
اما عمر دست او جل جلاله است
ماتسبق من امه اجلها وماتستأخرون
ممنون از ارشادات جنابعالى
نقل قول کردن
+1 #4 Guest 1402-11-23 22:03
سلام علیکم
محضر حاح آقا رحمتی بزرگوار
سالروز ولادت فرخنده کشتی نجات امّت، سرور جوانان اهل بهشت
حضرت أباعبدالله الحسین صلوات‌ الله‌ علیه وباب الحوائج ابالفضل
العباس(ع) وسیدالساجدین امام زین العابدین(ع) را به محضر مبارک حضرت بقیّة الله (عج) و شما وهمه شیعیان و منتظرانش تبریک و تهنیت عرض می‌نمایم.
نقل قول کردن
+1 #3 Guest 1402-11-22 05:56
عرض سلام وتبریک به مناسبت حلول ماه شعبان
وتشکر بابت پاسخ تان به سؤال حقیر

حالا که هرچه می دهنددر نمار می دهند،
پس حاج آقا ازنماز زیاد بگید.....
نقل قول کردن
+1 #2 Guest 1402-11-19 08:44
ادامه سوال
آیا عشق اولین تجلی پروردگار به قلب انسان مؤمن
هست،یا آخرین تجلی؟

سلام عليكم
نميدانيم
نقل قول کردن
+1 #1 Guest 1402-11-19 08:37
سلام وعرض تبریک
وتشکر بابت این متن زیبا درباب توصیف نمازهای پبامبراکرم(ص)
سؤالی از حضورتان دارم حاج آقا:
درقسمتی ازاین توصیفات نمازپیغمبراکرم ذکرشده که ایشان از خوف خدا درنماز گریه می کردند، آیا این گریه از ترس خدابود یا از سرعشق به پروردگارعالم؟
بالاترین حد بندگی که انسان درنماز باید به آن درک خدارا عبادت
کند خوف هست یاعشق؟
به نظرتان اشکی که انسان درنماز ازشدت عشق به ذات پرورگار می ریزد
بالاتراز هر شأن ودرکی نیست،
می شود خواهش کنم نظرتان را دراین زمینه بفرمایید؟

سلام عليكم
هرچه بدهند درنماز ميدهند
حتى توحيد
هرچقدر توحيد قوى تر باشد هنگام نماز عظمت خداى متعال بيشتر مشاهده مى شود تا إنجايي كه ناخودآگاه با گفتن مثلا
اياك نعبد واياك نستعين اشك جارى مى شود و اين اشك ، اشك تجلى شكوه و عظمت حضرت حق تعالى جل حلاله وعظم شانه مى باشد
نقل قول کردن
© 1387/11/11 - 1402 islamicworld.ir  تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایتislamicworld.ir محفوظ است.
Template Design:Akin Group
کانال