4

 

ملا محمد کاظم خراسانی (۱۲۵۵ – ۱۳۲۹ ه.ق) مشهور به آخوند خراسانی، فقیه و مرجع تقلید عصر خود بود. او در کنار شیخ عبدالله لاهیجی و میرزا حسین نجل میرزا خلیل رازی تهرانی مشهور به میرزا حسین خلیلی تهرانی و … از رهبران مشروطیت بود.

* تولد و تحصیلات:
درسال ۱۲۵۵ در مشهد، متولد شد. پدرش ملا حسین هروی بود. وی در مشهد، علوم مقدماتی و سطوح را فرا گرفت. سپس به سال ۱۲۷۷ قمری، در سبزوار از حاج ملا هادی سبزواری، فلسفه آموخت. پس از آن در سن بیست و دو سالگی، در سال ۱۲۷۷ قمری به تهران رفت و نزد ملا حسین خویی و میرزا ابوالحسن جلوه، به تحصیلات تکمیلیش در حکمت و فلسفه پرداخت. سپس عازم نجف شد و نزد شیخ انصاری و حاج سید علی شوشتری و میرزای شیرازی و شیخ راضی نجفی و میرزا مهدی قزوینی مشغول تحصیل شد. ملا محمد کاظم خراسانی پس از فراگیری علوم دینی در نجف و سامرا به تدریس مشغول شد و حدود نیم قرن به تدریس علوم معقول و منقول پرداخت.

* تألیفات و آثار:


او تألیفات بسیاری داشت، از جمله؛
- حاشیه‌ای بر مکاسب استادش شیخ انصاری
- شرح و تعلیقه‌ای بر منظومهٔ دیگر استادش ملاهادی سبزواری
- حاشیه بر اسفار صدرالمتألهین شیرازی
- رسالهٔ دماء ثلاثه، چندین رسالهٔ فقهی و اخلاقی و عقیدتی.
- مهمترین تألیفات او همانا «کفایة الاصول» است که اکنون در دوره‌های عالی حوزه تدریس می‌شود.

- یکی از مهمترین آثار بجا مانده از آخوند خراسانی که منعکس کننده نظرات سیاسی اوست؛ « گفتگوی آخوند با میرزای نائینی»، پیرامون حکومت دینی است که مرحوم آخوند خراسانی با دلایل عقلی و نقلی ، چنین حکومتی را رد کرده و ولایت مطلقه فقیه در عصر غیبت را بدعت در دین دانسته اند.

* مشروطیت:
آخوند خراسانی به همراه شیخ عبدالله مازندرانی و میرزا حسین خلیلی تهرانی، سه مرجع امضاء کننده مشروطه بودند که به آیات ثلاث نجف و "مراجع ثلاثه مشروطه خواه"، مشهور شده اند.
آخوند خراسانی در جریان مشروطیت، تلگراف‌ها و پیام‌هایی از نجف به ایران می فرستاد و در آن‌ها ، مردم را به مبارزه ترغیب می‌کرد. خراسانی به همراه دو مرجع دیگر در زمان استبداد صغیر، شاه ایران را تکفیر و از سلطنت خلع کردند.


سرانجام در حالی که برای جهاد بر ضد روس‌ها قصد هجرت به ایران را داشت، در سحرگاه سه شنبه ۲۰ ذیحجه ۱۳۲۹ قمری به طور مشکوکی درگذشت. مقبره او در آرامگاه علی بن ابی‌طالب(علیه السلام) قرار دارد.

نوشتن دیدگاه


١- بلحاظ قانونی هر فرد مسئول محتوای نظر ارسالی خود است ،که از طریق قانون با آی پی شناسایی و پيگيرى می شود

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

© 1387/11/11 - 1403 islamicworld.ir  تمام حقوق مادی و معنوی برای پایگاه نشر معارف قرآن و ولایتislamicworld.ir محفوظ است.
Template Design:Akin Group
کانال