4

تولد : ۱۸ اسفند ۱۳۱۱، قم
 تحصيلات : دكترای الكترونيك و فيزيك پلاسما
 مسؤوليت : وزير دفاع
 شهادت : ۳۱ خرداد ۱۳۶۰، دهلاويه
 مزار : تهران، بهشت زهرا(سلام الله علیها)
******************************************************


دوران كودكی و تحصيلات ابتدايی را در تهران گذراند و به عنوان دانش آموز ممتاز دبيرستان البرز، به دانشكدة فنی راه يافت.
در سال ۱۳۳۶ با احراز رتبه اول در دانشكده فنی دانشگاه تهران در رشته الكترونيك، فارغ التحصيل شد .
او از ۱۵سالگی در درس تفسیر قرآن مرحوم آیت ‏الله طالقانی در مسجد هدایت و درس فلسفه و منطق استاد شهید مرتضی مطهری و بعضی از اساتید دیگر شرکت می‏‌کرد و از اولین اعضاء انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران بود.
او در مبارزات سیاسی دوران دکتر مصدق از مجلس چهاردهم تا ملی شدن صنعت‏ نفت، شرکت داشت و بعد از کودتای ۲۸ مرداد و سقوط حکومت دکتر مصدق،‌ به نهضت‌ مقاومت‌ ملی ایران، پیوست.

در سال ۱۳۳۷، با استفاده از بورس تحصيلی شاگردان ممتاز (از استاد دانشگاه در امتحان، نمره ۲۲ گرفته بود)، به آمريكا اعزام شد. پس از تحقيقات علمی در جمع معروف ترين دانشمندان جهان در دانشگاه بركلی كاليفرنيا، با ممتازترين درجه علمی، موفق به اخذ دكترای الكترونيك و فيزيك پلاسما گرديد .
در سال ۱۳۴۲ پس از قيام خونين ۱۵ خرداد، در اقدامی جسورانه و در حالی كه می توانست به عنوان يكی از بزرگترين دانشمندان جهان دارای يك زندگی كاملاً مرفه در آمريكا باشد؛ اما به جهت احساس تكليف در مقابل دين خود، رهسپار مصر شد .
در آن جا به مدت دو سال، سخت ترين دوره های چريكی و جنگ های پارتيزانی را آموخت و به عنوان بهترين شاگرد اين دوره، انتخاب شد.
در سال ۱۳۵۹، جهت ايجاد پايگاه چريكی مستقل برای تعليم رزمندگان ايرانی و مبارزه بر عليه صهيونيزم اشغال گر به كشور لبنان عزيمت كرد. بعد از وفات عبدالناصر، ایجاد پایگاه چریکی مستقل برای تعلیم مبارزان ایرانی، ضرورت پیدا می کند و لذا دکتر چمران رهسپار لبنان می‏ شود تا چنین پایگاهی را تأسیس کند.
او به کمک امام موسی ‏صدر، رهبر شیعیان لبنان، حرکت محرومین و سپس جناح نظامی آن، سازمان «امل» را براساس اصول و مبانی اسلامی پی ‏ریزی نموده که در میان توطئه ‏ها و دشمنی ‏های چپ و راست، با تکیه بر ایمان به خدا و با اسلحه شهادت، خط راستین اسلام انقلابی را پیاده می‏ کند و در معرکه‏ های مرگ و حیات به آغوش گرداب خطر فرو می‏ رود و در طوفان‏ های سهمناک سرنوشت به استقبال شهادت می‏ تازد و پرچم خونین تشیع را در برابر جبارترین ستم‏گران روزگار، صهیونیزم اشغال‏گر و هم‏دستان خونخوار آنها، راست‏گرایان «فالانژ»، به اهتزاز درمی ‏آورد و از قلب بیروت سوخته و خراب تا قله‏ های بلند کوه‏های جبل ‏عامل و در مرزهای فلسطین اشغال شده از خود، قهرمانی‏ ها به یادگار گذاشته؛ در قلب محرومین و مستضعفین شیعه جای گرفته و شرح این مبارزات افتخارآمیز با قلمی سرخ و به شهادت خون پاک شهدای لبنان، بر کف خیابان‏ های داغ و بر دامنه ی کوه‏ های مرزی اسرائیل برای ابد، ثبت گردیده است.

 در سال ۱۳۵۷ با پيروزی انقلاب اسلامی به ايران بازگشت و در مدت كوتاهی توانست با توكل برخدا و ايمان و اعتقادی راسخ  و به كار بستن تمام اندوخته علمی و تجربی خود، مسئوليت های بزرگی را بر دوش گرفته و اقدامات مؤثری را در جهت تثبيت نظام مقدس جمهوری اسلامی ايران به انجام رساند.
* از برجسته ترين مسئوليت ها و خدمات وی، می توان به موارد زير اشاره كرد:
- وزير دفاع
- نماينده مردم تهران در اولين دوره مجلس شورای اسلامی
- نماينده امام در شورای عالی دفاع
- فرمانده جنگهای نامنظم
- پاكسازی منطقه كردستان و آزادسازی شهر پاوه از لوث وجود دشمنان.

سرانجام در تاريخ ۳۱ خرداد ۱۳۶۰ ، در حالی كه از پرواز عارفانه خود كاملاً آگاه بود، به سوی قربانگاه عشق حركت كرد و در منطقه دهلاويه، حوالی شهر سوسنگرد بر اثر اصابت تركش خمپاره های دشمن، شهد شيرين شهادت را نوشيد.
******************************************************
* گوشه‌ای از وصیت‌نامه ی شهید چمران:

ب
ه خاطر عشق است که؛
 فداکاری می‌کنم.
به خاطر عشق است که؛
 به دنیا با بی‌اعتنائی می‌نگرم و ابعاد دیگری را می‌یابم.
به خاطر عشق است که؛
 دنیا را زیبا می‌بینم و زیبائی را می‌پرستم.
به خاطر عشق است که؛
خدا را حس می کنم، او را می‌پرستم و حیات و هستی خود را تقدیمش می کنم.
عشق، هدف حیات و محرک زندگی من است.
زیباتر از عشق چیزی ندیده‌ام و بالاتر از عشق چیزی نخواسته‌ام.


* آثار مکتوب شهید چمران:
- «بینش و نیایش»
- «انسان و خدا»
- «خدا بود و دیگر هیچ نبود»
- «کردستان»
- «لبنان»
- «رقصی چنین میانه میدانم آرزوست»
- «زیباترین سروده هستی»

نوشتن دیدگاه


١- بلحاظ قانونی هر فرد مسئول محتوای نظر ارسالی خود است ،که از طریق قانون با آی پی شناسایی و پيگيرى می شود

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دیدگاه‌ها   

0 #1 Guest 1402-09-20 23:08
با عرض سلام و ارادت خدمت شما برادران و خواهران بزرگوار مخصوصاً برادر بزرگوار حاج سیدعبدالمجید موسوی زاده رحمتی ان شاالله در جهت فرهنگ سازی اسلامی و در جهت جلوگیری از اخلاق و منش دنیا پرستی و بالا بردن اخلاص در مدیران دولت برادر بزرگوار سید ابراهیم موفق باشید و راهنما باشید تا مملکت گران اداره نشود و ملت از این گرانی کمرشکن نجات یابند ان شاالله

سلام علیکم
اعظم الله اجورنا واحورکم
با عرض تسلیت مادر
ان شاء الله
وباتشکر از جنابعالی که بیش از چهل سال صادقانه به ایران اسلامی خدمت نمودید وهمواره از توصیه هایتان بهره مند هستیم
نقل قول کردن
© 1387/11/11 - 1402 islamicworld.ir  تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایتislamicworld.ir محفوظ است.
Template Design:Akin Group
کانال